Mist AI

Monitorowanie i diagnostyka sieci z wykorzystaniem Juniper MIST AI

Adam Piątek
Placeholder for Adam Piątek szare portetAdam Piątek szare portet

Adam Piątek , Security Engineer , Nomios Poland sp. z o.o.

Do przeczytania w 2 min.
Placeholder for Male and female engineer discussionMale and female engineer discussion
Juniper Mist AI and Cloud

Share

Monitorowanie sieci LAN i WiFi

W poprzednim tekście omówiliśmy podstawowe elementy konfiguracji sieci LAN i Wi-Fi z wykorzystaniem chmury MIST. Nadszedł więc czas na bardziej szczegółowe przybliżenie oraz omówienie elementów monitorowania sieci. Do dzieła!

Dużo uciążliwych zadań?

Kiedy już uruchomiliśmy i skonfigurowaliśmy naszą sieć, niewątpliwie będzie interesować nas jej aktualny stan i potencjalne problemy. W tradycyjnym modelu zarządzania siecią potrzebowalibyśmy do tego kolejnego narzędzia i pewnego nakładu administracyjnego, aby podłączyć wszystkie urządzenia do monitoringu, np. za pomocą protokołu SNMP. W kolejnym kroku konieczne byłoby skonfigurowanie odpowiednich parametrów, które chcielibyśmy monitorować, a następnie ustawienie odpowiednich powiadomień. Zastanówmy się zatem, jak dużo czasu może zająć nam wykonanie powyższych czynności, nawet wówczas, gdy jesteśmy wyposażeni w odpowiedni system do monitorowania infrastruktury. Chyba nikt z nas nie chce nawet pomyśleć, co by się stało, gdyby przyszło nam taki system dodatkowo samodzielnie tworzyć wraz z uruchomieniem sieci – w oczywisty sposób byłby to potężny nakład pracy administracyjnej.

… z pomocą MIST!

Z rozwiązaniem również tego problemu po raz kolejny przychodzi nam chmura Juniper MIST. W systemie tym już od chwili podłączenia odpowiedniego przełącznika czy AP do chmury nasze urządzenia zaczynają być stale monitorowane, a wszystkie niezbędne parametry związane z ich funkcjonowaniem - widoczne w jednym miejscu. Nie ma tutaj nawet konieczności zmiany konfiguracji na przełącznikach czy AP.

W zrzucie ekranu poniżej ogólny widok z zakładki „monitoring”. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje dotyczące stanu sieci, ilości dostępnych urządzeń, ruchu, który przepływa przez infrastrukturę sieciową, oraz najczęściej wykorzystywane aplikacji.

Placeholder for Mist 2 1Mist 2 1

Chmura MIST zbiera informacje o stanie usług sieciowych takich jak DNS czy DHCP, a także dane o pokryciu sieci Wi-Fi.

Placeholder for Mist 2 2Mist 2 2

Wszystkie dane w jednym miejscu

Chmura MIST posiada także wszelkie dane o skonfigurowanych sieciach Wi-Fi, ich wykorzystywaniu przez klientów, dostępności AP, podłączonych klientach, a także wykorzystywanych przełącznikach.

Placeholder for Mist 2 3Mist 2 3

Juniper MIST podsunie najlepsze rozwiązanie

W zakładce „monitoring” zawarte są ogólne informacje o stanie sieci. Należy jednak podkreślić, że nie są to wszystkie możliwości, jakimi dysponuje monitoring infrastruktury Juniper MIST. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji chmura Juniper MIST jest w stanie jednocześnie korelować kilkadziesiąt parametrów, które pozwolą nam bezbłędnie zlokalizować potencjalny problem, jego przyczynę oraz skalę. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć i jesteśmy w stanie sprawdzić szczegółowy stan sieci.

Wystarczy kliknąć „wireless” i uzyskamy wszystkie informacje o stanie sieci Wi-Fi. Dzięki temu znacznie skraca się czas poświęcony na diagnostykę problemu, a w konsekwencji – znacznie szybciej znajdujemy rozwiązania. Co więcej, nasza inteligenta chmura podsunie nam nawet najlepsze jej zdaniem rozwiązanie.

Placeholder for Mist 2 4Mist 2 4

Dzięki przejrzystemu interfejsowi, jak na dłoni widzimy poszczególne kategorie, które możemy rozwinąć i sprawdzić, co dokładnie stanowiło problem. Z łatwością dowiadujemy się, że największy problem wystąpił w kategorii „Time to Connect”, a jego powodem w 59% było „Authorization”. W szybki i prosty sposób może również sprawdzić, których urządzeń dotyczy analizowany przez nas problem.

Placeholder for Mist 2 5Mist 2 5

Znalezienie przyczyny analizowanego problemu również nigdy nie było prostsze:

Placeholder for Mist 2 6Mist 2 6

Inwestując w Juniper MIST oszczędzasz czas i swój wysiłek

Wykorzystując rozwiązanie Juniper MIST wkraczamy w erę sieci wspieranych przez AI. Rozwiązanie to pozwala na szybszą i łatwiejszą diagnostykę problemów związanych ze środowiskiem sieci LAN i WiFi. Skracając czas poświęcony na konfigurowanie systemów, a także analizę i rozwiązywanie problemów, minimalizujemy nakład pracy administratorów.

Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Zadzwoń teraz
Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man
Updates

Więcej aktualizacji