Cloud

Zakończenie wsparcia dla Microsoft Exchange Server 2016 i 2019

Artur Sadownik
Placeholder for NOMIOS 27 02 2023 9206kNOMIOS 27 02 2023 9206k

Artur Sadownik , CTO , Nomios Poland

Do przeczytania w 1 min.
Placeholder for Philipp katzenberger i I Jr Uoe Ro CQ unsplash copyPhilipp katzenberger i I Jr Uoe Ro CQ unsplash copy

Share

Obserwowana obecnie ewolucja w świecie rozwiązań teleinformatycznych zmierza do wirtualizacji i przenoszenia kolejnych systemów do chmury w modelach subskrypcyjnych. Proces ten zaczyna obejmować obszary, które do tej pory wydawały się nienaruszalne.

Wiele znanych nam firm utrzymuje swoje środowisko poczty elektronicznej na rozwiązaniach z linii Exchange Server 2016 i 2019, które to według informacji podawanych przez Microsoft przestaną być wspierane w październiku 2025 roku. Takie wygaszanie produktów nie jest niczym niespotykanym w świecie IT, ale przyzwyczailiśmy się do tego, że producenci odpowiednio wcześniej udostępniają nowe wersje takich rozwiązań, zapewniając czas na ich przetestowanie oraz stosowną migrację.

Zakończenie wsparcia dla Microsoft Exchange Server 2016 i 2019

W tym przypadku jest jednak trochę inaczej: data końca wsparcia jest dokładnie wyznaczona, ale nowe rozwiązanie, które miałoby pojawić się w miejsce wycofywanych systemów jest zapowiadane dopiero na drugą połowę 2025 roku, co – biorąc pod uwagę doświadczenia z innych tego typu zapowiedzi – nie daje gwarancji, że firmy będą miały jakąkolwiek możliwość przetestowania nowej wersji oraz pewności, że następca pojawi się zanim wsparcie obecnych wersji wygaśnie. Dodatkowo nowa wersja, która jest wzmiankowana w informacjach producenta ma nazwę Microsoft Exchange Server Subscription Edition, a to zapowiada zmianę modelu licencjonowania na nowy, zgodnie z deklaracją w nazwie.

Wobec tych faktów nie da się więc przejść obojętnie - klienci mają do wyboru trzy opcje:

  • czekać na nową, niesprawdzoną edycję i zainstalować ją natychmiast, jak się pojawi, mierząc się z wszystkimi konsekwencjami tego rodzaju podejścia,
  • pozostać na niewspieranej, starej wersji,
  • zawczasu przenieść usługi poczty elektronicznej do Exchange Online/O365, czyli w chmurę.

Niezależnie od tego, przygotowanie się na te zmiany jest niezbędne, z uwzględnieniem zarówno ciągłości funkcjonowania usług pocztowych, jak i ich bezpieczeństwa. Poczta elektroniczna stale jest podstawowym i najłatwiejszym do wykorzystania kanałem, którym inicjowane są ataki na nasze systemy i dane, stąd należy odpowiedniemu zabezpieczaniu tej usługi nadać adekwatny priorytet.

Jak możemy pomóc?

Zapraszamy do rozmowy z naszymi specjalistami, którzy pomogą w doborze systemów bezpieczeństwa dla środowisk poczty elektronicznej, niezależnie od środowiska, w którym one funkcjonują – on premise, chmurowym, czy hybrydowym. Nasze rozwiązania zapewniają elastyczność architektury, zapewniając najwyższe standardy ochrony, wspierając jednocześnie procesy migracji. Dodatkowo, wdrożenie ich już teraz może zwiększyć bezpieczeństwo i ciągłość działania systemów opisywanych powyżej, do czasu wyboru, wdrożenia oraz ustabilizowania wariantu docelowego serwisu poczty elektronicznej.

Eksperci ds. chmur

Potrzebujesz konsultacji eksperta?

Zapraszamy na krótką rozmowę lub wideokonferencję. Skontaktuj się z nami – porozmawiamy o Twojej strategii chmurowej, przyjrzymy się bliżej dostawcom, omówimy też Twoje projekty IT. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc.

Placeholder for Portrait of male grey hear wearing poloPortrait of male grey hear wearing polo
Updates

Więcej aktualizacji