SOC

Dlaczego outsourcing SOC jest dobrym pomysłem

Do przeczytania w 3 min.
Placeholder for Managed SOC security engineer - MSSPManaged SOC security engineer - MSSP

Share

W świecie, w którym cyberzagrożenia wydają się ewoluować szybciej niż jesteśmy w stanie mrugnąć okiem, Security Operations Centers (SOC) stały się niedocenianymi bohaterami cyfrowego królestwa. Ci czujni strażnicy pracują niestrudzenie za kulisami, bacznie obserwując nasze cyfrowe zasoby i wkraczając do akcji przy pierwszych oznakach zagrożenia.

Rola zewnętrznych usług SOC

SOC to nie tylko pomieszczenie pełne komputerów i migających świateł. To potężne źródło ludzkiej wiedzy, nowoczesnych technologii i precyzyjnie dostrojonych procesów, wszystko pracujące w harmonii, aby być o krok przed cyberprzestępcami. Wyobraź sobie to jako własny zespół SWAT cybernetycznej organizacji, gotowy do wykrywania, analizowania i neutralizowania zagrożeń, zanim zdołają one wyrządzić prawdziwe szkody.

Dla wielu firm pomysł założenia wewnętrznego SOC może wydawać się zniechęcający. To jak próba zbudowania własnej straży pożarnej od podstaw – drogie, czasochłonne i wymagające specjalistycznych umiejętności, które nie są łatwo dostępne. Tu właśnie outsourcing do SOC może być prawdziwym graczem zmieniającym zasady gry. To jak posiadanie zespołu cyberstrażaków na wyciągnięcie ręki, bez kłopotów z rekrutowaniem, szkoleniem i wyposażaniem ich samodzielnie. Ale korzyści się tu nie kończą. Przeanalizujmy top 10 powodów, dla których coraz więcej organizacji decyduje się na outsourcing swoich usług SOC.

10 najważniejszych powodów dla outsourcingu SOC

1. Dostęp do specjalistycznej wiedzy: Zespół SOC składa się z analityków i ekspertów z dużym doświadczeniem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Zespoły te są na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami i strategiami obrony. Posiadają wiedzę z różnych branż i mogą sprostać konkretnym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem, unikalnym dla każdego sektora. Ta różnorodność wiedzy specjalistycznej zapewnia, że Twoja organizacja korzysta z szerokiego spektrum informacji i najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa.

2. Monitorowanie i nadzór 24/7: Zagrożenia cybernetyczne są nieustanne i nieprzewidywalne. Outsourcing SOC zapewnia monitorowanie sieci 24/7, zapewniając ciągłą czujność przed potencjalnymi zagrożeniami cybernetycznymi. Ten całodobowy nadzór oznacza, że zagrożenia mogą być szybko identyfikowane i eliminowane, niezależnie od czasu ich wystąpienia, zapewniając stałą ochronę zasobów organizacji.

3. Natychmiastowa reakcja na incydenty: Czas ma kluczowe znaczenie w łagodzeniu cyberzagrożeń. Outsourcing SOC może zapewnić natychmiastową reakcję na wykryte incydenty bezpieczeństwa. Ta szybka reakcja minimalizuje wpływ naruszeń i pomaga w szybkim odzyskiwaniu danych, zachowując w ten sposób ciągłość biznesową i chroniąc reputację organizacji.

4. Efektywność kosztowa: Budowa i utrzymanie wewnętrznego SOC wymaga znacznych inwestycji finansowych. Outsourcing oferuje opłacalne rozwiązanie, eliminując potrzebę znacznych nakładów kapitałowych na infrastrukturę, narzędzia i szkolenia personelu. Takie podejście pozwala na lepszą alokację budżetu i zarządzanie kosztami przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa.

5. Dostęp do zaawansowanych narzędzi i technologii: Outsourcowane SOC mają dostęp do najnowocześniejszych narzędzi i technologii cyberbezpieczeństwa. Dzięki outsourcingowi Twoja organizacja korzysta z tych zaawansowanych zasobów bez konieczności dokonywania znacznych inwestycji w ich zakup i utrzymanie. Dostęp ten zapewnia, że środki cyberbezpieczeństwa są zawsze w czołówce technologii.

6. Skalowalność i elastyczność: Wraz z rozwojem organizacji rosną potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. Outsourcing SOC może skalować swoje usługi, aby dopasować je do zmieniających się wymagań. Ta skalowalność zapewnia, że środki bezpieczeństwa są zawsze zgodne z aktualnym profilem ryzyka i wielkością firmy, zapewniając elastyczność w zarządzaniu bezpieczeństwem.

7. Zredukowanie dwell time: Dwell time – okres, w którym zagrożenie pozostaje niewykryte w sieci - ma kluczowe znaczenie. Outsourcingowe SOC są w stanie skrócić ten czas, ograniczając tym samym potencjalne szkody i utratę danych. Szybkie wykrywanie i reagowanie ma kluczowe znaczenie w obecnym krajobrazie cyberzagrożeń.

8. Skupienie się na podstawowych operacjach biznesowych: Outsourcing SOC pozwala wewnętrznemu zespołowi IT skupić się na swoich podstawowych obowiązkach. Koncentracja ta zwiększa ogólną produktywność i sprzyja innowacjom w organizacji, ponieważ zespół może skoncentrować się na inicjatywach strategicznych, a nie na zadaniach związanych z monitorowaniem bezpieczeństwa.

9. Zgodność z przepisami i raportowanie: Przestrzeganie wymogów regulacyjnych ma kluczowe znaczenie. Outsourcingowe SOC pomagają w utrzymaniu zgodności poprzez kompleksowe raportowanie, ścieżki audytu i przestrzeganie różnych ram zgodności. Pomoc ta jest nieoceniona w poruszaniu się po złożonym krajobrazie przepisów i standardów cyberbezpieczeństwa.

10. Proaktywne ograniczanie ryzyka: Outsourcing SOC wykracza poza działania reaktywne, proaktywnie pracując nad identyfikacją i ograniczaniem ryzyka, zanim przerodzi się ono w incydenty. Dzięki ciągłemu monitorowaniu, ocenom podatności i analizie zagrożeń, outsourcing do SOC odgrywa kluczową rolę w ogólnej strategii zarządzania ryzykiem w organizacji.

Strategiczne korzyści outsourcingu do SOC w zakresie cyberbezpieczeństwa

Outsourcing do SOC to nie tylko środek bezpieczeństwa; to strategiczna decyzja, która może znacznie poprawić stan cyberbezpieczeństwa. Dzięki korzyściom, od specjalistycznej wiedzy po efektywność kosztową i proaktywne zarządzanie ryzykiem, outsourcingowe partnerstwo SOC jest niezbędne w dzisiejszym złożonym i ciągle zmieniającym się środowisku cyberzagrożeń.

Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Zadzwoń teraz
Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man
Updates

Więcej aktualizacji