Co wybrać – 5G czy Wi-Fi 6?

Do przeczytania w 1 min.
Juniper Networks

Share

Wraz z wejściem obu nowych standardów na rynek, temat bezprzewodowej łączności nowej generacji staje się coraz bardziej popularny w rozmowach z naszymi klientami i partnerami.
Żyjąc na co dzień w Dolinie Krzemowej, wielokrotnie rozmawiałem o tej kwestii z wieloma entuzjastami i fanami nowych technologii przy dobrym winie. Wielu ekspertów zajmujących się technologiami bezprzewodowymi uważa, że oba standardy będą mogły ze sobą koegzystować wzajemnie się dopełniając, podobnie jak czerwone i białe wina, które łączymy z różnymi potrawami, zwłaszcza biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie ze strony współczesnych użytkowników technologii, a także złożonych wymagań związanych z łącznością nowych inteligentnych rozwiązań oraz urządzeń Internetu rzeczy.

Podobnie jak w przypadku łączenia wina z określonymi potrawami, wykorzystanie sieci 5G lub WiFi6 będzie uzależnione od wielu czynników, poczynając od kosztów, a kończąc na lokalizacji (na zewnątrz i wewnątrz budynków) i innych kwestiach. Przewiduje się, że zapotrzebowanie na łączność wszystkich urządzeń, niezależnie od czasu i miejsca, będzie stale rosło. Wykorzystanie możliwości oferowanych przez SI gwarantuje, że jesteśmy na dobrej drodze do zaspokojenia potrzeb dzisiejszych użytkowników technologii cyfrowych. Jako osoba działająca w tej branży, chciałbym z tego miejsca podkreślić, że powinniśmy nadal kontynuować tę tendencję i zawsze sprawiać, aby to konsumenci czerpali największe zyski z nowych rozwiązań.

Spójrzmy teraz, co mają na ten temat do powiedzenia inni przedstawiciele branży:


Ian Goetz
Główny architekt rozwiązań mobilnych
Juniper Networks
LinkedIn

Stawianie standardów Wi-Fi oraz 5G w roli swoich bezpośrednich konkurentów nadmiernie upraszcza wiele kwestii, które obserwujemy w przypadku tego złożonego i trudnego rynku. Sieci Wi-Fi są często stosowane wewnątrz budynków w celu zapewniania łączności w przedsiębiorstwach, natomiast nowe rozwiązania mogą zapewniać znaczne korzyści z punktu widzenia zarówno jakości, jak i finansów. Nowe rynki dla rozwiązań w standardzie 5G coraz częściej dotyczą jednak zastosowań o kluczowym znaczeniu, w przypadku których niezawodność i jakość są równie ważne jak koszty. Jeśli fabryki mają zacząć stosować technologie bezprzewodowe zastępujące wykorzystywane dotychczas kable w celu poprawy elastyczności swoich linii produkcyjnych, oferowane im rozwiązania muszą charakteryzować się wysoką niezawodnością i zapewniać niskie opóźnienia pomiędzy urządzeniami w fabryce oraz aplikacjami sterującymi. Ponadto zastosowanie rozwiązań 5G może być lepszym wyjściem w środowiskach, w których występuje większe ryzyko zakłóceń. Sieci Wi-Fi wykorzystują bowiem otwarte, ogólnodostępne częstotliwości, co powoduje ryzyko wystąpienia znaczących zakłóceń w miejscach charakteryzujących się dużym zagęszczeniem nadajników i odbiorników, natomiast sieci 5G wykorzystują obecnie licencjonowane pasmo, dzięki czemu zakłócenia są ograniczone. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacjach, w których wymagane jest zapewnienie łączności i przepustowości przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

Kolejną ważną kwestię stanowi również warstwa IP. Sieci 5G wymagają taktowania częstotliwości oraz fazy, co powoduje, że proste przełączniki w firmowych sieciach lokalnych nie są w stanie obsługiwać technologii 5G w budynkach. Zastosowanie technologii 5G wymaga również budowy rozwiniętej sieci rdzeniowej, która wymaga zastosowania rozwiązań takich jak CUPS (Control User Plane Separation) czy MEC (Multi-access Edge Computing) wdrożonych w danej lokalizacji w celu zapewnienia łączności charakteryzującej się niskimi opóźnieniami na potrzeby biznesu. Technologie te umożliwiają dostęp do ruchu aplikacji IP w danej lokalizacji, co pozwala na wdrażanie aplikacji na miejscu w celu zagwarantowania niskich opóźnień. Tego typu podejście umożliwia również wdrożenie zabezpieczeń brzegowych klasy Edge Security w celu kontroli ruchu i egzekwowania zasad bezpieczeństwa sieci. Sieci Wi-Fi mogą również wykorzystywać rozwiązania takie jak Edge Cloud i MEC oraz Edge Security. W ostatecznym rozrachunku sieci Wi-Fi oraz 5G nie stanowią dla siebie konkurencji – są raczej punktem wyjścia do rozmowy na temat sposobów zapewnienia niezawodnej, szybkiej i bezpiecznej komunikacji bezprzewodowej.


Sudheer Matta
Dyrektor ds. produktów
Mist, a Juniper Company
LinkedIn
Twitter

Sieć Wi-Fi stanowi i zawsze stanowiła dopełnienie kolejnych wersji rozwojowych technologii łączności komórkowej. Sieci Wi-Fi mają na przykład kluczowe znaczenie, jeśli priorytetem jest objęcie zasięgiem wnętrz budynków, w których dostęp do sieci 5G może być utrudniony. Tego rodzaju sieci oferują większą przepustowość przy zapewnieniu niższych kosztów, dlatego niektórzy dostawcy usług planują wykorzystanie tego standardu do obsługi ruchu 5G w obszarach z dużą liczbą urządzeń lub innymi utrudnieniami w świadczeniu usług. Ponadto wiele przedsiębiorstw woli zarządzać własnymi sieciami i sprawować nad nimi kontrolę, wykorzystując w tym celu otwarte częstotliwości (Wi-Fi), zamiast korzystać z usługi świadczonej przez operatora telekomunikacyjnego (5G).

Z każdą kolejną wersją rozwojową łączności komórkowej pojawiają się ludzie, którzy uważają, że sieci tego rodzaju mogą wyeliminować potrzebę korzystania z Wi-Fi. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że wymagania dotyczące przepustowości rosną wraz z pojawianiem się nowych aplikacji, a w wielu budynkach nadal występują problemy z zasięgiem sieci mobilnych. W rezultacie zapotrzebowanie na sieci Wi-Fi w przedsiębiorstwach nadal pozostanie na wysokim poziomie, zwłaszcza biorąc pod uwagę wejście na rynek rozwiązań wykorzystujących nowy standard Wi-Fi 6.


Rowell Dionicio
Dyrektor zarządzający
Packet 6
LinkedIn
Twitter

Sieci 5G będą uzupełnieniem sieci Wi-Fi, podobnie jak sieci Wi-Fi będą uzupełnieniem sieci 5G. Jako użytkownicy będziemy czerpać korzyści ze wszystkich możliwości oferowanych przez nowe standardy i pasma – przede wszystkim z wyższej wydajności i lepszych osiągów. Prawdziwym przełomem będzie możliwość płynnego przełączania się pomiędzy sieciami 5G i Wi-Fi.

Ian Beyer
Consulting Principal
Free Range LLC
LinkedIn
Twitter

Podobnie jak w przypadku sieci 4G/LTE, postrzegam 5G jako technologię uzupełniającą, która pozwala na objęcie terenów, w przypadku których zastosowanie sieci Wi-Fi byłoby niepraktyczne, natomiast musimy pamiętać o tym, że w przypadku Wi-Fi to na nas spoczywa odpowiedzialność za budowę wydajnych i sprawnych sieci. Widziałem w swoim życiu wiele złych wdrożeń sieci bezprzewodowych, których wydajność pozostawiała tak wiele do życzenia, że wolałem wyłączyć Wi-Fi na swoim urządzeniu i korzystać z sieci LTE.

Jeremy Ward
Senior Wireless Engineer
Transit Wireless
LinkedIn
Twitter

Wbrew temu, co uważa wiele osób, wybór pomiędzy technologią 5G oraz Wi-Fi jest wyłącznie iluzoryczny, ponieważ obie technologie nawzajem się dopełniają. Osoby, które sądzą inaczej dały się po prostu nabrać na sztuczną wojnę technologiczną podsycaną przez media. Pomimo tego, że technologia 5G będzie miała wymierny wpływ na sieci Wi-Fi, nie wydaje mi się, żeby skutki tej konfrontacji były takie, jakich spodziewa się większość komentatorów. Ekonomia realizacji sieci 5G na zewnątrz zakłada przede wszystkim wykorzystywanie wspólnej infrastruktury, w szczególności obiektów należących do miast. Realizacje publicznych sieci Wi-Fi powinny stanowić koszt ponoszony przez operatorów, którzy chcą wykorzystać publiczne prawo pierwszeństwa, zwłaszcza w świetle niedawnych działań regulatorów ograniczających opłaty za dzierżawę małych komórek.

Z kolei wdrożenia sieci w technologii 5G wewnątrz budynków będą stanowiły domenę właścicieli CRE, którzy będą chcieli zapewnić sobie konkurencyjność – najwyższe stawki za metr kwadratowy zobaczymy w przypadku budynków z najlepszym zasięgiem sieci komórkowej wewnątrz. Sieci Wi-Fi będą nadal odgrywać ważną rolę wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Być może zobaczymy także wzrost popularności modeli biznesowych opartych na dostawcach usług zarządzanych ze względu na rosnące znaczenie Wi-Fi dla działalności firm. W przypadku gospodarstw domowych sieci 5G będą stanowiły rozwiązania ostatniego kilometra, natomiast Wi-Fi nadal będzie służyć jako warstwa dostępowa.


Keith Parsons
Dyrektor zarządzający
WLAN Professionals
LinkedIn
Twitter

Jak stwierdzili już inni eksperci, to nie jest kwestia albo-albo. Nie trzeba dokonywać wyboru. Jednym z głównych założeń sieci 5G jest zwiększenie szybkości transmisji danych. Dotyczy to w szczególności dodatkowych częstotliwości fal milimetrowych, jednak w pasmach poniżej 6 GHz prędkości transmisji w sieci 5G będą tylko nieco wyższe niż dostępne już dziś prędkości LTE. Fale milimetrowe mają olbrzymie trudności z przechodzeniem przez ściany budynków, w związku z tym protokoły 5G uwzględniają możliwość współdziałania z wewnętrznymi rozwiązaniami wykorzystującymi standard Wi-Fi w celu pokrycia przestrzeni wewnątrz budynków.

Oczywiście tego rodzaju rozwiązania będą wymagały zaangażowania prawników, spisania umów oraz opracowania nowych modeli biznesowych umożliwiających operatorom komórkowym kontrolowanie infrastruktury Wi-Fi przedsiębiorstw. Wiem jedno… To z pewnością nie będzie łatwe zadanie.

Pomimo tego, że technologie 5G oraz możliwości połączeń są naprawdę intrygujące, spodziewam się raczej, że zanim zostaną rozwiązane i unormowane kwestie prawne i biznesowe, zobaczymy niewiele faktycznych wdrożeń – za to z pewnością możemy spodziewać się ofensywy marketingowej podkreślającej te możliwości.

Yosef Graziano
CEO
YNS Network Solutions
LinkedIn
Twitter

Kiedy czytam informacje na temat Wi-Fi oraz sieci 5G, na pierwszy rzut oka może wydawać się, że obie technologie stanowią wobec siebie konkurencję. Obecna generacja sieci Wi-Fi zdecydowanie dominuje w świecie przedsiębiorstw, natomiast różnorodne rozwiązania 4G/LTE mają trudności ze zdobyciem większych udziałów w rynku biznesowym. Sieci 5G oferują niższy koszt przesyłu bitu danych w porównaniu z sieciami 4G, a także szybsze prędkości przesyłu. Z drugiej strony nowy standard Wi-Fi 6 oznacza dużą poprawę wydajności, a co za tym idzie wyższą przepustowość sieci.

Obie technologie będą funkcjonowały obok siebie, w pewnych obszarach i na rynkach pionowych będziemy mogli zaobserwować nawet ich wzajemne zazębianie. Jak twierdzi wiceprezes firmy Qualcomm Irvind Ghai, produkcja układów obsługujących standard 802.11ax jest znacznie tańsza od wytwarzania układów 5G. Moim zdaniem będzie to kluczowy czynnik różnicujący obie technologie w nadchodzących latach.

Andrew Alston
Group Head of IP Strategy
Liquid Telecommunications
LinkedIn
Twitter

Wprowadzenie sieci 5G otworzy możliwości dostarczania usług dużej prędkości na obszarach, które dotychczas były nieobsługiwane oraz w miejscach, gdzie z różnych powodów nie było możliwości zastosowania stałego łącza. Uważamy jednak, że taki stan doprowadzi do zwiększenia zapotrzebowania na technologie takie jak Wi-Fi 802.11ac, ze względu na fakt, że technologia 5G będzie wykorzystywana w celu podłączenia do Internetu, natomiast sieć Wi-Fi posłuży w celu dystrybucji w środowiskach biznesowych. Uważamy, że sieć 5G nigdy nie będzie w stanie zastąpić Wi-Fi oraz stałego łącza światłowodowego, a powodem takiego stanu rzeczy są zarówno koszty rozwiązań, jak i kontrola. Mówiąc wprost – ze względu na ogromną popularność sieci Wi-Fi, rozwiązania tego rodzaju są niezwykle tanie. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest fakt, że przedsiębiorstwa mogą samodzielnie wdrażać sieci Wi-Fi, nad którymi same sprawują kontrolę, nie muszą powierzać jej zasiedziałym operatorom, którzy oferują usługi 5G.

Warto pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach przeszło połowa wszystkich pakietów pochodzących z Internetu jest dostarczana do urządzeń końcowych przez sieci Wi-Fi. To właśnie liczba istniejących urządzeń i wynikający z niej niski koszt sprawi, że technologia będzie się miała dobrze.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości na temat bezpieczeństwa, spostrzeżenia i trendy rynkowe do swojej skrzynki pocztowej.

Updates

Więcej aktualizacji