Security Managed services

8 głównych korzyści płynących z zatrudnienia Managed Security Service Provider (MSSP)

Do przeczytania w 10 min.
Placeholder for Managed SOC security engineer - MSSPManaged SOC security engineer - MSSP

Share

Nieustannie rośnie zagrożenie cyberatakami

Czy Twoja firma kiedykolwiek musiała stawiać czoła wyzwaniu, jakim jest oprogramowanie ransomware? Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zmagać ze złośliwym oprogramowaniem, wirusami lub cyberatakami? Każdy taki atak może spowodować zakłócenie działania kluczowych usług, przez co pracownicy mogą nie mieć możliwości wykonywania swojej pracy przez wiele godzin, a nawet dni. Atak może mieć też dużo poważniejsze konsekwencje w postaci odcięcia klientom dostępu do usług cyfrowych lub bezpośrednich świadczonych przez Twoją firmę. Jest duża szansa, że zetknąłeś się już z takim zdarzeniem w przeszłości, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że liczba zgłoszeń incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem jeszcze nigdy nie była tak duża, jak w ubiegłym roku.

Szkody, jakie cyberataki wyrządzają organizacjom mogą obejmować zarówno uzyskanie nieuprawnionego dostępu do systemów, przez stosunkowo proste włamania, aż po duże kradzieże danych wrażliwych, których skutkiem jest długotrwała niezdolność do prowadzenia działalności. Skuteczne odzyskanie danych wiąże się z olbrzymimi kosztami, a padnięcie ofiarą ataku może wiązać się z utratą zaufania klientów i inwestorów. Cokolwiek się stanie, nie możesz pozwolić na to, by incydent bezpieczeństwa cybernetycznego zniszczył Twoją organizację. Mimo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, to w przypadku, gdy już dojdzie do ataku, musisz działać sprawnie i zadbać o ograniczenie szkód.

Wyzwanie dla firm

Każda organizacja musi zawsze mieć możliwość pewnego i bezpiecznego dostępu do wszystkich danych klientów i krytycznych danych biznesowych, a jednocześnie musi także przestrzegać wszystkich obowiązków wynikających z przepisów dotyczących rynku oraz zasad panujących w firmie. Redukowanie kosztów również odgrywa często ważną rolę, zwłaszcza w momencie, kiedy zespoły IT muszą skupiać się bardziej niż kiedykolwiek na innowacyjnych technologiach, bezpieczeństwie i optymalizacji. To główne wyzwanie, przed którym stoją współcześnie dyrektorzy techniczni, dyrektorzy ds. informacji oraz szefowie działów IT.

Zdarzył Ci się incydent cybernetyczny?

Jeśli coś pójdzie nie tak i Twoja organizacja padnie ofiarą incydentu cybernetycznego, często oznacza to, że przeciążony personel IT będzie zmuszony do pracy w nadgodzinach, aby jak najszybciej przywrócić i uruchomić odpowiednie usługi i zabezpieczenia. Takie sytuacje mogą być jak kubeł zimnej wody, dzięki któremu wszyscy nagle uświadomią sobie, jak bardzo organizacja jest podatna na cyberataki.

W takich momentach wszyscy zaczynają zadawać sobie pytania – w jaki sposób możemy lepiej zabezpieczyć naszą organizację, naszych pracowników i klientów przed cyberatakami? Jakie jest najbardziej ekonomiczne rozwiązanie?

Managed Security Services Provider zapewniają rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, chroniąc organizację przed cyberatakami i oferując zawsze aktualną wiedzę specjalistyczną na temat najnowszych cyberzagrożeń oraz środków zaradczych.

Kim są Managed Security Services Provider (MSSP)?

Ze względu na fakt, że zagrożenia bezpieczeństwa stają się coraz bardziej powszechne, coraz większa liczba przedsiębiorstw i organizacji nawiązuje współpracę z dostawcami zarządzanych usług bezpieczeństwa w celu uzupełnienia realizowanych działań w zakresie bezpieczeństwa. Tego rodzaju dostawcy zapewniają profesjonalny monitoring i zarządzanie, chroniąc sprzęt i dane przed potencjalnymi cyberatakami.

Dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa są podmiotami zewnętrznymi, które zarządzają oraz wdrażają rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa sieci oraz inne formy ochrony organizacji. Ich usługi mogą obejmować:

 • Ochronę przed wirusami i spamem
 • Firewall
 • Wykrywanie prób włamań
 • Konfigurowanie i zabezpieczanie wirtualnych sieci prywatnych (VPN)
 • Wdrażanie zmian lub modernizację systemów organizacji

Dodatkowo dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa nieustannie monitorują urządzenia i systemy bezpieczeństwa organizacji. Większość przedsiębiorstw oferujących zarządzane usługi bezpieczeństwa ma w swojej ofercie:

 • Zarządzanie urządzeniami
 • Monitoring plików dzienników i zarządzanie
 • Ograniczanie podatności na zagrożenia
 • Usługi doradcze

Dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa oferują swoje usługi w modelu „oprogramowanie jako usługa” (SaaS), co oznacza, że Twoja organizacja nie będzie musiała zakupić żadnego dodatkowego sprzętu ani zatrudniać dodatkowych pracowników. Wiąże się to z szeregiem istotnych korzyści. W tym artykule opiszemy osiem najważniejszych.

Osiem głównych korzyści wynikających z zatrudnienia dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa

 1. Obniżenie kosztów dotyczących wielu dziedzin
 2. Więcej czasu na skupienie się na działalności biznesowej
 3. Dostęp do wyjątkowej wiedzy eksperckiej oraz unikatowych narzędzi
 4. Zapewnianie bezpośredniego cyberbezpieczeństwa na bieżąco
 5. Automatyczne wykrywanie i naprawianie luk w zabezpieczeniach
 6. Zwiększone skupienie na działaniach oraz mniejsze zmęczenie alarmami
 7. Skalowalność
 8. Dobre gwarancje i szybki czas reakcji

1. Zatrudnienie MSSP pozwala na obniżenie kosztów dotyczących wielu dziedzin

 • Niższe koszty szkoleń
  Współpraca z Managed Security Services Provider pozwala na znaczące obniżenie kosztów związanych ze szkoleniem, a jednocześnie zapewnia, że zespół IT będzie dysponował zawsze aktualną wiedzą na temat cyberbezpieczeństwa i zagrożeń. Dzięki temu Twoja organizacja może czerpać bezpośrednie korzyści z wiedzy fachowej i doświadczenia MSSP.
 • Niższe koszty zatrudnienia
  Nawiązanie współpracy z MSSP pozwala również na ograniczenie kosztów zatrudniania pracowników. Korzystanie z usług podmiotu zewnętrznego oznacza, że Twoja firma nie będzie musiała ponosić kosztów związanych z zatrudnieniem jednego lub kilku specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem na pełny etat. Co więcej, dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa nieustannie monitorują systemy bezpieczeństwa – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, czego nie można oczekiwać nawet od najlepszych i najbardziej oddanych pracowników.
 • Niższe koszty inwestycji
  Managed Security Services Provider może rozłożyć koszty stałe inwestycji w technologie na szerokie grono klientów, którzy czerpią dzięki temu bezpośrednie korzyści z tych oszczędności. Nawiązując współpracę z MSSP, Twoja firma może zaoszczędzić na kosztach zakupu własnych urządzeń i oprogramowania, a także zatrudnienia ekspertów.
 • Brak nieoczekiwanych kosztów
  Współpraca z Managed Security Services Provider jest rozwiązaniem wielu problemów – przede wszystkim w jej wyniku zostaje jasno określone, co powinna zrobić Twoja organizacja. Zarządzanie wszystkimi rozwiązaniami we własnym zakresie może oznaczać nieoczekiwaną konieczność wprowadzenia nowych zasad, regulacji i wytycznych, co przełoży się na bardzo wysokie koszty w przypadku konieczności zatrudnienia ekspertów branżowych i osób odpowiedzialnych za zapewnienie zgodności.

2. Więcej czasu na skupienie się na działalności biznesowej

Zatrudnienie zewnętrznego dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa to przede wszystkim oszczędność czasu, który można dzięki temu przeznaczyć na kwestie, które stanowią główny obszar działalności Twojej firmy – koniec z poświęcaniem czasu na przeciwdziałanie incydentom. Dzięki takiemu rozwiązaniu zespoły IT w organizacji mogą skupić się na rozwoju nowych usług i innowacji, optymalizacji działania sieci, tworzeniu planów biznesowych i innych obszarach.

3. Dostęp do wyjątkowej wiedzy eksperckiej oraz unikatowych narzędzi

Czy wszyscy pracownicy działu IT w Twojej organizacji to eksperci w zakresie cyberbezpieczeństwa? Czy znają wszystkie najnowsze osiągnięcia, nowe technologie oraz techniki gwarantujące bezpieczeństwo? Bezpieczeństwo cybernetyczne to wyjątkowa dziedzina, która wymaga nieustannej nauki i doszkalania się. Wiele organizacji ma obecnie problemy ze znalezieniem doświadczonych, zaangażowanych specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem IT, a gdy ich znajdują, koszty ich zatrudniania są naprawdę wysokie.

Dostęp do najlepszych rozwiązań i technologii z zakresu cyberbezpieczeństwa jest jednym z kluczowych atutów, które powinny skłonić Cię do współpracy z Managed Security Services Provider. Firmy tego rodzaju oferują również niezależne doradztwo w zakresie bezpieczeństwa, czego trudno oczekiwać od dostawców sprzętu oraz oprogramowania.

Jedną z głównych korzyści płynących ze współpracy z MSSP jest szeroka wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa przedstawicieli takich firm – jest to coś, czym dysponuje niewiele podmiotów działających obecnie na rynku. Zlecając zajęcie się kwestią bezpieczeństwa podmiotowi zewnętrznemu możesz mieć pewność, że Twoja firma, jej dane i ich bezpieczeństwo znajdą się w rękach prawdziwych ekspertów w tej dziedzinie. Certyfikowani pracownicy dobrych dostawców zarządzanych usług bezpieczeństwa nieustannie dbają o rozwój swojej wiedzy na temat najnowszych rozwiązań w branży oraz nowych zagrożeń.

Organizacje, które zaufały dostawcom zarządzanych usług bezpieczeństwa często mogą pochwalić się dużo lepszym stopniem zabezpieczenia swoich systemów niż w przypadku, kiedy polegają wyłącznie na własnych zespołach bezpieczeństwa. Oczywiście nie zmienia to faktu, że oba zespoły muszą najpierw dokonać odpowiednich ustaleń co do sposobu komunikowania się pomiędzy sobą.

4. Zapewnianie cyberbezpieczeństwa na bieżąco

Zespoły IT w firmach często nie mają wystarczająco czasu, by na bieżąco zapoznawać się z najlepszymi zaporami sieciowymi nowej generacji lub kwestiami związanymi z cyberbezpieczeństwem, takimi jak ochrona urządzeń końcowych, obrona przed phishingiem czy zaawansowane zapobieganie zagrożeniom.

Dobra wiadomość jest taka, że nawiązując współpracę z MSSP, Twoja firma może czerpać korzyści z tego, że pracownicy dostawcy zawsze dysponują najnowszą wiedzą i natychmiast wdrażają ją w życie. Od chwili wyboru dobrego dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa organizacja dysponuje pełnym dostępem do wiedzy fachowej oraz zaufanym partnerem, który dba o bezpieczeństwo sieci, urządzeń końcowych i danych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Stały dostęp do wiedzy fachowej dotyczącej cyberbezpieczeństwa stanowi prawdziwie inteligentne rozwiązanie.

5. Automatyczne wykrywanie i usuwanie luk w zabezpieczeniach

Managed Security Services Provider zajmuje się wieloma zadaniami związanymi z wykrywaniem i łataniem luk w zabezpieczeniach. Dobry dostawca jest w stanie:

 • wykrywać i łatać podatności na zagrożenia w najważniejszych systemach organizacji,
 • proaktywnie przewidywać zagrożenia, w szczególności związane z ukierunkowanymi cyberatakami,
 • automatycznie wykrywać możliwe strategie i metodologie ataków dotyczące kluczowych systemów,
 • szybko i efektywnie reagować na zagrożenia,
 • ograniczać prawdopodobieństwo skutecznego ataku, który może przerodzić się w katastrofę o bliżej nieprzewidywalnych skutkach i konsekwencjach.

6. Zwiększone skupienie na działaniach oraz mniejsze zmęczenie alarmami

Każdego dnia specjaliści IT mają do czynienia z niezliczoną liczbą alertów dotyczących bezpieczeństwa systemów generowanych przez różnorodne narzędzia bezpieczeństwa wykorzystywane w firmie. Z badań przeprowadzonych przez Cloud Security Alliance wynika, że przeszło 31% wszystkich specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem IT nie reaguje na nie w żaden sposób ze względu na fakt, że większość z nich to fałszywe alarmy.

Mówiąc krótko, alerty nie spełniają swojej podstawowej funkcji, ponieważ albo są bezużyteczne, albo nie zawierają informacji, które mogą zostać wykorzystane w celu podjęcia stosownych działań. Zmęczenie nieustannym zalewem nowych alarmów zwiększa prawdopodobieństwo przeoczenia powiadomień wskazujących na prawdziwe zagrożenie.

„Przeszło 31% wszystkich specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem IT nie reaguje na alerty bezpieczeństwa z powodu dużej liczby fałszywych alarmów”. – Źródło: badanie przeprowadzone przez Cloud Security Alliance

Wiele rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa powoduje problemy integracyjne związane z przesyłaniem danych, co prowadzi do powstania nieefektywnych i nieskutecznych silosów danych. Dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa najczęściej dysponują zintegrowanymi rozwiązaniami technicznymi, które w pełni koncentrują się na alertach ukierunkowanych na działania.

Warto zatem pamiętać o tym, że informacje przesyłane przez MSSP rzadko kiedy są zbędne lub bezużyteczne.

Większość podmiotów tego rodzaju wykorzystuje różnorodne rozwiązania technologiczne zintegrowane przez wewnętrznych specjalistów na potrzeby firm, dzięki czemu może oferować rozwiązania, które pozwalają uniknąć sytuacji, w której pracownicy działu IT otrzymują niekończące się alerty, przy jednoczesnym zwiększeniu skuteczności reagowania. Co więcej, dzięki informacjom przekazywanym przez dostawcę, Twoja firma może łatwo ustalić mierzalne cele w zakresie cyberbezpieczeństwa.

7. Skalowalność

Kolejną korzyścią płynącą z zatrudnienia dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa jest możliwość dowolnego skalowania usług w zależności od potrzeb, a także dostosowania wymaganej infrastruktury cyberbezpieczeństwa. W sytuacji, kiedy w Twojej organizacji potrzebne są tymczasowo dodatkowe moce, wystarczy zwiększyć skalę. Dostępne zasoby wzrosną automatycznie, zgodnie z Twoim zapotrzebowaniem. Jeśli w przyszłości pojawi się konieczność zmniejszenia skali – żaden problem, ponieważ MSSP szybko reagują na potrzeby swoich klientów.

8. Gwarancja skuteczności i szybki czas reakcji

Dobrzy dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa oferują umowy gwarantowanych poziomów usług (SLA) wraz ze wsparciem dostępnym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Umowa SLA zawiera wytyczne dla klientów dotyczące czasu reakcji na incydenty i gwarancje na wypadek wystąpienia incydentów bezpieczeństwa.

Mówiąc krótko, całe ryzyko związane z zagrożeniami cybernetycznymi jest przenoszone z Twojej organizacji na wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny, którym jest dostawca.

Podsumowanie

Cyberprzestępczość rozwija się w niewiarygodnym tempie i coraz częściej nawet największe międzynarodowe firmy odkrywają luki w swoich systemach zabezpieczeń. Bez odpowiedniej ochrony, śledzenie wszystkich tych zagrożeń wymagałoby poświęcenia ogromnej ilości czasu i energii, nie mówiąc nawet o konieczności zatrudnienia wewnętrznych ekspertów IT oraz kosztach z tym związanych.

Współczesne zagrożenia niosą ze sobą realne ryzyko utraty danych, dochodów i reputacji. Zabezpieczanie systemów informatycznych jest nieprzerwanym procesem. W tym celu trzeba dokładnie wiedzieć, w jaki sposób użytkownicy, klienci i aplikacje korzystają z danych oraz jak skonfigurowane są urządzenia w sieci. Rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z Managed Security Services Provider, który prowadzi również regularne audyty cyberbezpieczeństwa.

Oszczędności

Często to właśnie wizja kosztów sprawia, że firmy wahają się przed nawiązaniem współpracy z zewnętrznym dostawcą. Okazuje się jednak, że zwykle zatrudnianie ekspertów z zewnątrz jest źródłem ogromnych oszczędności. Pozwala bowiem na:

 • Obniżenie kosztów związanych z incydentami związanymi z cyberbezpieczeństwem
 • Obniżenie kosztów związanych z zatrudnieniem wewnętrznych ekspertów i szkoleniem zespołu
 • Ochronę przed włamaniami dzięki całodobowej ochronie bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów
 • Uniknięcie wysokich kosztów inwestycji
 • Uzyskanie informacji dotyczących kosztów w oparciu o doświadczenie.

Tak naprawdę najbardziej kluczowe znaczenie ma wiedza zewnętrznego dostawcy dotycząca tego, które obszary mogą przynieść oszczędności.

Wybór MSSP dla Twojej organizacji

Cyberbezpieczeństwo powinno wspierać, a nie utrudniać innowacje i zmiany. Zarządzalna, elastyczna, odporna i szybko reagująca ochrona daje twojej organizacji to, czego potrzebuje.

Nomios od ponad 10 lat specjalizuje się w ocenie, budowaniu i zarządzaniu bezpieczeństwem informacji w przedsiębiorstwach. Nasze bogate doświadczenie inżynierskie daje nam możliwość tworzenia strategii i rozwiązań bezpieczeństwa, które są odpowiedzią na zmieniające się wyzwania biznesowe. Rozwiązania bezpieczeństwa Nomios umożliwiają Ci prowadzenie bezpiecznego biznesu cyfrowego. Usługa bezpieczeństwa, którą oferuje nasz zespół, to między innymi Managed Detection and Response (MDR).

Nasz ekspercki zespół ds. bezpieczeństwa pomaga Ci ograniczyć ryzyko związane ze współczesnymi zagrożeniami. Nomios jest zaufanym partnerem organizacji IT każdej wielkości i z każdej branży.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co możemy zrobić dla twojej organizacji, nasi doświadczeni inżynierowie i certyfikowani eksperci mogą to zmienić. Dlatego skontaktuj się z nami już dziś, dzwoniąc lub zostawiając wiadomość. Nasz zespół jest gotowy, by Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Zadzwoń teraz
Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man
Updates

Więcej aktualizacji