Monitorowanie sieci LAN i WiFi
W poprzednim tekście omówiliśmy podstawowe elementy konfiguracji sieci LAN i Wi-Fi z wykorzystaniem chmury MIST. Nadszedł więc czas na bardziej szczegółowe przybliżenie oraz omówienie elementów monitorowania sieci. Do dzieła!
Dużo uciążliwych zadań?
Kiedy już uruchomiliśmy i skonfigurowaliśmy naszą sieć, niewątpliwie będzie interesować nas jej aktualny stan i potencjalne problemy. W tradycyjnym modelu zarządzania siecią potrzebowalibyśmy do tego kolejnego narzędzia i pewnego nakładu administracyjnego, aby podłączyć wszystkie urządzenia do monitoringu, np. za pomocą protokołu SNMP. W kolejnym kroku konieczne byłoby skonfigurowanie odpowiednich parametrów, które chcielibyśmy monitorować, a następnie ustawienie odpowiednich powiadomień. Zastanówmy się zatem, jak dużo czasu może zająć nam wykonanie powyższych czynności, nawet wówczas, gdy jesteśmy wyposażeni w odpowiedni system do monitorowania infrastruktury. Chyba nikt z nas nie chce nawet pomyśleć, co by się stało, gdyby przyszło nam taki system dodatkowo samodzielnie tworzyć wraz z uruchomieniem sieci – w oczywisty sposób byłby to potężny nakład pracy administracyjnej.
… z pomocą MIST!
Z rozwiązaniem również tego problemu po raz kolejny przychodzi nam chmura Juniper MIST. W systemie tym już od chwili podłączenia odpowiedniego przełącznika czy AP do chmury nasze urządzenia zaczynają być stale monitorowane, a wszystkie niezbędne parametry związane z ich funkcjonowaniem - widoczne w jednym miejscu. Nie ma tutaj nawet konieczności zmiany konfiguracji na przełącznikach czy AP.
W zrzucie ekranu poniżej ogólny widok z zakładki „monitoring”. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje dotyczące stanu sieci, ilości dostępnych urządzeń, ruchu, który przepływa przez infrastrukturę sieciową, oraz najczęściej wykorzystywane aplikacji.
Chmura MIST zbiera informacje o stanie usług sieciowych takich jak DNS czy DHCP, a także dane o pokryciu sieci Wi-Fi.
Wszystkie dane w jednym miejscu
Chmura MIST posiada także wszelkie dane o skonfigurowanych sieciach Wi-Fi, ich wykorzystywaniu przez klientów, dostępności AP, podłączonych klientach, a także wykorzystywanych przełącznikach.
Juniper MIST podsunie najlepsze rozwiązanie
W zakładce „monitoring” zawarte są ogólne informacje o stanie sieci. Należy jednak podkreślić, że nie są to wszystkie możliwości, jakimi dysponuje monitoring infrastruktury Juniper MIST. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji chmura Juniper MIST jest w stanie jednocześnie korelować kilkadziesiąt parametrów, które pozwolą nam bezbłędnie zlokalizować potencjalny problem, jego przyczynę oraz skalę. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć i jesteśmy w stanie sprawdzić szczegółowy stan sieci.
Wystarczy kliknąć „wireless” i uzyskamy wszystkie informacje o stanie sieci Wi-Fi. Dzięki temu znacznie skraca się czas poświęcony na diagnostykę problemu, a w konsekwencji – znacznie szybciej znajdujemy rozwiązania. Co więcej, nasza inteligenta chmura podsunie nam nawet najlepsze jej zdaniem rozwiązanie.
Dzięki przejrzystemu interfejsowi, jak na dłoni widzimy poszczególne kategorie, które możemy rozwinąć i sprawdzić, co dokładnie stanowiło problem. Z łatwością dowiadujemy się, że największy problem wystąpił w kategorii „Time to Connect”, a jego powodem w 59% było „Authorization”. W szybki i prosty sposób może również sprawdzić, których urządzeń dotyczy analizowany przez nas problem.
Znalezienie przyczyny analizowanego problemu również nigdy nie było prostsze:
Inwestując w Juniper MIST oszczędzasz czas i swój wysiłek
Wykorzystując rozwiązanie Juniper MIST wkraczamy w erę sieci wspieranych przez AI. Rozwiązanie to pozwala na szybszą i łatwiejszą diagnostykę problemów związanych ze środowiskiem sieci LAN i WiFi. Skracając czas poświęcony na konfigurowanie systemów, a także analizę i rozwiązywanie problemów, minimalizujemy nakład pracy administratorów.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.