SD-WAN

Teraz czas na standaryzację rozwiązań SD-WAN

Do przeczytania w 1 min.

Share

SD-WAN to nowe podejście do budowania infrastruktur WAN wdrażane przez wiele firm, a także wprowadzane do ofert wielu operatorów telekomunikacyjnych. Co oferuje dzisiejsza technologia SD-WAN?

  • Błyskawiczne i proste dostarczanie dzięki rozwiązaniu Zero Touch Provisioning
  • Centralne zarządzanie i monitorowanie wydajności aplikacji
  • Trasowanie z rozpoznawaniem aplikacji pozwalające na wybór najlepiej dostosowanej do aplikacji usługi WAN
  • Możliwość budowania łańcuchów usług pozwalających na strategiczne rozmieszczenie zaawansowanych funkcji w sieci;

Technologia SD-WAN oferuje istotne korzyści i jest wspierana przez wiele dostępnych na rynku rozwiązań sieciowych oferowanych zarówno przez uznane firmy,, jak i nowych graczy na rynku. Wciąż jest jednak miejsce na jej rozwój. Mój poprzedni artykuł dotyczył korzyści związanych z SD-WAN i niektórych ulepszonych funkcji.

W tym artykule zajmiemy się standaryzacją, która zyskuje na wartości wraz z coraz szerszym wykorzystaniem sieci SD-WAN i wzrostem potrzeb w zakresie łączności oraz integracji różnych rozwiązań SD-WAN.

Standaryzacja SD-WAN

Mimo że wszystkie rozwiązania SD-WAN obsługują różnego rodzaju standardy trasowania, bezpiecznego tunelowania i zarządzania, np. SNMP i API typu REST, które integrowane są w ramach istniejących sieci (Brownfields), żadne z nich nie umożliwia scalenia w jedną sieć dwóch różnych rozwiązań SD-WAN ani pozwala na centralne zarządzanie nimi jako jedną siecią. W zwykłym środowiskupołączeń trasowanych równoczesne korzystanie z różnych produktów (Juniper Networks, Arista, Cisco) nie było problemem pod warunkiem zachowania otwartych standardów trasowania, takich jak OSPF i BGP, oraz rezygnacji z własnych standardów oferowanych przez producentów, np. EIGRP. Zarządzanie routerami za pośrednictwem CLI również można uznać za pewien standard, choć w bardzo podstawowym zakresie.

Metro Ethernet Forum (MEF) od kuchni

Technologia SD-WAN zdobywa coraz większą popularność wśród operatorów telekomunikacyjnych, którym spadają przychody z MPLS, a także podmiotów zainteresowanych opracowywaniem i dostarczaniem nowych usług.Sprawia to, że potrzeba standaryzacji stale rośnie. Twórcy organizacji Metro Ethernet Forum (MEF) powołali ją w celu umożliwienia operatorom świadczenia usług na bazie sieci Ethernet. Do osiągnięć zespołu należy opracowanie ram umożliwiających budowanie przez operatorów kompleksowych obwodów wirtualnych Ethernet (E-linii), a także obwodów wielopunktowych (E-LAN). Ramy te obejmują definicje UNI, NNI, ENNI, a także wytyczne w zakresie integracji OAM.

Po realizacji zadań w przestrzeni Ethernet dla operatorów organizacja MEF rozpoczęła prace w obszarze SD-WAN. We wrześniu, podczas paryskiego szczytu SD-WAN, organizacja MEF ogłosiła plany prac nad strukturami usług na bazie SD-WAN, które obejmą następujące działania:

  • stworzenie przyjętej w całej branży definicji usługi SD WAN,
  • zdefiniowanie certyfikacji rozwiązań SD-WAN,
  • interpretacja modelu danych specyfikacji SD-WAN,
  • promocja wdrażania LSO (Lifecycle Service Orchestration — orkiestracja usługi czasowej), API Presto w rozwiązaniach kontrolera SD-WAN,
  • interoperacyjność w przypadku wielu sprzedawców za pośrednictwem LSO

W dniu 30 października organizacja MEF opublikowała pierwszy projekt specyfikacji interfejsu LSO Sonata umożliwiającego dostarczanie usług wielu operatorów. LSO Sonata to właściwie interfejs typu East-West. Organizacja MEF dodatkowo przedstawiła pierwszy projekt definicji usługi SD-WAN. Interfejs LSO Cantata definiuje sposoby zamawiania usług, a tym samym umożliwia automatyzację składania zamówień.

Nad interfejsami LSO Legato i Presto nadal trwają prace. Presto będzie interfejsem dostarczającym usługi SD-WAN w przypadku wybranych rozwiązań SD-WAN, a Legato produktem nadrzędnym umożliwiającym standardowe podejście do definiowania usług, tworzenia katalogów usług, zamówień oraz inwentaryzacji.

Ułatwianie automatyzacji świadczenia usług SD-WAN

Celem inicjatyw jest ułatwienie automatyzacji świadczenia usług SD-WAN. Tworzenie zintegrowanej usługi SD-WAN w wielu rozwiązaniach SD-WAN nadal jest poza zasięgiem. Nie istnieją jeszcze plany standaryzacji obszarów kontroli i danych SD-WAN, dlatego łączność pomiędzy różnymi rozwiązaniami i domenami będzie prowadzona za pośrednictwem bram SD-WAN. Struktura LSO umożliwi stworzenie pojedynczego interfejsu dostawy automatyzującego dostarczanie międzydomenowe (Cantata), a raportowanie i alerty (Allegro) sprawią wrażenie zintegrowania oddzielnych rozwiązań.

Korzystanie z bram SD-WAN staje się coraz ważniejsze, ponieważ konieczna będzie łączność pomiędzy różnymi rozwiązaniami SD-WAN ze względu na skalowanie, przechodzenie do innych rozwiązań SD-WAN lub integracji przejętych/wchłoniętych spółek korzystających z innych rozwiązań.

Organizacje działające w tym obszarze stały się liderami w definiowaniu struktury, co doskonale rokuje na przyszłość rozwiązań SD-WAN. W tym kontekście warto nadmienić również, że w zeszłym tygodniu firma Gartner opublikowała raport dotyczący rozwiązań WAN-edge analizujący kluczowe oferty na rynku SD-WAN. Dokument polecam wszystkim, którzy mają lub mogą uzyskać do niego dostęp. Lektura na pewno przełoży się na większe zrozumienie perspektyw związanych z SD-WAN.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości na temat bezpieczeństwa, spostrzeżenia i trendy rynkowe do swojej skrzynki pocztowej.

Updates

Więcej aktualizacji