- HomeMateriały
Czym są rozwiązania SD-WAN?
Rozległe sieci komputerowe definiowane programowo (SD-WAN) to nowe podejście do technologii sieci definiowanych programowo (SDN), obejmujące połączenia w sieciach rozległych (WAN). Rozwiązania SD-WAN ułatwiają przedsiębiorstwom łączenie poszczególnych oddziałów do wewnętrznej sieci, na której opiera się cała organizacja.
W 2017 roku firma Gartner określiła rozwiązania SD-WAN mianem technologii sieciowej, która zyskuje popularność. Obecnie już ponad 16000 organizacji na całym świecie wykorzystuje możliwości oferowane przez rozwiązania SD-WAN, a kolejne chętnie biorą pod uwagę możliwość wykorzystania tego typu rozwiązań do wymiany istniejącej infrastruktury WAN lub w przypadku stosowania wielu aplikacji działających w chmurze, a także w celu poprawy działania i wydajności wykorzystywanych aplikacji. Podczas ostatniego spotkania poświęconego rozwiązaniom SD-WAN, operatorzy zaprezentowali swoje rozwiązania i postawili sprawę jasno – SD-WAN to rozwiązanie przyszłości.
Czym jest SD-WAN?
SD-WAN to zupełnie nowe podejście do sieci komputerowych, zapewniające użytkownikom większą elastyczność i możliwości, mniejsze koszty, usprawnienie wykorzystania zasobów w przypadku wdrożeń w wielu lokalizacjach, a także bardziej wydajne wykorzystanie dostępnej przepustowości łącz. To nowoczesne rozwiązanie zapewnia jednocześnie większą elastyczność i szybkość tworzenia nowych połączeń. To właśnie te powody sprawiają, że SD-WAN jest niezwykle wartościową technologią zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla operatorów telekomunikacyjnych. Pozwalają bowiem na zapewnienie klientom najwyższego poziomu wydajności kluczowych aplikacji bez konieczności rezygnowania z bezpieczeństwa lub prywatności danych oraz skracania czasu dostawy.
Dostawcy rozwiązań SD-WAN opisują wiele zalet swoich produktów. Poniżej znajduje się kilka spośród nich:
- Błyskawiczne i proste dostarczanie dzięki rozwiązaniu Zero Touch Provisioning oraz automatyzacji procesu konfiguracji;
- Zintegrowane centralne zarządzanie i monitorowanie wydajności oraz działania sieci;
- Trasowanie z rozpoznawaniem aplikacji pozwalające na wybór najlepszego połączenia dla poszczególnych aplikacji wykorzystywanych w przedsiębiorstwie;
- Możliwość budowania łańcuchów usług pozwalających na strategiczne rozmieszczenie zaawansowanych funkcji w sieci;
- Obniżenie ogólnych kosztów połączeń WAN;
- Niezależność od operatorów;
- Wysoka elastyczność przy dodawaniu nowych lokalizacji i aplikacji;
- Rozszerzenie istniejących sieci WAN o aplikacje działające w chmurze;
- Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w poszczególnych oddziałach firmy do poziomu równego centrum danych.
Related solutions
Skontaktuj się z namiPorozmawiaj z naszymi ekspertami
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zostaw wiadomość lub swój numer telefonu, a my oddzwonimy. Chętnie pomożemy Ci dalej.
Więcej aktualizacji

ZTNA
Czy czasy VPN już minęły?
Czym różni się podejście Zero Trust Security od tradycyjnych zabezpieczeń sieci? W tym artykule przedstawimy koncepcję wykorzystania architektury Zero-Trust Network Access (ZTNA) w oparciu o rozwiązania firmy Fortinet.

Przemysław Pięcek

Mist AI
Monitorowanie i diagnostyka sieci z wykorzystaniem Juniper MIST AI
Chcesz monitorować oraz diagnozować aktualny stan i potencjalne problemy Twojej sieci LAN i Wi-Fi? Zastanawiasz się jak to zrobić? Koniecznie zapoznaj się z artykułem, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Adam Piątek

Cyberbezpieczeństwo
Bezpieczeństwo cybernetyczne podczas podróży
Wybierasz się na wakacje lub podróżujesz do pracy? Upewnij się, że wszystkie Twoje urządzenia pozostają cyberbezpieczne podczas podróży. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jonas Walker from Fortinet