Szybka ekspansja międzynarodowa dzięki specjalizacji

Do przeczytania w 1 min.

Share

Odpowiednie zabezpieczenie środowisk oraz użytkowników usług teleinformatycznych to złożone i coraz trudniejsze zadanie. W związku z tym, że kradzieże tożsamości, ataki DDoS i włamania to lukratywny biznes, hakerzy wykorzystują nowe techniki, aby skuteczniej się ukrywać i omijać tradycyjne rozwiązania. „Bezpieczeństwo było kiedyś odpowiedzialnością menedżera sieci”, mówi Nino Tomovski, Dyrektor Generalny Grupy Infradata. „Już tak nie jest. Dzisiaj jest to wspólna odpowiedzialność i każdy informatyk musi sobie z tym codziennie radzić”.

Nino Tomovski uważa, że wielu organizacjom, przedsiębiorstwom i rządom brak jest poczucia pilności w związku ze znaczeniem cyberbezpieczeństwa. „Wiele osób myśli tak: »To nic takiego. Zaraz będzie po wszystkim«. To zdecydowanie nieprawda". Dyrektor Generalny jest przekonany, że firmy muszą nauczyć się traktować bezpieczeństwo jako podstawowy element wszystkich projektów i działań, a zatem przeznaczać na nie odpowiedni budżet. Odpowiedzialność spoczywa na dziale IT i kadrze zarządzającej. Właśnie dlatego Infradata świadomie zdecydowała się na międzynarodową specjalizację w zakresie cyberbezpieczeństwa, chmury i sieci. „Wielu naszych klientów działa na poziomie międzynarodowym. Aby sprostać rosnącemu popytowi, koncentrujemy się na całym rynku europejskim”, mówi Nino Tomovski, siedząc w siedzibie głównej Infradata w Lejdzie.

Infradata została założona w 2004 roku przez Leona de Keijzera. Od tego czasu firma stała się globalnym dostawcą usług i rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa, chmury oraz sieci. Kiedy założyciel dołączył do zarządu w 2019 roku, Nino Tomovski był odpowiedzialny za bieżące zarządzanie firmą. Dorastał w Macedonii Północnej a dyplom inżyniera usług teleinformatycznych uzyskał w Bostonie w USA. „Po ukończeniu studiów pracowałem w bardzo różnych firmach. Od 2000 roku pracuję w Holandii, a w 2010 roku dołączyłem do zespołu Infradata. Zajmowałem prawie wszystkie stanowiska w firmie”.

Personalizacja w cyberbezpieczeństwie

W 2018 roku Infradata musiała zatrudnić ponad osiemdziesięciu nowych pracowników w kilku krajach, aby móc realizować wszystkie projekty w zakresie bezpieczeństwa dla firm, organizacji i rządów. „Od trzech lat bardzo szybko się rozwijamy, szczególnie na różnych rynkach poza Holandią”, mówi Nino Tomovski. „Nasi klienci działają głównie w sektorze produkcyjnym, finansowym i publicznym, ale świadczymy również usługi dla wielu uniwersytetów i ośrodków badawczych”. Od 2016 roku firma koncentruje się na cyberbezpieczeństwie. Bezpieczeństwo chmury odgrywa w naszej działalności ważną rolę, ponieważ coraz więcej rządów, firm i organizacji jest do niej podłączonych. Dzięki wsparciu naszych ekspertów dostarczamy wyłącznie rozwiązania szyte na miarę. Dzieje się tak, ponieważ każdy klient ma inne potrzeby i jest narażony na inne ryzyko.

Biorąc pod uwagę, że cyfrowa infrastruktura każdej organizacji jest jedyna w swoim rodzaju, nie ma czegoś takiego jak »uniwersalne rozwiązanie«. Stosujemy zasadę projektowania, budowania, zarządzania i konserwacji, aby oferować klientom kompleksowe rozwiązania. Nasi międzynarodowi partnerzy strategiczni, w tym F5 Networks, Fortinet, Juniper Networks, McAfee i Palo Alto Networks, odgrywają w tym kluczową rolę”.

Pierwsza międzynarodowa przygoda

Pięć lat po założeniu, Infradata po raz pierwszy rozpoczęła działalność międzynarodową, otwierając w 2009 roku swoje biuro w Brukseli. Belgijski oddział rozwijał się organicznie i w 2010 roku powitał wśród klientów firmy dużego belgijskiego operatora telekomunikacyjnego Mobistar (obecnie Orange). W 2012 roku Infradata zdobyła także zaufanie firmy Telenet, innego ważnego belgijskiego gracza na rynku telekomunikacyjnym. Ale jak z każdym nowym początkiem, niektóre lata są dobre, a niektóre złe, wyjaśnia Nino Tomovski, zastanawiając się nad przeszłością. „Z perspektywy czasu nasza pierwsza międzynarodowa przygoda była szczególnie ważna, ponieważ przekonaliśmy się, jak istotna jest praca z silnym lokalnym zespołem. To musi być klub doświadczonych profesjonalistów, którzy rozumieją lokalnych mieszkańców i sposób prowadzenia działalności w danym kraju”.

„Bezpieczeństwo było kiedyś odpowiedzialnością menedżera sieci. Już tak nie jest. Dzisiaj jest to wspólna odpowiedzialność i każdy informatyk musi sobie z tym codziennie radzić”. - Nino Tomovski, Dyrektor Generalny Grupy Infradata

Łącząc wiedzę i technologię

W pewnym momencie firma stanęła przed wyborem poszerzenia swojego portfolio lub zostania prawdziwie międzynarodowym specjalistą na rynku. Wybrała drugą opcję. Rok po otwarciu swojego belgijskiego biura Infradata pozyskała pierwszych klientów w Niemczech. „Początkowo obsługiwaliśmy tych klientów z naszego biura w Holandii, ale wraz z rozwojem nadszedł czas, aby otworzyć biuro na miejscu”, mówi Nino Tomovski.

Stało się to w 2014 roku. Wybór padł na Dortmund, gdzie zatrudniamy obecnie 25 osób. W tamtym czasie polskie biuro, otwarte w 2012 roku, również szybko się rozwijało. „W 2014 roku do naszego portfolio klientów dołączyły trzy największe polskie firmy telekomunikacyjne! Potem rozwój Infradata nabrał tempa. Mieliśmy coraz więcej dużych klientów z sektora telekomunikacyjnego, w tym takich znanych graczy jak KPN, Liberty Global czy Vodafone. W 2015 roku Infradata pozyskała brytyjską firmę Quonubes. „W związku z tym, że byliśmy niezależnym ekspertem w dziedzinie automatyzacji i sieci, firma ta idealnie do nas pasowała. Dzięki wiedzy i połączonej technologii mogliśmy przyspieszyć rozwój innowacyjnej platformy sieciowej. Pozwoliło to nam zaoferować naszym klientom w Wielkiej Brytanii usługi w zakresie zarządzania i zabezpieczania zaawansowanych środowisk sieciowych, gdy weszliśmy na rynek brytyjski”, mówi Nino Tomovski.

Francuska rewolucja

W 2016 roku Infradata przejęła specjalizującą się w cyberbezpieczeństwie firmę Nomios z siedzibą w Paryżu. „Firma Nomios ma bardzo silną pozycję w sektorze telekomunikacyjnym, finansowym, obronnym i nie tylko. Do przejęcia wymagana była zgoda francuskiego rządu, ponieważ Nomios zabezpiecza krytyczne dane i infrastrukturę informatyczną rządu oraz sektora obronnego”, wyjaśnia Nino Tomovski. Aby zwiększyć swoje znaczenie we Francji, Infradata zainwestowała w lokalne agencje. „Oprócz głównego biura w Paryżu mamy obecnie we Francji sześć biur. W sumie zatrudniają one 130 osób, które obsługują ponad 600 klientów, w tym wiele samorządów. Korzystając nawzajem ze swojej wiedzy, możemy zapewnić jeszcze lepszą obsługę klientów w całej Europie”.

„Przede wszystkim przekonaliśmy się, jak ważna jest praca z silnym lokalnym zespołem”. - Nino Tomovski, Dyrektor Generalny Grupy Infradata

Jedna tożsamość

Otwieranie biur i przejmowanie firm w innych krajach niesie ze sobą szczególne wyzwania. „Największym wyzwaniem jest praca z ludźmi z różnych kultur i stworzenie jednego zespołu”, wyjaśnia Nino Tomovski. „Aby odnieść sukces, potrzebna jest wspólna tożsamość, którą emanujesz także na zewnątrz. Jednak oprócz wyzwań jest także wiele korzyści. Każdy kraj ma swoją własną wiedzę i doświadczenie. Ponieważ różne międzynarodowe zespoły ściśle współpracują ze sobą nad wieloma projektami, uczą się od siebie nawzajem i nawzajem się wzmacniają. Zaletą jest to, że logistyka w Unii Europejskiej jest stosunkowo łatwa do zorganizowania. Poza Unią może to wyglądać zupełnie inaczej. Oferowanie usług w zakresie cyberbezpieczeństwa w takich krajach jak Argentyna, Brazylia czy Indie stanowi wyzwanie, ponieważ import i eksport wymaga złożonych procesów”.

Bezpieczna i połączona przyszłość

Polska jest jednym z ostatnich przykładów naszej udanej ekspansji międzynarodowej i silnej współpracy między biurami. Pokonawszy pięciu innych kandydatów, w maju 2019 roku Infradata wygrała przetarg na rozwój kompleksowego systemu bezpieczeństwa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Projekt został pomyślnie zakończony i zapewnia bezpieczny, szybki oraz bezpłatny dostęp do Internetu ponad 25 000 szkół w całym kraju. Nino Tomovski wyjaśnia: „Potwierdza to nasze unikalne doświadczenie i specjalistyczną wiedzę w zakresie wdrażania tego rodzaju złożonych projektów dotyczących sieci i bezpieczeństwa. Na wybór naszej firmy wpłynęły częściowo rekomendacje dostawców, a częściowo oferowane przez nas innowacyjne zastosowane technologie bezpieczeństwa”.

Infradata jest zaufanym partnerem w zakresie infrastruktury informatycznej dużych organizacji i znanych marek, takich jak eBay, KPN czy Coolblue. Kiedy pytamy o kolejny krok w strategii rozwoju, Nino Tomovski mówi: „Tak naprawdę skupiamy się na Europie. Ze strategicznego punktu widzenia naszym początkowym celem jest zdobycie dużej części niemieckiego i brytyjskiego rynku. Jesteśmy również bardzo zainteresowani Skandynawią i Szwajcarią, ponieważ regularnie świadczymy już tam usługi kilku klientom. Infradata chce osiągnąć ten wzrost organicznie i poprzez przejęcia. Po przejęciu pakietu kontrolnego w Infradata w listopadzie 2018 roku IK Investment Partners, firma z branży private equity, odgrywa kluczową rolę w tym drugim sposobie przyspieszenia wzrostu w Europie.

Źródło publikacji:Globe Magazine by evofenedex, listopad 2019

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości na temat bezpieczeństwa, spostrzeżenia i trendy rynkowe do swojej skrzynki pocztowej.

Updates

Więcej aktualizacji