MDR XDR

Poprawa bezpieczeństwa technologii operacyjnych: jak mogą pomóc MDR i XDR?

Inès Khabkhabi
Placeholder for Ines khabkhabiInes khabkhabi

Inès Khabkhabi , Global Executive Cybersecurity , Nomios Holandia

Do przeczytania w 4 min.
Placeholder for Cyber security engineers smilingCyber security engineers smiling

Share

W dzisiejszym skomunikowanym świecie technologia operacyjna (OT) odgrywa kluczową rolę w różnych krytycznych infrastrukturach. Najlepszymi przykładami są energetyka, produkcja, transport i opieka zdrowotna. W miarę jak systemy OT stają się coraz bardziej zintegrowane z sieciami informatycznymi (IT) i połączone z Internetem, rośnie również ryzyko cyberzagrożeń i ataków wymierzonych w te systemy.

Znalezienie sposobu na walkę z tymi ewoluującymi zagrożeniami powinno być zatem jednym z najważniejszych priorytetów. Zwrócenie się w kierunku rozwiązań zarządzanego wykrywania i reagowania (MDR) w celu wzmocnienia bezpieczeństwa OT może być ogromnym krokiem we właściwym kierunku. W tym wpisie na blogu omówiono korzyści płynące z posiadania MDR w środowiskach OT i podkreślono, w jaki sposób technologia ta pozwala zwiększyć bezpieczeństwo, wykrywać zagrożenia i reagować na incydenty.

Dzięki MDR nigdy nie dasz się zaskoczyć

Dobra i zaawansowana usługa MDR zapewnia organizacji kompleksowe podejście do wykrywania zagrożeń poprzez połączenie zaawansowanych technologii, monitorowania w czasie rzeczywistym i wiedzy specjalistycznej. W środowiskach OT, gdzie konsekwencje cyberataku mogą być poważne i szkodliwe dla firmy i jej procesów, zdolność do szybkiego wykrywania zagrożeń i reagowania na nie ma kluczowe znaczenie.

Rozwiązania MDR wykorzystują zaawansowaną analitykę, uczenie maszynowe i analizę behawioralną do wykrywania anomalii i potencjalnych incydentów bezpieczeństwa w systemach OT. Monitorując zarówno ruch sieciowy, jak i dane punktów końcowych, MDR pomaga zidentyfikować wskaźniki naruszenia bezpieczeństwa i wykryć nieznane wcześniej zagrożenia. Rezultat? Znacznie lepszy ogólny stan bezpieczeństwa infrastruktury OT!

Szybkie reagowanie na incydenty bezpieczeństwa

W przypadku incydentu bezpieczeństwa lub naruszenia bezpieczeństwa ważne jest, aby móc szybko zareagować. MDR oferuje taką możliwość, zapewniając funkcje szybkiego reagowania na incydenty. Pozwala to na złagodzenie skutków i zminimalizowanie przestojów. Dostawcy MDR mają doświadczonych specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy specjalizują się w środowiskach OT, rozumiejąc unikalne wyzwania i złożoność związaną z tymi systemami.

Dysponują oni specjalistyczną wiedzą, która pozwala szybko identyfikować i powstrzymywać incydenty bezpieczeństwa oraz badać ich pierwotne przyczyny, umożliwiając sprawne usprawnienie procesów odzyskiwania danych. Dzięki MDR Twoja organizacja może korzystać z całodobowego monitorowania i reagowania na incydenty, zapewniając terminowe podjęcie działań w celu ochrony krytycznych zasobów OT i zminimalizowania zakłóceń w działaniu.

Proaktywne znajdowanie i zwalczanie zagrożeń

Oprócz wykrywania i reagowania na zagrożenia w czasie rzeczywistym, MDR wykorzystuje również proaktywne techniki threat hunting". Pozwalają one zidentyfikować ukryte zagrożenia i potencjalne luki w systemach OT. Oznaki naruszenia bezpieczeństwa lub złośliwe działania, które mogły ominąć zautomatyzowane mechanizmy wykrywania, nie pozostają już pod radarem. Analitycy MDR przeprowadzają szczegółowe badania, wykorzystując informacje o zagrożeniach, dzienniki sieciowe i inne istotne źródła danych.

Ułatwia to identyfikację ukrytych zagrożeń i zamykanie luk w zabezpieczeniach, zanim atakujący będą mogli je wykorzystać. Proaktywne wyszukiwanie zagrożeń pozwala stale wyprzedzać cyberprzestępców i zapobiegać potencjalnym naruszeniom infrastruktury OT o krytycznym znaczeniu dla firmy.

Większa elastyczność i skalowalność

Inne kluczowe zalety MDR to skalowalność i elastyczność w dostosowywaniu się do dynamicznego charakteru środowisk OT. W przypadku rozbudowy infrastruktury OT lub wprowadzenia nowych systemów w celu obsługi klientów lub eksploracji nowych rynków, rozwiązania MDR można łatwo skalować w celu dostosowania do zwiększonego obciążenia.

Dostawcy rozwiązań MDR oferują niestandardowe rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb środowiska OT. Gwarantuje to, że środki bezpieczeństwa są zawsze trafne i zgodne z unikalnymi wymaganiami krytycznych systemów. Dla organizacji wyzwaniem może być posiadanie globalnego i obszernego przeglądu wszystkich technologii od różnych dostawców na jednej platformie. Dzięki MDR nie ma tego problemu. Niezależnie od tego, czy jest to małe wdrożenie OT, czy duża, rozproszona infrastruktura, MDR może dostosować się do różnych środowisk, zapewniając spójne i niezawodne możliwości wykrywania zagrożeń i reagowania na nie.

Przenieś MDR na wyższy poziom dzięki XDR

W miarę jak technologia operacyjna ewoluuje i staje się coraz bardziej połączona, potrzeba solidnych środków bezpieczeństwa staje się coraz bardziej krytyczna. Zarządzane wykrywanie i reagowanie (MDR) oferuje skuteczne rozwiązanie, które pozwala zwiększyć bezpieczeństwo OT. Kompleksowe wykrywanie zagrożeń, szybkie reagowanie na incydenty, proaktywne wyszukiwanie zagrożeń, zwiększona widoczność i skalowalność przeniosą bezpieczeństwo na wyższy poziom. Wykorzystując moc zaawansowanych technologii, monitorowania w czasie rzeczywistym i ludzkiej wiedzy, MDR umożliwia organizacji ochronę krytycznej infrastruktury przed stale ewoluującym krajobrazem cyberzagrożeń.

Możesz jednak pójść o krok dalej, stosując rozszerzone wykrywanie i reagowanie (XDR). XDR i MDR współpracują ze sobą i wzajemnie się wzmacniają. W ten sposób zapewniają widoczność wszystkich danych, w tym danych z punktów końcowych, sieci i chmury, jednocześnie stosując analitykę i automatyzację w celu przeciwdziałania dzisiejszym coraz bardziej wyrafinowanym zagrożeniom. Dodanie XDR do MDR zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo. Zwiększona widoczność i monitorowanie oferowane przez XDR sprawiają, że zestaw narzędzi bezpieczeństwa jest bardziej zaawansowany niż kiedykolwiek.

Największe korzyści z XDR to:

  • Zoptymalizowana reaktywność: Jest to bardzo ważne, gdy stajesz w obliczu ataku, a kontrola szkód jest Twoim głównym celem. Dzięki zaawansowanym i uzupełniającym się technologiom zagrożenia są wykrywane w czasie rzeczywistym, a naruszenia są zatrzymywane.
  • Natychmiastowa dostępność informacji: Pozwala to zyskać cenny czas, ponieważ nie trzeba szukać niezbędnych informacji, które są potrzebne do odpowiedniego radzenia sobie z określonymi incydentami lub zagrożeniami.

Jak najlepsze wykorzystanie MDR i XDR dzięki Nomios

Platforma XDR może zwiększyć możliwości naszej usługi MDR. Integracja platformy z MDR zapewnia kompleksowy wgląd w sieci i zasoby OT.

Szukasz rozwiązania, które zabezpieczy Twoją krytyczną infrastrukturę i ochroni filar Twoich obecnych i przyszłych przedsięwzięć biznesowych? Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci wybrać właściwe rozwiązanie!

Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Zadzwoń teraz
Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man