Metro ethernet

Tani, wyjątkowo niezawodny, bezpieczny i łatwy w utrzymaniu.

Wykorzystanie szybko rosnących rynków usług świadczonych przez sieć Metro Ethernet.

Choć Ethernet został pierwotnie opracowany z myślą o budowie lokalnych sieci komputerowych (LAN), to jednak technologia ta i jej niski koszt (w porównaniu do ATM), a także rozpowszechnienie wśród dostawców doprowadziły do coraz powszechniejszego stosowania tej technologii w miejskich sieciach komputerowych (MAN). Ponieważ standardy Ethernetu wciąż ewoluują, technologia ta jest zarówno wysoce dostępna jak i posiada wiele różnych funkcji, a obecnie, gdy dostępny jest standard Ethernet 100 Gb/s, oferuje również dużą przepustowość.

Metro Ethernet Forum

Wraz z rozpowszechnianiem się Ethernetu dostrzeżono potrzebę wprowadzenia dodatkowych standardów, których celem byłoby zagwarantowanie jakości i dostępności w sieciach zbudowanych z urządzeń różnych typów. Powstało stowarzyszenie Metro Ethernet Forum (MEF), które liczy obecnie ponad 200 dostawców sprzętu. Członkowie stowarzyszenia współpracują ze sobą w celu stworzenia ram elastycznych, pewnych i skoordynowanych ze sobą usług na całym ogólnoświatowym rynku producentów urządzeń.

Carrier Ethernet

MEF zastosowało koncepcję Carrier Ethernet do dalszego rozwinięcia definicji Ethernetu w taki sposób, aby standardu tego można było używać poza sieciami LAN jako usługi klasy operatorskiej. W tym celu zdefiniowanych zostało kilka różnych typów usług Ethernet dla konsumentów.

Rodzaje usług Ethernet

  • Prywatna linia Ethernet (E-Line) – usługa point to point (punkt – punkt)
  • Sieć LAN Ethernet (E-LAN) – usługa multipoint to multipoint (wiele punktów – wiele punktów)
  • Drzewo Ethernet (E-Tree) – usługa point to multipoint (punkt – wiele punktów)
  • Dostęp do sieci Ethernet – hurtowa usługa ethernetowa

Ethernet over MPLS

Technika MPLS często służy do przesyłania ruchu ethernetowego w sposób podobny jak określone powyżej typy Carrier Ethernet – na przykład sieć VPLS jest równoważna sieci E-LAN w tym sensie, że zapewnia usługi typu punktów – wiele punktów. MPLS PseudoWires jest z kolei równoważny z usługami E-Line w tym sensie, że zapewnia usługi typu punkt – punkt.

W czym może pomóc Nomios?

Nomios ma ponad 14 lat doświadczenia w dostarczaniu klientom rozwiązań obsługujących techniki Ethernet i MPLS. Posiadamy także bardzo bogate doświadczenie w dziedzinie dostarczania rozwiązań z zakresu Metro Ethernet, które są niedrogie, ale charakteryzują się wysoką dostępnością. W szczególności, do dostarczania usług Metro Ethernet, używamy technologii firm Juniper Networks, Nokia, Cisco i ADVA.

Eksperci ds. sieci

Potrzebujesz konsultacji eksperta?

Zapraszamy na krótką rozmowę lub wideokonferencję. Skontaktuj się z nami – porozmawiamy o wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem, którym stawiasz czoła, przyjrzymy się bliżej dostawcom, omówimy też Twoje projekty IT. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc.

Placeholder for Portrait of ethnic male smiling dotted shirtPortrait of ethnic male smiling dotted shirt
Updates

Aktualności i artykuły na blogu