Co to jest chmura prywatna

Rozwiązania typu IaaS i PaaS bardzo poprawiają elastyczność infrastruktury IT. O ile początkowo były one dostępne tylko jako rozwiązania typu chmura publiczna, o tyle leżąca u ich podstaw technologia trafiła z powrotem do centrów danych i jest teraz znana jako chmura prywatna.

Chmura to podstawa opłacalnej i skutecznej transformacji środowiska IT

Połącz prężność, skalowalność i wydajność chmury publicznej z lepszą kontrolą i większym bezpieczeństwem dedykowanego środowiska z pojedynczym dzierżawcą. Środowisko można hostować we własnym centrum danych firmy lub u dostawcy usług.

Choć może się to początkowo wydać dziwne, zbudowanie chmury prywatnej może przynieść korzyści typowe dla infrastruktury chmury publicznej. Najważniejszą zaletą przekształcenia centrum danych w chmurę prywatną jest zwiększenie prężności infrastruktury IT i ograniczenie jej kosztów, a jednocześnie przygotowanie jej na bezproblemowe współdziałanie z chmurą publiczną. Oznacza to, że ewentualne późniejsze przejście na model chmury hybrydowej będzie znacznie łatwiejsze.

Czym jest chmura prywatna?

Chmura prywatna jest dedykowana do potrzeb i celów pojedynczej organizacji, podczas gdy chmury publiczne dostarczają usługi wielu organizacjom. W takim modelu przedsiębiorstwo korzysta z autorskiej architektury i uruchamia serwery chmury we własnym centrum danych.

Choć ogromna większość współczesnych centrów danych składa się z masowych zasobów obliczeniowych w połączeniu ze środowiskiem SAN i kontrolerami hypervisor (np. Hyper-V lub ESX), tylko nieliczne instalacje udostępniają funkcje typowe dla usług Amazon Web Services (AWS) lub Azure. Środowiska Azure i AWS umożliwiają nie tylko wykonywanie wirtualnych obciążeń, ale także tworzenie kontenerów dysponujących własną infrastrukturą sieciową. Poszczególne kontenery można ze sobą łączyć, tworząc w konsoli odpowiednie definicje. Zintegrowane funkcje równoważenia i zapory umożliwiają równoważenie i zabezpieczanie obciążeń. W zależności od wymaganej szybkości dostępu i przeznaczenia danych można dobrać najlepsze zasoby pamięci masowej.

System zarządzania kontroluje nie tylko same obciążenia i miejsce ich przechowywania, ale również konfigurację sieci bazowej.

Chmury prywatnej

Zalety biznesowe

icon Prężność
Prężność
Dostarczanie nowych funkcji jest znacznie szybsze, gdy użytkownicy mają możliwość samoobsługowego dostępu do infrastruktury.
icon Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Zastosowanie dedykowanych i fizycznie odizolowanych warstw sieci, mocy obliczeniowej i pamięci masowej zwiększa bezpieczeństwo.
icon Precyzyjne dopasowanie do potrzeb
Precyzyjne dopasowanie do potrzeb
Dedykowane komponenty mocy obliczeniowej, pamięci masowej i sieci może dokładnie dostosować do indywidualnych potrzeb.
icon Wydajność
Wydajność
Dostępność własnych zasobów obsługujących wyłącznie własne potrzeby biznesowe może zwiększać wydajność w porównaniu z chmurą publiczną.
Skontaktuj się z nami

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zostaw wiadomość lub swój numer telefonu, a my oddzwonimy. Chętnie pomożemy Ci dalej.

Updates

Więcej aktualizacji