Cloud security

Firma w chmurze – zarządzanie tożsamością

Patryk Ros
Placeholder for Patryk RosPatryk Ros

Patryk Ros , Security Engineer , Nomios Poland sp. z o.o.

Do przeczytania w 3 min.
Placeholder for Commercial buildings logisticsCommercial buildings logistics

Share

Firma w chmurze – zarządzanie tożsamością

Czy korzystacie w swojej firmie z chmury?

Jeśli jeszcze nie, to Wasza firma koniecznie powinna rozważyć rozwiązania chmurowe jako solidną inwestycję w przyszłość. Dlaczego? Cyfrowej transformacji nie da się powstrzymać. Po prostu płyńmy z jej prądem. Z chmur niebawem będą korzystać wszyscy, więc nawet jeśli jesteś właścicielem małej firmy, ale chcesz podążać śladami większych i największych, tych wyznaczających trendy zmian, to rozwiązanie chmurowe jest dla Ciebie. Im szybciej wdrożone, tym więcej korzyści przyniesie.

Ostatnie dwa lata to okres silnie postępującego ruchu technologicznego w obszarze zarządzania tożsamością. Powodów ku temu jest naprawdę wiele, a do najważniejszych należą przede wszystkim:

  • wszechobecna zmiana trybu pracy ze stacjonarnej na zdalną lub hybrydową
  • znaczny rozwój połączony z transformacją rozwiązań chmurowych
  • wzrost świadomości pojęcia bezpieczeństwa w sieci
  • rosnące koszty infrastruktury IT

Prognozy nie przewidują bezchmurnej przyszłości

Według prognoz Gartnerafirmy, które nie zdecydują się na korzystanie z rozwiązań chmurowych, będą tak rzadkie jak te, które obecnie w swojej działalności nie korzystają z Internetu.

Na podstawie danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny,z rozwiązań chmurowych na chwilę obecną korzysta tylko 11,5% rodzimych firm. Aż 1/3 z nich stanowią duże podmioty, co z kolei pozytywnie przekłada się na dalszy rozwój obszaru chmurowego, który jest znacznie bardziej dynamiczny niż cały rynek IT.

Cloud Identity Management - dla tych, którzy nie wiedzą czym jest

Najprościej rzecz ujmując: jest to system do zarządzania tożsamością IAM (ang. Identity and Access Management), tyle że właśnie w … chmurze. Cloud Identity Management łączy w sobie funkcje związane z obsługą procesów logowania, dostępów oraz zarządzania danymi użytkowników.

Pozwala on administratorom systemów regulować dostęp do systemów lub sieci w zależności od ról i grup poszczególnych użytkowników w obrębie danej firmy. Dzięki temu menedżerowie IT mogą kontrolować dostęp użytkowników do krytycznych informacji i zapobiegać ich ewentualnym wyciekom. Odpowiednio i starannie zaprojektowany system IAM znacznie ułatwia procesy takie jak uwierzytelnianie, uwzględniając chociażby zarządzanie hasłami statycznymi.

Cloud Identity Management - jedno rozwiązanie na wiele problemów

W związku z przeniesieniem usług biznesowych do chmury zaszła potrzeba zarządzania tożsamością w niej, a co za tym idzie przeniesienia procesu uwierzytelniania i autoryzacji do chmury.

Rozwiązań architektury typu SaaS (Software as a Service) obecnie jest bardzo dużo. Ze względu na ogromną liczbę tych rozwiązań, niektóre organizacje korzystają niekiedy z kilku, a nawet kilkunastu naraz. Wraz ze wzrostem ilości usług chmurowych rośnie liczba adresów URL, kont oraz haseł do zapamiętania. Może to przyprawić o zawrót głowy, a w praktyce niekorzystnie wpłynąć na produktywność pracowników. Niekiedy może to również doprowadzić do frustracji tych, którym przyszło się, nie raz, nie dwa, borykać z próbami resetowania haseł oraz ponownego ich zapamiętywania. Rozwiązania klasy Cloud Identity Management znacząco wspomagają proces zarządzania tożsamością zarówno w chmurze, jak i lokalnie, umożliwiając pojedyncze logowanie (ang. SSO - Single Sign-On) z jednego miejsca do wszystkich zasobów.

Narzędzie powstałe z myślą o administratorach i ich wygodzie

Wszystkie możliwości tworzą platformę, która łączy użytkowników z praktycznie wszystkimi zasobami IT niezależnie od dostawcy, platformy, protokołu czy lokalizacji. Narzędzie to znacznie ułatwią pracę administratorom poprzez automatyzację procesów. Co więcej, z punktu widzenia bezpieczeństwa, rozwiązania klasy Cloud Identity Management zapewniają szczegółowy wgląd we wszystkie próby dostępu do zasobów IT.

Wygoda chodzi parami, warto wesprzeć się CASBim

Coraz częściej firmy szukają rozwiązań, które nie tylko będą wspomagać proces autoryzacji do usług chmurowych, ale i dadzą możliwość nadzorowania w nich przepływu informacji. Rozwiązaniami, które łączą te dwie cechy, są systemy klasy Cloud Access Security Broker (CASB), o których pisaliśmy w innym artykule. Wartościami dodanymi w porównaniu do technologii Cloud Identity Management są przede wszystkim:

  • możliwość szyfrowania danych,
  • zabezpieczenie przed wyciekiem informacji,
  • ochrona antymalware,
  • audyt przepływu informacji pomiędzy usługami,
  • analiza zachowań użytkowników (ang. UEBA - User and Entity Behavior Analytics).


Nomios posiada w swoich szeregach wielu certyfikowanych inżynierów i specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań. Dzięki temu możemy się pochwalić niezbędną wiedzą techniczną i praktycznym doświadczeniem, aby prawidłowo ocenić Twoje wymagania biznesowe oraz tak zaprojektować, wdrożyć i zarządzać rozwiązaniami, aby odpowiadały one Twoim potrzebom. Zachęcamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Zadzwoń teraz
Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man
Updates

Więcej aktualizacji