Multicloud

Zalety strategii Multicloud

Do przeczytania w 1 min.
Juniper Networks
Arista Networks

Share

Model polegający na wykorzystywaniu usług w kilku chmurach do przetwarzania danych i obsługi aplikacji organizacji ma olbrzymią liczbę zalet.

Coraz więcej organizacji przyjmuje strategię multicloud. Do końca 2018 r. ponad 85% organizacji IT klasy enterprise zdecyduje się na wdrożenie architektur multicloud. Chociaż jej zastosowanie może być trudne do zrozumienia, sama koncepcja przetwarzania danych w architekturze Multicloud jest prosta. U jej podstaw leży podjęcie przez organizację decyzji o umieszczaniu swojego oprogramowania, aplikacji, zasobów i danych nie w jednym środowisku chmurowym, lecz w kilku chmurach.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że taki pomysł to droga pod prąd. Choćby ze względu na bezpieczeństwo, umieszczenie wszystkich danych i aplikacji w jednym miejscu wygląda na najlepszy sposób ochrony danych i zasobów. Ponadto wielu dostawców usług w chmurze oferuje dodatkowe korzyści i zniżki w miarę wzrostu liczby usług wykorzystywanych przez firmę.

Model korzystania z usług w wielu chmurach dla danych i aplikacji danej organizacji ma jednak imponującą liczbę zalet, takich jak bezpieczeństwo, elastyczność, opłacalność, optymalizacja wydajności, zwiększona niezawodność. Umożliwia to zwiększenie wydajności organizacji i zapewnia ciągłość jej działania – przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

„Coraz powszechniejsze staje się stosowanie środowisk multicloud, ponieważ organizacje postrzegają wartość poszerzania swojej oferty na platformach chmurowych jako najszybszy sposób zapewnienia lepszej obsługi klientów, partnerów i pracowników.” – Mohamed El Haddouchi, Dyrektor ds. rozwiązań i innowacji w Infradata

Niezależność od dostawcy

Być może najbardziej atrakcyjną korzyścią dla niektórych organizacji jest zapewnienie niezależności od dostawcy. Kiedy dział IT przyjmuje strategię multicloud, zapewnia przewagę własnemu przedsiębiorstwu, a nie określonemu dostawcy rozwiązań chmurowych. Gdy z góry wiadomo, że realizacja zadania będzie wymagać przenoszenia danych między dostawcami, zespoły programistów mogą tworzyć aplikacje, które działają pomiędzy infrastrukturami różnych dostawców. Takie podejście ułatwia transfer między dostawcami usług w chmurze, gdy ceny lub różne możliwości sprawiają, że inny łańcuch operacyjny staje się bardziej atrakcyjny.

W dzisiejszej gospodarce cyfrowej konkurowanie zależy w dużej mierze od zdolności organizacji do realizacji zadań w najbardziej odpowiednich środowiskach – niezależnie od tego, czy celem jest ograniczenie kosztów, czy uzyskanie optymalnej wydajności. Każdy dostawca ma swoje wady i zalety, zatem nierzadko wykorzystuje się infrastrukturę wielu dostawców do realizacji jednej transakcji z klientem. Odpowiednio zaprojektowana i zarządzana architektura multicloud daje organizacjom swobodę płynnej realizacji transakcji zgodnie z potrzebami.

Niezawodność

Strategia multicloud może również zwiększyć niezawodność. Z perspektywy architektów sieci lub bezpieczeństwa jednym z najmniej lubianych określeń jest pojedynczy punkt podatności na awarię (SPOF). Niektóre awarie SPOF występują wskutek błędów urządzeń, inne mogą wystąpić z powodu niezamierzonych błędów ludzkich, a jeszcze inne w wyniku włamania do infrastruktury informatycznej. W architekturze multicloud środowisko traktowane jako chmura pasywna może bez problemu posłużyć jako rozwiązanie awaryjne, jeśli okaże się, że główna chmura obliczeniowa ma problemy z przetwarzaniem żądanej usługi. Po odzyskaniu sprawności przez chmurę główną działanie infrastruktury może zostać automatycznie przywrócone do pierwotnych ustawień.

Elastyczność

Żadna organizacja nie wygląda dziś tak samo, jak chociażby rok temu. Odzwierciedleniem tych zmian są potrzeby dotyczące chmur obliczeniowych. Wykorzystywana infrastruktura chmurowa musi rozwijać się wraz z daną organizacją. Kiedy pewne elementy w chmurze okażą się zbędne, powinna istnieć możliwość ich skalowania w dół na poziom lokalnego serwera. Duże środowiska chmurowe często nie zaspokajają potrzeb konkretnych jednostek organizacyjnych. Korzystając z usług wielu dostawców hostingu w chmurze, zwłaszcza z kombinacji usług dużych operatorów publicznych i mniejszych podmiotów prywatnych, można dopasowywać rozwiązania do własnych wymagań i zmieniać je stosownie do potrzeb.

Mniejsze ryzyko ataków DDoS

Wraz ze wzrostem liczby wdrożeń chmury obliczeniowej rośnie również prawdopodobieństwo, że w wyniku ataków DDoS dostęp do usługi zostanie nie tyle tymczasowo ograniczony, ile zablokowany na stałe. Dobrze zaprojektowana i zarządzana architektura multicloud pomaga zmniejszyć wpływ ataków DDoS, zapewniając poziom odporności na ataki, którego nie da się uzyskać u jednego dostawcy. W przypadku ataku na dostawcę środowiska chmurowego ta strategia umożliwia natychmiastowe przeniesienie zagrożonych zadań lub usług na inną infrastrukturę chmurową.

Optymalizacja kosztów i wydajności

Zasoby każdej firmy są ograniczone, a wraz z gwałtownym wzrostem liczby rozwiązań technicznych korzyści zestawiane są z kosztami. Przeniesienie systemów do chmury pozwala na wyraźne zmniejszenie nakładów inwestycyjnych na własną infrastrukturę sprzętową. Jednakże przestój lub niska efektywność rozwiązania chmurowego może wiązać się dla firmy ze stratą pieniędzy, czasu i renomy, co może spowodować poważne szkody dla działalności gospodarczej.

Poszczególni dostawcy rozwiązań chmurowych mają różne obszary specjalizacji i nie różnią się pod tym względem od innych dostawców usług wykorzystywanych w przedsiębiorstwach. Znalezienie odpowiedniego połączenia usług dostawców chmury obliczeniowej, dostosowanych do potrzeb i zasobów finansowych przedsiębiorstwa może zapewnić danej organizacji wzrost wydajności przy jednoczesnym odpowiednim obniżeniu kosztów.

Wykorzystanie strategii multicloud do transformacji cyfrowej

Coraz więcej organizacji, które dążą do transformacji cyfrowej, przyjmuje strategię multicloud. Każda korzyść wynikająca ze strategii multicloud może pomóc w stworzeniu lub utrzymaniu przewagi konkurencyjnej we współczesnej gospodarce cyfrowej.

Każda duża platforma chmurowa, w tym Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud, oferuje szereg usług związanych m.in. z przechowywaniem danych w chmurze, przetwarzaniem dużych ilości danych, rozwiązaniami NoSQL i strumieniowym przesyłaniem treści w czasie rzeczywistym. Niektóre zadania wykonywane są lepiej na jednej platformie chmurowej, a w przypadku innych zadań możliwe jest uzyskanie wyższej wydajności i niższych kosztów na innej platformie. Przyjmując strategię multicloud, organizacje mogą stworzyć optymalne rozwiązanie z wykorzystaniem najlepszych w swojej klasie technologii i usług oferowanych przez różnych dostawców infrastruktury chmurowej.

Ponieważ coraz więcej firm działa w świecie multicloud, działy IT, a zwłaszcza osoby, które nimi kierują, muszą przyjąć bardziej strategiczne role jako moderatorzy pomiędzy różnymi obszarami organizacji. Tendencja ta odzwierciedla fakt, że transformacja cyfrowa nie jest zjawiskiem jednorazowym, lecz procesem ciągłym. Firmy, które starają się zachować przewagę konkurencyjną, będą miały lepsze możliwości reagowania i ciągłego przekształcania się w szybko zmieniającym się krajobrazie cyfrowym.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości na temat bezpieczeństwa, spostrzeżenia i trendy rynkowe do swojej skrzynki pocztowej.

Updates

Więcej aktualizacji