SSE SASE

Różnice pomiędzy SSE a SASE

Do przeczytania w 8 min.
Placeholder for Cooperation two engineersCooperation two engineers

Share

Termin Secure Services Edge (SSE) może być czasami używany zamiennie z Secure Access Service Edge (SASE), w zależności od kontekstu. Ogólnie rzecz biorąc, oba odnoszą się do powstającego modelu cyberbezpieczeństwa, który łączy funkcje sieciowe i bezpieczeństwa w ujednoliconą architekturę opartą na chmurze.

SSE i SASE w jednym zdaniu

 • Secure Access Service Edge (SASE) to konwergentna struktura bezpieczeństwa i sieci, która zapewnia bezpieczeństwo i usługi sieciowe użytkownikom i urządzeniom w dowolnym miejscu. SASE to architektura natywna dla chmury, która łączy funkcje sieciowe i bezpieczeństwa w jedną, ujednoliconą usługę. Przeczytaj szczegółowo o SASE.
 • Security Service Edge (SSE) to podzbiór SASE, który koncentruje się na dostarczaniu usług bezpieczeństwa użytkownikom i urządzeniom uzyskującym dostęp do aplikacji i usług w chmurze. Rozwiązania SSE zazwyczaj obejmują brokera zabezpieczeń dostępu do chmury (CASB), bezpieczną bramę internetową (SWG) i funkcje dostępu do sieci o zerowym zaufaniu (ZTNA).
Placeholder for What is SSE 2What is SSE 2
Różnice

SASE vs. SSE

Jaka jest różnica między SSE i SASE?

SSE koncentruje się na dostarczaniu usług bezpieczeństwa użytkownikom i urządzeniom uzyskującym dostęp do aplikacji i usług w chmurze. Zazwyczaj obejmuje kombinację usług bezpieczeństwa sieciowego, takich jak secure web gateway (SWG), cloud access security broker (CASB) i zero trust network access (ZTNA).

SASE to termin stworzony przez firmę Gartner w 2019 roku. SASE to szersza struktura, która obejmuje zarówno funkcje sieciowe, jak i bezpieczeństwa. Oprócz usług bezpieczeństwa oferowanych przez SSE, SASE obejmuje również usługi sieciowe, takie jak SD-WAN i zapory sieciowe oparte na chmurze.

SSE jest podzbiorem SASE. Innymi słowy, wszystkie rozwiązania SSE są rozwiązaniami SASE, ale nie wszystkie rozwiązania SASE są rozwiązaniami SSE.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od konkretnych potrzeb. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na zabezpieczeniu aplikacji i usług w chmurze, to SSE jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jeśli potrzebujesz również poprawić wydajność i skalowalność swojej sieci, SASE może być lepszym wyborem.

RozwiązanieSASESSE
Główny obszarBezpieczeństwo sieci i łącznośćBezpieczeństwo sieci i kontrola dostępu
Kluczowe komponentyIntegruje bezpieczeństwo i sieć jako usługę opartą na chmurzeŁączy funkcje bezpieczeństwa i sieciowe na brzegu sieci
WdrożenieArchitektura natywna dla chmury, dostępna z dowolnego miejscaZazwyczaj wdrażane na brzegu sieci, bliżej użytkowników i urządzeń.
Bezpieczeństwo siecioweOferuje kompleksowy pakiet usług bezpieczeństwa sieciowego, w tym CASB, SWG i SD-WAN.Zapewnia usługi bezpieczeństwa sieciowego, takie jak zapora sieciowa, wykrywanie włamań i filtrowanie treści.
Kontrola dostępuZapewnia solidną kontrolę dostępu, uwierzytelnianie i autoryzację użytkowników i urządzeń.Oferuje użytkownikom i urządzeniom zasady kontroli dostępu
Kontrola danychOferuje zaawansowaną inspekcję danych i funkcje bezpieczeństwa, w tym wykrywanie zagrożeń i zapobieganie utracie danych.Koncentruje się głównie na bezpieczeństwie sieci, może sprawdzać ruch pod kątem zagrożeń.
Przypadki użyciaOdpowiedni dla przedsiębiorstw dążących do uproszczenia architektury sieci, zwłaszcza dla użytkowników zdalnych i oddziałów.Idealny dla organizacji, które chcą wzmocnić bezpieczeństwo sieci na brzegu sieci.
SkalowalnośćSkalowalność dla ruchu sieciowego i usług w chmurzeSkalowalność ruchu sieciowego i użytkowników
Integracja z chmurąCzęsto rozwiązanie natywne dla chmury z globalnymi punktami obecnościZazwyczaj zintegrowane z infrastrukturą lokalną
KorzyściUproszczona architektura sieci, większa elastyczność i skalowalność, zwiększone bezpieczeństwo dla użytkowników zdalnych i oddziałów, scentralizowane zarządzanie i widoczność, niższe koszty sprzętu i konserwacji.Zwiększone bezpieczeństwo sieci na brzegu sieci, lepsza kontrola dostępu dla użytkowników i urządzeń, możliwość zmniejszenia opóźnień.

Dodatkowe uwagi do powyższej tabeli

 • Bezpieczeństwo sieci i kontrola dostępu: Zarówno SSE, jak i SASE zapewniają funkcje bezpieczeństwa sieci i kontroli dostępu. SASE oferuje jednak bardziej kompleksowy pakiet usług bezpieczeństwa sieci, w tym CASB, SWG i SD-WAN. Z drugiej strony SSE jest bardziej skoncentrowane na zapewnieniu bezpieczeństwa sieci na brzegu sieci.
 • Kontrola danych: Zarówno SSE, jak i SASE oferują funkcje inspekcji danych. SASE oferuje jednak bardziej zaawansowaną inspekcję danych i funkcje bezpieczeństwa, w tym wykrywanie zagrożeń i zapobieganie utracie danych.
 • Przypadki użycia: SSE jest idealnym rozwiązaniem dla organizacji, które chcą wzmocnić bezpieczeństwo sieci na brzegu sieci. SASE jest odpowiedni dla przedsiębiorstw dążących do uproszczenia architektury sieci, zwłaszcza dla użytkowników zdalnych i oddziałów.
 • Skalowalność: SSE i SASE są skalowalne pod kątem ruchu sieciowego i użytkowników. Jednak SASE jest również skalowalne dla usług opartych na chmurze.
 • Integracja z chmurą: SSE jest zazwyczaj zintegrowane z infrastrukturą lokalną. Z drugiej strony, SASE jest często rozwiązaniem natywnym dla chmury z globalnymi punktami obecności.

Ogólnie rzecz biorąc, SSE i SASE to potężne systemy bezpieczeństwa, które mogą pomóc organizacjom poprawić stan bezpieczeństwa, obniżyć koszty i uprościć operacje IT. SASE oferuje jednak bardziej wszechstronny zestaw funkcji i możliwości niż SSE.

Która jest odpowiednia dla Ciebie?

Najlepszy wybór dla danej organizacji będzie zależał od konkretnych potrzeb i wymagań. Jeśli szukasz kompleksowego rozwiązania, które zapewnia zarówno usługi sieciowe, jak i bezpieczeństwa, to SASE jest dobrą opcją. Jeśli koncentrujesz się głównie na zabezpieczaniu aplikacji i usług w chmurze, SSE może być lepszym rozwiązaniem.

Oto kilka dodatkowych kwestii, które pomogą Ci wybrać między SASE i SSE:

 • Istniejąca infrastruktura sieciowa: Jeśli posiadasz złożoną lub starszą infrastrukturę sieciową, SASE może być lepszym wyborem, ponieważ może zapewnić bardziej stopniową ścieżkę migracji.
 • Twój budżet: Rozwiązania SASE są zazwyczaj droższe niż rozwiązania SSE. Jednak SASE może zaoferować znaczne oszczędności kosztów w dłuższej perspektywie, eliminując potrzebę stosowania wielu urządzeń i narzędzi zabezpieczających.
 • Twoje priorytety bezpieczeństwa: Jeśli bezpieczeństwo jest Twoim priorytetem, to SSE jest dobrym wyborem, ponieważ zapewnia kompleksowy zestaw usług bezpieczeństwa dla aplikacji i usług w chmurze. Jeśli jednak zależy nam również na poprawie wydajności i skalowalności sieci, lepszym wyborem może okazać się SASE.

Należy zauważyć, że SASE i SSE są nowymi technologiami, a rynek wciąż ewoluuje. W rezultacie nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniego rozwiązania dla swojej organizacji jest dokładna ocena potrzeb i wymagań.

Oto kilka konkretnych pytań, które możesz sobie zadać, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji:

 • Jakie są najważniejsze priorytety bezpieczeństwa mojej organizacji?
 • Jaka jest obecna architektura sieciowa mojej organizacji?
 • Jaki jest mój budżet na rozwiązanie bezpieczeństwa?
 • Czy muszę obsługiwać pracowników zdalnych i oddziały firmy?
 • Czy chcę uprościć architekturę mojej sieci?
 • Czy muszę chronić aplikacje i usługi w chmurze?

Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania będziesz w stanie lepiej zdecydować, czy SSE lub SASE jest właściwym rozwiązaniem dla Twojej organizacji.

Jeśli nadal nie masz pewności, które rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie, warto skonsultować się z jednym z naszych ekspertów ds. bezpieczeństwa sieci. Pomogą oni ocenić potrzeby i wymagania oraz zarekomendują najlepsze rozwiązanie dla danej organizacji.

Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Zadzwoń teraz
Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man

Niektórzy zastanawiają się, jaka jest różnica między SSE a SD-WAN.

Zacznę od definicji SD-WAN: SD-WAN to architektura sieciowa, która zapewnia bezpieczną i niezawodną łączność między użytkownikami i aplikacjami za pośrednictwem wielu łączy transportowych.

Innymi słowy, SD-WAN umożliwia organizacjom korzystanie z różnych łączy transportowych, takich jak szerokopasmowy Internet, MPLS i LTE, w celu łączenia użytkowników i aplikacji. Następnie SD-WAN inteligentnie kieruje ruch przez najlepsze dostępne łącze transportowe w oparciu o takie czynniki, jak wydajność, niezawodność i koszt.

SD-WAN może pomóc organizacjom poprawić wydajność i niezawodność ich sieci, obniżyć koszty i uprościć zarządzanie siecią.

Jaka jest różnica między SSE a SD-WAN?

Secure Services Edge (SSE) i Software-Defined Wide Area Networking (SD-WAN) to powiązane koncepcje, ale służą różnym celom w kontekście sieci i bezpieczeństwa. Oto krótki przegląd kluczowych różnic między nimi:

 • Zakres i funkcjonalność: SD-WAN to technologia sieciowa, która optymalizuje i upraszcza zarządzanie sieciami rozległymi (WAN) poprzez oddzielenie płaszczyzny sterowania od płaszczyzny danych. Umożliwia ona organizacjom dynamiczne kierowanie ruchu przez wiele dostępnych połączeń (takich jak MPLS, łącza szerokopasmowe i LTE) w oparciu o wcześniej zdefiniowane zasady i warunki sieciowe w czasie rzeczywistym. SD-WAN poprawia wydajność sieci, niezawodność i efektywność kosztową, szczególnie w kontekście rozproszonych przedsiębiorstw z wieloma oddziałami lub zdalnymi lokalizacjami.

Z drugiej strony, SSE to szersza koncepcja, która integruje różne funkcje sieciowe i bezpieczeństwa w jedną, opartą na chmurze architekturę. Podczas gdy SD-WAN jest kluczowym elementem SSE, obejmuje ona również inne technologie, takie jak Secure Web Gateway (SWG), Cloud Access Security Broker (CASB), Firewall-as-a-Service (FWaaS) i Zero Trust Network Access (ZTNA). Głównym celem SSE jest zapewnienie organizacjom lepszej widoczności, kontroli i ochrony ich sieci, danych, aplikacji i użytkowników przy jednoczesnym usprawnieniu operacji IT.

 • Obszary zainteresowania: SD-WAN zajmuje się przede wszystkim wydajnością, niezawodnością i opłacalnością sieci rozległych. Jej głównym celem jest optymalizacja ruchu sieciowego i łączności między lokalizacjami i centrami danych.

SSE ma szerszy zakres, obejmujący zarówno aspekty sieciowe, jak i bezpieczeństwa. Jej celem jest zapewnienie ujednoliconej platformy do zarządzania łącznością sieciową, wydajnością i bezpieczeństwem w całej infrastrukturze IT organizacji, w tym pracowników zdalnych, urządzeń mobilnych i usług w chmurze.

Podsumowując, SD-WAN to technologia sieciowa, która stanowi istotny element szerszej koncepcji SSE, łączącej w sobie wiele funkcji sieciowych i bezpieczeństwa. Podczas gdy SD-WAN koncentruje się na optymalizacji sieci rozległych, SSE obejmuje bardziej kompleksowe podejście do bezpieczeństwa i zarządzania siecią, odpowiadając na potrzeby nowoczesnych, rozproszonych środowisk IT.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości na temat bezpieczeństwa, spostrzeżenia i trendy rynkowe do swojej skrzynki pocztowej.

Updates

Więcej aktualizacji