Jak jesteś przygotowany na pojedynek z komputerem kwantowym?

Artur Sadownik
Placeholder for NOMIOS 27 02 2023 9206kNOMIOS 27 02 2023 9206k

Artur Sadownik , CTO , Nomios Poland

Do przeczytania w 2 min.
Placeholder for Adobe Stock 775719473Adobe Stock 775719473

Share

Nie jest niczym przesadnym stwierdzenie, że jesteśmy właśnie świadkami nowej rewolucji technologicznej, której głównymi aktorami jest sztuczna inteligencja oraz komputery kwantowe. Podobnie jak pierwsze komputery, które powstawały w połowie XX wieku odmieniły realia świata, należy i teraz spodziewać się, że to, co obserwujemy, jest kolejnym, milowym krokiem w rozwoju naszej cywilizacji.

Czy jest to dla nas zagrożeniem? Na pewno jest wielkim wyzwaniem, z którym będziemy musieli się zmierzyć, bo możliwości, które są nam wszystkim udostępniane, mówiąc wprost wywrócą aktualny porządek rzeczy. Sytuację tę zauważyła również Komisja Europejska, wydając niedawno zalecenia dotyczące zastosowania kryptografii postkwantowej, abyśmy świadomie myśleli o zabezpieczaniu naszej cyfrowej infrastruktury w niedalekiej przyszłości.

Kryptografia postkwantowa – po co to wszystko?

Okazuje się, że w obecnym wydaniu komputery kwantowe nie nadają się do większości zastosowań realizowanych przez dzisiejsze komputery. Działają one w inny sposób i trudno na nich zrealizować, wydaje się trywialne operacje, z którymi stare dobre maszyny radzą sobie bez problemu. Ale jest tu pewien haczyk – jeden z pierwszych dobrze opracowanych dla komputerów kwantowych algorytmów bardzo dobrze łamie klucze asymetryczne, które na co dzień stosujemy do zabezpieczania naszych danychczy transmisji w dotychczas uważanych za bezpieczne szyfrowanych kanałach.

Można zatem stwierdzić, że to, co obecnie uważaliśmy za podstawę zaufania i bezpieczeństwa zostało poważnie zaburzone, żeby nie powiedzieć zniszczone.

Oczywiście obecnie komputery kwantowe i ich możliwości nie są dostępne do wykorzystania przysłowiowemu Kowalskiemu, ale już są w rękach dużych organizacji oraz krajów, które mogą być bardzo zainteresowane wejściem w posiadanie ściśle strzeżonych informacji technologicznych czy finansowych. Podkreślić też trzeba także otwarcie nowej furtki do potencjalnego przejmowania systemów i infrastruktury krytycznej – realną wojnę mamy za miedzą, a w tej cybernetycznej jesteśmy na co dzień jednym z aktorów.

Jak możemy pomóc?

Opisywane wyzwania zmuszają do podjęcia nowych sposobów ochrony. Tym samym we współpracy z firmą Quantum Blockchains przygotowaliśmy pakiet rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo kryptografii w erze postkwantowej. Opracowaliśmy System Migracji do Kryptografii Kwantowej (QCMS), który umożliwia płynne i skuteczne przejście na nowe standardy bezpieczeństwa. Proponowane przez nas podejście zapewnia rozpoczęcie drogi do pełnej kryptografii kwantowej w sposób efektywny kosztowo, przy wykorzystaniu infrastruktury obecnie posiadanej przez klientów.

Nasi specjaliści służą wsparciem w procesie planowania i migracji, upraszczając kroki, które trzeba przejść po tej nowej, nieznanej ścieżce – jesteśmy gotowi wspólnie z Państwem stawić czoło nowym wyzwaniom, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Co dalej?

W naszej ocenie czekanie na to, aż zagrożenia staną się rzeczywistością jest zbyt dużym ryzykiem. Wykorzystując proponowane przez nas rozwiązania już teraz można przygotować organizację na przyszłość, zapewniając adekwatną nowym czasom ochronę danych, zwiększenie zaufania klientów i partnerów oraz spełnienie wymogów prawnych.

Zachęcamy do kontaktu z nami, aby poznać szczegóły naszej oferty.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości na temat bezpieczeństwa, spostrzeżenia i trendy rynkowe do swojej skrzynki pocztowej.

Updates

Więcej aktualizacji