Co to jest SDN?

Sieci definiowane przez oprogramowanie (SDN) to podejście do wirtualizacji sieci, które ma na celu optymalizację zasobów sieciowych i szybką adaptację sieci do zmieniających się potrzeb biznesowych, aplikacji i ruchu. Działają one przez oddzielenie płaszczyzny sterowania sieci od płaszczyzny danych, tworząc programowalną infrastrukturę, która jest odrębna od urządzeń fizycznych.

Dzięki SDN funkcje aranżacji sieci, zarządzania nią, analityki i automatyzacji stają się zadaniem kontrolerów SDN. Ponieważ te kontrolery nie są urządzeniami sieciowymi, mogą one wykorzystywać skalę, wydajność i dostępność nowoczesnych zasobów chmury obliczeniowej i pamięci masowej. Kontrolery SDN są coraz częściej budowane na otwartych platformach, z wykorzystaniem otwartych standardów i otwartych interfejsów API, co umożliwia im aranżację, zarządzanie i kontrolowanie urządzeń sieciowych różnych dostawców.

Placeholder for Modern metro stationModern metro station

SDN zapewnia szeroki wachlarz korzyści biznesowych. Rozdzielenie warstw sterowania i transportu zwiększa elastyczność i skraca czas wprowadzania na rynek nowych zastosowań. Możliwość szybszego reagowania na problemy i awarie poprawia dostępność sieci. Programowalność ułatwia organizacjom IT automatyzację funkcji sieciowych, zmniejszając koszty operacyjne.

SDN współgra z inną technologią, wirtualizacją funkcji sieciowych (NFV). NFV oferuje możliwość wirtualizacji funkcji sieciowych opartych na urządzeniach, takich jak zapory firewall, systemy zarządzania obciążeniem i akceleratory sieci WAN. Scentralizowana kontrola, jaką zapewnia SDN, może efektywnie zarządzać i aranżować wirtualne funkcje sieciowe, które są możliwe dzięki NFV.

Skontaktuj się z nami

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zostaw wiadomość lub swój numer telefonu, a my oddzwonimy. Chętnie pomożemy Ci dalej.

Updates

Więcej aktualizacji