Peering między sieciami

Rozwiązania sieciowe następnej generacji dla dostawców usług.

Wbrew popularnemu przekonaniu, Internet nie jest jedną wielką i rozległą siecią, lecz raczej jest zbiorem dużo mniejszych sieci, które łączą się ze sobą przez punkty połączeń (Peering Points) i wymieniają między sobą informacje o adresach IP (a więc klientach), którzy w danej sieci się znajdują. W ten sposób każda taka sieć jest w stanie budować obraz Internetu i tego, jak dotrzeć do adresów IP, których sieć ta w sobie nie posiada.

Każda z tych sieci jest znana jako system autonomiczny (Autonomous System – AS), choć ponieważ dostawcy się łączą, to jeden dostawca usług może zawierać kilka AS-ów. Do komunikacji ze sobą i do udostępniania tras sieci te używają protokołu BGP (Border Gateway Protocol).

Peering a tranzyt

Peering różni się od tranzytu tym, że podmioty w nim uczestniczące zazwyczaj podpisują umowę o wzajemnym udostępnianiu ruchu z ustaloną prędkością bez żadnych kosztów (z wyjątkiem kosztu łącza). Tranzyt jest natomiast umową płatną, zawierają zazwyczaj z większym operatorem; operator ten zobowiązuje się dostarczać mniejszej sieci dostęp do tych tras w Internecie, do których mniejsza sieć nie jest w stanie dotrzeć. Większość dostawców usług korzysta z pewnej mieszanki zarówno umów peeringowych jak i umów tranzytowych.

Różne rodzaje peeringu

Najpopularniejszym typem peeringu jest peering publiczny, w którym dostawcy spotykają się na internetowej giełdzie wymiany. Tu znajduje się szereg przełączników; każdy dostawca łączy się z jakimś. Gdy tylko okablowanie przełącznika jest gotowe, dostawcy zawierają z sobą formalną umowę peeringową. Potrzebny jest tylko jeden zestaw kabli. Przykładem jest tu giełda London INternet eXchange (LINX).

Alternatywnie, dostawcy podpiszą ze sobą umowę peeringową. To także zazwyczaj odbywa się na zasadzie kolokalcji, jednak w tym przypadku dostawcy kładą kable bezpośrednio między sobą tylko na potrzeby wymiany tras i ruchu.

W czym może pomóc Nomios?

Dostawcy muszą podpisać własne umowy peeringowe, ale potrzebują też wysoce skalowalnego routera, za pomocą którego będą się łączyć z punktami połączeń. Takie routery często wymagają bardzo dużej płaszczyzny sterowania (zdolnej odbierać i przetwarzać miliony tras), ale nie potrzebują olbrzymiej płaszczyzny forwardowania (ponieważ ilość ruchu przechodzącego nie jest bezpośrednio skorelowana z wymienianymi trasami).

Nomios współpracuje z Juniper Networks, Nokia, Cisco już od 15 lat, dostarczając najlepsze w swojej klasie możliwości routingu w modelach małej wielkości i małego zużycia energii, pomagając dostawcom obniżyć cenę peeringu.

Eksperci ds. sieci

Potrzebujesz konsultacji eksperta?

Zapraszamy na krótką rozmowę lub wideokonferencję. Skontaktuj się z nami – porozmawiamy o wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem, którym stawiasz czoła, przyjrzymy się bliżej dostawcom, omówimy też Twoje projekty IT. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc.

Placeholder for Portrait of ethnic male smiling dotted shirtPortrait of ethnic male smiling dotted shirt
Updates

Aktualności i artykuły na blogu