Przygotowanie komórkowej sieci dosyłowej na IoT, LTE-Advanced i inne nowe technologie.
Branża sieci komórkowych bardzo się w ciągu ostatnich dziesięciu lat rozwinęła i ma obecnie na całym świecie ponad 4,5 miliarda abonentów. Ale stopień nasycenia smartfonami wynosi nadal poniżej 25%, co oznacza, że operatorzy mają jeszcze do wykorzystania olbrzymi potencjał.
Zajmując się tymi nowymi możliwościami operatorzy sieci komórkowych napotykają wiele wyzwań:
Szybki wzrost zapotrzebowania na dane i ekspansja technologiczna – w miarę jak łączność komórkowa w coraz większym stopniu koncentruje się na aplikacjach bazujących na danych, ilość danych, jakie operator musi przesyłać rośnie wykładniczo. Sytuację pogarsza fakt, że rozwijają się nowe technologie takie jak 4G (LTE), oferujące użytkownikom końcowym poziomy przepustowości zbliżone do szerokopasmowego, co wymaga od operatorów wprowadzenia na rynek nowego sprzętu, zanim zdążą się zwrócić koszty sprzętu aktualnie używanego.
Oczekiwania konsumentów wobec usług – minęły już czasy, gdy konsumenci cierpliwie kilka razy ponownie wybierali numer w czasie połączenia lub czekali na załadowanie się strony internetowej. W niedawnym badaniu ponad 40% abonentów wskazało, że zmieniliby swojego operatora w przypadku niskiego poziomu jakości usług (QoE).
Internet rzeczy (Internet of Things – IoT) – obok obsługiwania konsumentów potrzebujących coraz więcej danych, operatorzy sieci komórkowych musza teraz dbać o niezliczone urządzenia, które można podłączyć do Internetu przez kartę SIM. Dotyczy to zarówno urządzeń konsumenckich jak i przemysłowych. Biorąc pod uwagę nadużycia, do jakich dochodzi ostatnio na urządzeniach konsumenckich, systemy przemysłowe, dla których łączność jest podstawą, potrzebują wysokiego poziomu zabezpieczeń i jednocześnie wysokiej dostępności.
Wsparcie wielu technologii – o ile widać tendencję do stosowania Ethernetu (zwłaszcza przy wdrożeniach LTE), to jednak nadal istnieje zapotrzebowanie na usługi multipleksowania z podziałem czasu (TDM), czasem nawet w tej samej lokalizacji.
Rozwiązania Nomios dla komórkowych sieci dosyłowych
Nomios współpracuje z wiodącymi dostawcami i oferuje szereg różnych technologii, które można wykorzystać do dostarczania elastycznego rozwiązania dosyłowego dla naszych klientów, które obejmowałoby:
Dokładne taktowanie – Wysokowydajne sieci komórkowe wymagają dokładnego taktowania czasu i operatorzy muszą zapewnić synchronizację częstotliwości i faz. Muszą też coś zrobić z ciągłą presją dotyczącą wielkości urządzeń i poziomu zużywania energii. Ponadto, operatorzy muszą zmienić swoje technologie taktowania ze standardów starszej warstwy PRC na standardy IEEE 1588v2 PTP i Sync E. Aby sprostać powyższym potrzebom, Nomios jest w stanie dostarczyć różne urządzenia taktujące, w tym m.in zapewniające taktowanie na bazie SFP i PTP oraz węzłów warstwy 1 PRC.
Routing dla masztów przekaźnikowych – W miarę wzrostu oczekiwań w zakresie danych i usług, istnieje też zapotrzebowanie na świadczenie usług routingu i dostarczanie funkcjonalności MPLS blisko klienta, często na małych lub makro masztach przekaźnikowych. Nomios współpracuje z wiodącymi dostawcami i oferuje szereg rozwiązań w tym zarówno interfejsy TDM i Ethernet o zaawansowanych zestawach funkcji Quality of Service (QoS) i MPLS, zgodnie z potrzebami operatorów sieci komórkowych.
Routingu agregacji – do świadczenia usług dla ruchu komórkowego, takich jak obsługa kolejek i inspekcja pakietów, konieczne są bardzo wydajne routery, ponieważ ruch z sieci komórkowych ma tendencję do agregacji. Dodatkowo, od routerów może być wymagana obsługa protokołów tunelowania takich jak IPSec. Aby sprostać tym wymaganiom, Nomios stosuje routery firmy Juniper Networks, należące do najlepszych w branży.
Zaawansowane zapory sieciowe – Aby zachować dostępność i integralność sieci komórkowej, sieć musi koniecznie używać bezpiecznych bram rozdzielających ruch użytkownika od ruchu sterującego. Aby burze sygnałowe lub sygnały zakłócające z urządzeń zewnętrznych, nie zalały lub źle przekierowały sieci komórkowej, używana jest także seria serwerów proxy. Nomios dostarcza firewalle GPRS Tunnelling Protocol (GTP), firewalle Stream Control Tunnelling Protocol (SCTP) oraz firewalle Gi/SGi produkowane przez wiodących dostawców takich jak Juniper Networks, Fortinet i F5 Networks.
Potrzebujesz konsultacji eksperta?
Zapraszamy na krótką rozmowę lub wideokonferencję. Skontaktuj się z nami – porozmawiamy o wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem, którym stawiasz czoła, przyjrzymy się bliżej dostawcom, omówimy też Twoje projekty IT. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc.