Cloud

Jaka jest Twoja strategia migracji do chmury?

Do przeczytania w 4 min.
Placeholder for Migracji do chmuryMigracji do chmury

Share

Strategie migracji do chmury

Firmy na całym świecie wdrażają usługi w chmurze i zdają sobie sprawę z wartości, jaką one oferują w porównaniu z tradycyjnymi infrastrukturami centrów danych. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, na przykład skalowalność, opłacalność, elastyczność, wydajność, bezpieczeństwo i prywatność.

Chociaż korzyści są liczne, aby w pełni korzystać z usług w chmurze, Twoja firma potrzebuje starannie zaplanowanej ścieżki migracji, która jest zgodna z ogólną strategią biznesową i omija najczęstsze pułapki.

Po co migrować do chmury?

Na pierwszy rzut oka migracja do chmury może wydawać się wyłącznie decyzją techniczną, ale ma ona bardzo dużo wspólnego z działalnością biznesową. Zatem właściwe pytanie brzmi: jakie potrzeby biznesowe skłaniają Twoją firmę do migracji do chmury?

Korzyści płynące z migracji do chmury

Korzyści są ogromne, ale jest zazwyczaj konkretny powód, który rozpoczyna dyskusję na temat migracji:

Zmniejszone koszty operacyjne

Dzięki obniżonym kosztom utrzymania możesz oczekiwać oszczędności na poziomie od 20% do 30% w porównaniu z całkowitym kosztem operacji takiej samej infrastruktury w tradycyjnym centrum danych.

Efektywność operacyjna

Jeśli chodzi o korzystanie z usług w chmurze, skalowalność i elastyczność mają kluczowe znaczenie. Większa łatwość zarządzania i wydajne procesy przyczyniają się do zmniejszenia całkowitego kosztu operacji.

Ekonomiczna skalowalność

Wymiarowanie maszyn wirtualnych na podstawie przewidywanego szczytowego zużycia zasobów często przekłada się na średnie wykorzystanie zasobów poniżej 20%. Chmura rewolucjonizuje takie podejście, przyjmując oparty na rzeczywistym zużyciu model „pay-as-you-go”.

Oczywiście, jeśli jesteś w trakcie odnawiania swojego centrum danych lub leasingu czy licencji sprzętu bądź jeśli chcesz zmodernizować swoje platformy i procesy tworzenia aplikacji, są to dobre powody, aby rozważyć pozbycie się starej infrastruktury i przygotowanie planu migracji do chmury.

Nie zapominaj, że migracja do chmury daje Ci lepszą pozycję do rozwoju Twojej działalności. Dzięki większej elastyczności i mniejszym kosztom będziesz mieć czas i pieniądze na inwestowanie w kluczowe strategiczne projekty.

5 strategii migracji do chmury

Istnieje pięć głównych strategii przenoszenia usług do chmury. Wybierając którąś z nich, musisz oczywiście wziąć pod uwagę swoje potrzeby, umiejętności swojego zespołu i swoje obecne priorytety.

1. Lift-and-shift

Jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób przeniesienia serwerów i maszyn wirtualnych do chmury, bez zmiany sposobu ich działania oraz ich konfigurowania.

Następnie przestawiasz swoje środowisko serwerowe na model „infrastruktura jako usługa”, optymalizując wykorzystanie zasobów, zwiększając bezpieczeństwo i redukując koszty. Nadal odpowiadasz za system operacyjny, aplikacje i dane na serwerach, ale sprzęt i wirtualizacja jest wyłączną odpowiedzialnością dostawcy chmury, co gwarantuje Ci natychmiastowe korzyści.

2. Przeprogramowanie

Jeśli chodzi o przeprogramowanie, nadal korzystasz z zarządzanego przez siebie sprzętu i wirtualizacji, ale używasz jednocześnie systemu operacyjnego i usług w chmurze zarządzanych przez dostawcę, co obniża koszty.

Biorąc pod uwagę inne podejście do oprogramowania, aby osiągnąć ten etap, musisz wprowadzić w swojej infrastrukturze niewielkie zmiany kodu aplikacji lub konfiguracji. Podejście to należy do kategorii „platforma jako usługa”.

3. Przeprojektowanie

Ta strategia polega na zmianie aplikacji, które chcesz przenieść do chmury. W ten sposób modyfikujesz i/lub rozszerzasz istniejącą bazę kodu, aby zoptymalizować ją pod kątem lepszej skalowalności.

Niektórzy dostawcy usług w chmurze świadczą takie usługi bezpośrednio w aplikacjach gotowych do pracy w chmurze, które są skalowalne i niezawodne.

Niestety takie podejście jest bardziej czasochłonne niż poprzednie, ale zapewnia lepszą skalowalność i wydajność w perspektywie długoterminowej.

4. Readaptacja

Usługi w chmurze oferowane przez dostawców obejmują natywne rozwiązania w zakresie modelu „platforma jako usługa”, dające Ci możliwość przyspieszenia działania konkretnej maszyny wirtualnej w określonym celu, podczas gdy powiązane zależności, oprogramowania i konfiguracje są już wstępnie ustawione. W związku z tym Twoim obowiązkiem jest umieszczenie warstwy aplikacji i zarządzanie nią. W tym podejściu demontujesz strukturę starej aplikacji i odbudowujesz ją w chmurze.

5. Zastąpienie

Jest to najbardziej drastyczne podejście do migracji do chmury. Polega ono na odrzuceniu istniejącej aplikacji i zastąpieniu jej modelem „oprogramowanie jako usługa”.

Wszystkie warstwy poniżej danych i praw użytkowników zarządzane są przez dostawcę usług i znajdują się w chmurze. Za dostępność, skalowalność i bezpieczeństwo odpowiada dostawca usług, co daje Ci możliwość szybkiego wprowadzania zmian. Aplikacje oparte na modelu „oprogramowanie jako usługa” są często otwarte na integracje interfejsu programowania aplikacji i umożliwiają stworzenie ekosystemu w celu eksportowania/importowania danych oraz udostępniania metadanych.

Tworzenie planu migracji do chmury

Zorganizowanie migracji usług Twojej firmy do chmury wymaga gruntownego przygotowania i szczegółowej oceny. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, etap ten łączy najlepsze praktyki Twojego dostawcy chmury publicznej z doświadczeniem Twojego partnera w dostarczaniu i wspieraniu podstaw chmury, które w pełni umożliwiają procesy biznesowe.

Ogólnie rzecz biorąc, najpierw musisz określić, które aplikacje działają lokalnie. Ten etap ma kluczowe znaczenie dla określenia terminów i priorytetów. Wiele Twoich aplikacji i serwerów będzie miało kilka zależności, w tym zewnętrzne źródła danych lub inne oprogramowania, dlatego ważne jest, aby je podzielić i migrować w grupach, zapewniając ciągłość biznesową.

Po zakończeniu odkrywania i kategoryzacji musisz zapoznać się z nowymi wymaganiami aplikacji, które migrujesz do chmury. Na przykład maszyna wirtualna, która normalnie wykorzystuje 20% swojego potencjału, będzie potrzebować w chmurze mniej zasobów, ze względu na elastyczność bezproblemowego skalowania w górę i w dół.

Na koniec musisz podsumować zebrane informacje i stworzyć prognozę kosztów zasobów wymaganych w chmurze. Weź pod uwagę, że chmura ma model cenowy oparty na zużyciu.

Nomios – Twój partner w procesie migracji do chmury

Chociaż istnieją narzędzia, których możesz użyć do oceny obecnej sytuacji, powinieneś rozważyć konsultację z partnerem, który przeprowadzi Cię przez różne etapy Twojej podróży do chmury.

Począwszy od strategii lift-and-shift po przyjęcie modelu „oprogramowanie jako usługa”, napotkasz na swojej drodze kilka pułapek, które mogą zaszkodzić Twojej działalności lub ją zakłócić.

Musisz wziąć pod uwagę fakt, że przejście na model współodpowiedzialności, w którym dostawca usług w chmurze jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo „chmury”, a Ty, jako klient, odpowiadasz za bezpieczeństwo „w chmurze”, nie zwalnia Cię z dbałości o bezpieczny ruch, dane, dostęp i usługi. Nadal musisz wdrażać zasady dotyczące segmentacji, widoczności, ochrony i dostępu.

Migracja do chmury to kamień milowy w podróży każdej firmy. Stanowi ona idealną okazję do optymalizacji procesów, usług, technologii i kosztów. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby od samego początku zrobić to dobrze i z doświadczonym oraz kompetentnym partnerem, takim jak Nomios.

Zadzwoń teraz

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości na temat bezpieczeństwa, spostrzeżenia i trendy rynkowe do swojej skrzynki pocztowej.

Updates

Więcej aktualizacji