Przełącznik sieciowy a router: jaka jest różnica?

Routery i przełączniki są komputerowymi urządzeniami sieciowymi, które pozwalają na podłączenie jednego lub więcej komputerów z innymi komputerami, urządzeniami sieciowymi lub innymi sieciami.

Ale co to jest przełącznik i co to jest router? Te dwa urządzenia wyglądają podobnie i pełnią podobne funkcje, ale każdy z nich ma swoją własną, odrębną funkcję, którą pełni w sieci.

Co to jest przełącznik sieciowy?

Aby zrozumieć podstawowe zasady działania sieci, musisz najpierw odpowiedzieć na pytanie „Czym jest przełącznik sieciowy?”

Większość sieci firmowych używa obecnie przełączników do łączenia komputerów, drukarek i serwerów w budynku biurowym. Przełącznik stanowi kontroler, umożliwiający urządzeniom sieciowym efektywne komunikowanie się ze sobą. Dzięki wymianie informacji i alokacji zasobów, przełączniki pozwalają przedsiębiorstwom oszczędzać pieniądze i zwiększać wydajność pracowników.

Poznaj różne typy przełączników Ethernet i ich możliwości.

Przełączniki niezarządzane

Przełącznik niezarządzany działa od razu po podłączeniu. Nie jest przeznaczony do konfigurowania, więc nie musisz się martwić o jego poprawną instalację ani konfigurację. Przełączniki niezarządzane mają mniejszą przepustowość sieci niż przełączniki zarządzane. Przełączniki niezarządzane można zwykle znaleźć wśród domowych urządzeń sieciowych.

Przełączniki zarządzane

Zarządzany przełącznik sieciowy można konfigurować, przez co zapewnia większą elastyczność i przepustowość niż przełącznik niezarządzany. Przełącznik zarządzany można monitorować i regulować lokalnie lub zdalnie, co daje większą kontrolę nad siecią.

Co to jest przełącznik sieciowy w porównaniu z routerem?

Przełączniki tworzą sieć. Routery łączą sieci ze sobą. Router łączy komputery z Internetem, aby użytkownicy mogli korzystać z połączenia. Router pełni rolę dyspozytora, wybierając najlepszą ścieżkę przepływu danych, tak aby zostały one szybko odebrane.

Jakie znaczenie ma przełącznik sieciowy dla mojej firmy?

Przełączniki i routery to elementy składowe wszelkiej komunikacji biznesowej, od danych po głos i wideo oraz dostęp bezprzewodowy. Mogą one poprawić rentowność, umożliwiając Twojej firmie zwiększenie produktywności, ograniczenie wydatków biznesowych oraz poprawę bezpieczeństwa i obsługi klienta.

Skontaktuj się z nami

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zostaw wiadomość lub swój numer telefonu, a my oddzwonimy. Chętnie pomożemy Ci dalej.

Updates

Więcej aktualizacji