SD-WAN

5 najlepszych sprzedawców rozwiązań SD-WAN roku 2018

Do przeczytania w 1 min.
Juniper Networks
Cisco

Share

W ostatnim tygodniu sprzedawcy i eksperci zajmujący się rozwiązaniami w zakresie sieci WAN definiowanych programowo spotkali się podczas wydarzenia SD-WAN Summit 2018 odbywającego się w Paryżu. Firma Infradata dołączyła do czołowych sprzedawców rozwiązań SD-WAN, operatorów, użytkowników i grona ekspertów, aby w czasie wydarzenia zaprezentować swoje obserwacje, a także porozmawiać na temat aktualnego stanu rozwiązań SD-WAN oraz wyzwań związanych z interoperacyjnością.

Sieci WAN stały się kluczowym czynnikiem dla przedsiębiorstw opierających się na rozwiązaniach chmurowych – migracja do odpowiedników aplikacji biznesowych działających w chmurze znacząco zwiększyła zapotrzebowanie na przepustowość sieci. Tradycyjne rozwiązania sieci WAN dla przedsiębiorstw, takie jak MPLS, nie radzą sobie z tym zwiększonym zapotrzebowaniem przy jednoczesnym utrzymaniu zadowalająco niskich kosztów i wysokiej elastyczności.

Wraz z rosnącym odsetkiem przedsiębiorstw wykorzystujących usługi świadczone w chmurach publicznych oraz aplikacje SaaS, coraz więcej spośród nich stara się sprostać wyzwaniom dotyczącym zwiększonego zapotrzebowania na przepustowość sieci WAN, najlepiej bez konieczności alokowania w tym celu dodatkowych środków. Nie jest to jednak proste, gdyż wymaga to dodatkowych inwestycji w rozwiązania równoważące obciążenie, zapewniające przełączanie awaryjne, bezpieczeństwo, a także zaawansowane systemy orkiestracji. Niektórzy korzystają również z tej okazji aby przemyśleć sposób budowania i zarządzania siecią w niewielkich biurach, fabrykach i innych obiektach, gdy nie posiadają pracowników IT na miejscu.

Dlatego właśnie wybraliśmy pięciu dostawców rozwiązań SD-WAN, którym udało się skutecznie wyróżnić na rynku w 2018 roku dzięki doskonale rozwiniętej ofercie zaawansowanych rozwiązań SD-WAN. Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie istnieje żadne gotowe rozwiązanie, jeśli chodzi o znalezienie „właściwego” dostawcy rozwiązań SD-WAN. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na dostawców wymienionych na naszej liście, zwłaszcza gdy musisz dokonać wyboru dostawcy dla swojego przedsiębiorstwa.

1. Juniper Networks Contrail

Rozwiązanie SD-WAN oferowane przez Juniper Networks oferuje prostotę w złożonym świecie sieci obejmujących całe przedsiębiorstwa. Firma Juniper jest silnym graczem na rynku operatorów i wykorzystuje swoje doświadczenie w celu dostarczania opartych na standardach, skalowalnych rozwiązań dla przedsiębiorstw i firm. Platforma Contrail Service Orchestration (CSO) pozwala na tworzenie portali samoobsługowych; ułatwiając tym samym klientom oraz użytkownikom zapewnianie wszelkiego rodzaju połączeń bez konieczności uzyskania wsparcia ze strony pracowników IT lub operatora.

Firma Juniper Networks stara się zapewniać uproszczone zarządzanie wieloma połączeniami z siedzib przedsiębiorstw do wielu centrów danych i chmur obliczeniowych. Relatywnie nowe na rynku rozwiązanie oferowane przez Juniper Networks – Contrail SD-WAN stanowi obiecującą propozycję dla przedsiębiorstw.

Oprogramowanie Contrail SD-WAN firmy Juniper wyróżnia się na tle innych rozwiązań przede wszystkim dzięki zapewnianiu łatwości obsługi oraz minimalizacji liczby wymaganych interwencji. Firma Juniper umożliwia dostosowanie wszystkich aspektów łańcucha usług przy pomocy zasad i oprogramowania w oparciu o potrzeby i wymagania biznesowe klientów.

Dodatkowo Contrail SD-WAN umożliwia uproszczenie zarządzania sieciami WAN dzięki ujednoliconemu zarządzaniu połączeniami WAN. Rozwiązanie Contrail SD-WAN ujednolica zasady oraz konfigurację bezpieczeństwa nawet w przypadku wielu hybrydowych rodzajach połączeń WAN. Dodatkowo pakiet obsługuje MPLS, łącza szerokopasmowe, bezprzewodowe łącza 4G/LTE, a także wiele tradycyjnych interfejsów.

Co więcej, rozwiązanie obniża zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników IT w firmie. Dzięki obsłudze funkcji zero-touch provisioning (ZTP) wystarczy tylko uruchomić CPE Juniper w siedzibie firmy, aby uzyskać automatycznie dostęp do sieci SD-WAN. Wszystkie urządzenia w danej lokalizacji oraz urządzenia końcowe w chmurze są zarządzane w ten sam sposób i obsługiwane centralnie. Dzięki temu ustanawianie zasad dla poszczególnych lokalizacji, firm bądź użytkowników jest bezbolesne, szybkie i proste.

Zalety rozwiązania Contrail SD-WAN Juniper Networks obejmują między innymi:

 • Rozwiązanie Contrail Service Orchestration integruje sieci VPN oraz rozwiązania sieci wirtualnych (VNF) innych dostawców – w tym między innymi optymalizację ruchu w sieciach WAN, zaporę sieciową następnej generacji, kontroler sieci bezprzewodowych LAN, a także specjalistyczne rozwiązania programowe, w tym między innymi edge computing – rozwiązania obliczeniowe na brzegu sieci.
 • Aby umożliwić konsolidację takich usług na serwerach przedsiębiorstwa, platforma usług sieciowych NFX Series Network Services Platform może obsługiwać wiele usług wirtualnych, zmniejszając w ten sposób stopień złożoności infrastruktury oraz obciążenie. Dzięki możliwości rezygnacji z wdrażania rozwiązań sprzętowych możesz szybko i sprawnie łączyć kolejne oddziały i piony.
 • Możliwość połączenia łącz szerokopasmowych, MLPS oraz bezprzewodowych łącz 4G/LTE pozwala rozwiązaniu SD-WAN firmy Juniper na inteligentny dobór tras dla najważniejszych danych.
 • Rozwiązanie oferuje interfejs wiersza poleceń (CLI) pozwalający na zarządzanie klientami.
 • Rozwiązanie obejmuje między innymi moduły Cloud CPE Tenant, Site and Service Manager, a także Identity and Access Manager pozwalające na mapowanie usług sieciowych poszczególnych klientów do odpowiednich zasobów bramy sieciowej.
 • Portal Klienta umożliwia klientom zarządzanie oddziałami i usługami dostępnymi w ich organizacjach.

2. Riverbed SteelConnect

Firma Riverbed z siedzibą w San Francisco jest często określana mianem lidera w optymalizacji sieci WAN. Po wprowadzeniu na rynek pierwszego produktu SD-WAN - rozwiązania SteelConnect, firma dodaje do swojego asortymentu linię produktów SteelHead, która umożliwia bezproblemową integrację optymalizacji sieci WAN oraz funkcjonalność SD-WAN przy pomocy jednego urządzenia. Firma Riverbed weszła na rynek rozwiązań SD-WAN dzięki przejęciu firmy Ocedo w 2016 roku oraz spółki Xirrus w 2017 roku, dzięki którym firma pozyskała technologię pozwalającą na zdalne budowanie lub wymianę sieci LAN.

Ponadto, rozwiązanie Riverbed SteelConnect umożliwia koordynację sieci opartą na zasadach, które obejmują całą strukturę sieci rozproszonej, zwiększając wydajność rozwiązań cyfrowych dzięki produktom Digital Experience, Cloud Edge and Cloud Networking. Rozwiązania firmy obejmują optymalizację dla AWS oraz Microsoft Azure, a także możliwość zestawiania połączeń przy pomocy jednego kliknięcia. Rozwiązanie SteelConnect jest zdecydowanie warte uwagi, w szczególności dla osób, które poszukują produktu umożliwiającego wprowadzanie zmian w sieci oraz wdrażanie nowych zasad w całej sieci przy pomocy kilku kliknięć, oferującego ciągłe zarządzanie siecią i funkcję zero-touch provisioning.

Jako platforma brzegowa WAN, rozwiązanie SteelHead SD firmy Riverbed integruje w sobie możliwości oferowane przez technologię SD-WAN, optymalizację sieci WAN oraz zapory brzegowej w jednym urządzeniu. które gwarantuje szybkie i bezpieczne działanie aplikacji zdalnych dzięki obejmującym całą sieć zasadom. Zarówno urządzenie, jak i oprogramowanie są dostępne w modelu abonamentowym, w ramach którego firma Riverbed oferuje urządzenie, platformy oparte na chmurze i oprogramowanie, a także elastyczne opcje cenowe. Produkt SteelConnect umożliwia także poprawę wydajności aplikacji w przypadku ruchu TCP.

Rozwiązanie SteelConnect składa się z kilku elementów i obejmuje:

 • Punkty dostępowe i przełączniki sieciowe SteelConnect.
 • Asortyment punktów dostępowych Wi-Fi oraz przełączniki LAN, które automatyzują globalne egzekwowanie zasad kontroli dostępu i zapewniają pełną widoczność wszystkich użytkowników i urządzeń podłączonych do sieci.
 • SteelConnect Manager. Scentralizowany portal zarządzania dla wielu użytkowników, który oferuje uproszczone procesy projektowania, wdrażania i zarządzania sieciami rozproszonymi i hybrydowymi.
  Bramy sieciowe SteelConnect Gateway. Asortyment fizycznych i wirtualnych bezpiecznych bram sieci WAN, które zapewniają jednolite połączenia w topologii punkt-punkt i pełnej siatki, a także egzekwowanie globalnych zasad zarówno w środowiskach lokalnych, jak i znajdujących się w chmurze.

3. Citrix Netscaler

Rozwiązanie Citrix NetScaler SD-WAN nie jest jeszcze tak popularne, jak pozostałe rozwiązania dostępne na rynku, jednak zdecydowanie wyróżnia się wśród konkurencyjnych produktów.

Jedną z najważniejszych funkcji oferowanych przez rozwiązanie firmy Citrix jest traktowanie wielu połączeń WAN jako jednolitej puli przepustowości. Inne ważne elementy to zintegrowana optymalizacja sieci WAN oraz scentralizowane raportowanie. Początkowo rozwiązanie Citrix NetScaler SD-WAN było prostym produktem oferującym funkcje optymalizacji sieci WAN oraz QoS. Z czasem nastąpił rozwój i obecnie klienci mogą skorzystać z niezwykle wydajnego urządzenia lub usługi wirtualnej, które pozwalają na zwiększenie niezawodności sieci WAN, zredukowanie kosztów przepustowości oraz usprawnienie działania aplikacji. Citrix NetScaler SD-WAN to skalowalne rozwiązanie opracowane z myślą o przedsiębiorstwach, które łączy w sobie funkcje optymalizacji ruchu w sieciach WAN, routingu brzegowego, wirtualizacji sieci WAN, połączeń VPN, zapory sieciowej, a także kompleksowe możliwości w zakresie widoczności aplikacji i centralnego zarządzania. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala także na optymalizację rozwiązań XenApp oraz XenDesktop oferowanych przez Citrix, a także protokołów wykorzystywanych przez oprogramowanie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa.

Główne korzyści płynące z zastosowania rozwiązania SD-WAN Citrix Netscaler:

 • Rozwiązanie NetScaler SD-WAN przyspiesza tradycyjne aplikacje wykorzystywane w przedsiębiorstwach. Dzięki niemu nawet użytkownicy w oddziałach mogą zauważyć przyspieszenie pobierania plików, strumieniowego przesyłania wideo, drukowania oraz uruchamiania aplikacji.
 • Produkt zapewnia pełną widoczność ponad 4000 aplikacji w każdym oddziale i segmencie sieci. Oferując dogłębną widoczność wszystkich użytkowników i aplikacji w całej sieci WAN i w poszczególnych oddziałach, w tym między innymi w oddziałach przedsiębiorstwa, rozwiązanie NetScaler przekazuje informacje do systemu NetScaler Management and Analytics System (MAS).
 • Dzięki deduplikacji, kompresji i innym technikom przyspieszania ruchu sieciowego, rozwiązanie może w znacznym stopniu poprawić doświadczenia użytkowników w odległych oddziałach firm, którzy przesyłają duże pliki lub borykają się z wysokimi opóźnieniami bądź zatorami. Rozwiązanie NetScaler oferuje możliwości optymalizacji ruchu w sieci WAN nie tylko dla produktów XenApp i XenDesktop, ale także dla innych aplikacji wykorzystywanych w przedsiębiorstwach.
 • Kompleksowe zasady QoS. Przedsiębiorstwa wykorzystują aplikacje dostępne w modelu SaaS udostępniane przez wielu dostawców, działające zarówno w chmurach, jak i w lokalnych centrach danych. Rozwiązanie NetScaler SD-WAN zarządza priorytetyzacją ruchu oraz zasadami QoS w każdym oddziale i w centrum danych.
 • Optymalizacja przepustowości. Zmniejszając zużycie przepustowości sieci i optymalizując wykorzystanie dostępnej przepustowości, rozwiązanie NetScaler umożliwia zmniejszenie ruchu sieciowego nawet o 95% w przypadku aplikacji o największym zapotrzebowaniu na pasmo sieciowe.

4. Silver Peak Unity EdgeConnect

Rozwiązania SD-WAN firmy Silver Peak umożliwiają rozproszonym przedsiębiorstwom zbudowanie lepszych sieci WAN, dzięki którym użytkownicy będą mogli bezpiecznie łączyć się z aplikacjami bez obniżenia ich wydajności i szybkości działania.

Unity EdgeConnect to fizyczne lub wirtualne urządzenie, które pozwala zapewnić przewidywalną wydajność aplikacji przy wykorzystaniu dowolnej kombinacji połączeń sieciowych, w tym tanich szerokopasmowych łącz dla konsumentów. Dzięki skoordynowanemu wdrażaniu zasad bezpieczeństwa dla poszczególnych aplikacji, rozwiązanie EdgeConnect umożliwia bezpośredni dostęp do aplikacji dostępnych w modelu SaaS, a także aplikacji webowych.

Produkt EdgeConnect jest kompatybilny z wieloma wykorzystywanymi infrastrukturami sieci WAN, co pozwala na płynną i bezproblemową migrację do sieci SD-WAN. To niezwykle wydajne rozwiązanie SD-WAN zwiększa produktywność przedsiębiorstwa, umożliwia lepsze reagowanie na potrzeby rynku, a jednocześnie pozwala n znaczące obniżenie kosztów operacyjnych i kapitałowych związanych z sieciami WAN.

Podczas gdy wiele produktów SD-WAN stosuje podejście „wszystko albo nic”, rozwiązania Silver Peak zapewniają elastyczność i możliwości wdrożeń, których nie oferuje żaden inny podmiot na rynku.

Korzyści płynące z zastosowania rozwiązania Silver Peak SD-WAN:

 • Niższe koszty operacyjne i kapitałowe związane z sieciami WAN;
 • Zwiększenie elastyczności przedsiębiorstwa i lepsze reagowanie na potrzeby rynku;
 • Wyższa wydajność aplikacji w całej sieci WAN;
 • Dokładne dopasowanie do potrzeb biznesowych dzięki zaawansowanym funkcjom widoczności i kontroli aplikacji;
 • Niezawodne zabezpieczenia na całej trasie w połączeniu z mikrosegmentacją;
 • Możliwość integracji z produktami innych firm dzięki łańcuchom usług;
 • Zapewnia korzyści zarówno dla aplikacji TCP, jak i aplikacji wykorzystujących inne protokoły sieciowe.

5. Rozwiązanie Cisco SD-WAN

Po ogłoszeniu przez Cisco przejęcia firmy Viptela w sierpniu 2017 roku, firma wprowadziła na rynek nowe rozwiązania SD-WAN, wśród których znalazły się między innymi produkty takie jak Intelligent Wan (iWAN), technologie Cisco Meraki dla urządzeń zapewniających bezpieczeństwo sieci, a także produkt firmy Viptela – bezpieczną sieć SD-WAN oparte na chmurze.

Rozwiązanie Cisco SD-WAN sprawdzi się idealnie w przypadku złożonych wdrożeń, podczas gdy produkty Meraki są dużo lepszym wyborem dla małych i średnich przedsiębiorstw i prostej infrastruktury sieciowej.

Rozwiązanie oferowane przez Cisco obejmuje architekturę sieci WAN w postaci usługi świadczonej w chmurze, która ułatwia przedsiębiorstwom przechodzenie do środowisk chmurowych. Zastosowanie rozwiązania znacząco zmniejsza koszty związane z sieciami WAN oraz czas wdrożenia nowych usług.

Rozwiązanie SD-WAN opracowane przez Cisco pozwala na zbudowanie architektury opartej na bezpieczeństwie – kwestii kluczowej dla sieci hybrydowych. Dodatkowo rozwiązanie Cisco zapewnia szerokie możliwości w zakresie ustalania zasad.

SD-WAN rozwiązuje najważniejsze problemy i wyzwania, którym muszą stawiać czoła przedsiębiorstwa, w tym między innymi:

 • Ustanawianie niezależnych od operatorów sieci WAN w celu obniżenia kosztów i zwiększenia różnorodności;
 • Realizacja postanowień umów SLA dla aplikacji czasu rzeczywistego i rozwiązań o kluczowym znaczeniu dla przedsiębiorstw;
 • Kompleksowa segmentacja pozwalająca na ochronę najważniejszych zasobów obliczeniowych przedsiębiorstw;
 • Płynne połączenia z chmurą publiczną;
 • Zapewnianie optymalnej wydajności i działania aplikacji dostępnych w modelu SaaS;
 • Elastyczne opcje cenowe i licencyjne;
 • Fizyczne lub wirtualne platformy trasowania;

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości na temat bezpieczeństwa, spostrzeżenia i trendy rynkowe do swojej skrzynki pocztowej.

Updates

Więcej aktualizacji