Network automation

Sieci Wifi, a SI - co mają wspólnego?

Do przeczytania w 3 min.
Placeholder for Male and female engineer discussionMale and female engineer discussion
Cisco
Juniper Networks

Share

Tam, gdzie wcześniej każdy miał stałe kablowe łącze sieci do swojego komputera, teraz normą jest łączenie się bezprzewodowo za pomocą Wi-Fi. Firmy stawiają na elastyczne stanowiska pracy w biurach i dlatego przestawiają się na laptopy. Laptop oznacza mobilność, a to idzie w parze z korzystaniem z bezprzewodowego połączenia internetowego. Podczas gdy wcześniej Wi-Fi było wykorzystywane tylko do Internetu, w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne również w obszarze produkcyjnym.

Potrzeba skalowania sieci Wi-Fi spowodowana wzrostem pracy zdalnej

Obecny kryzys związany z koronawirusem przyniósł wiele zmian. Szczególnie w branży sieciowej i bezpieczeństwa, praca w domu miała duży wpływ na płynność działania organizacji. Logicznie rzecz biorąc, obserwujemy gwałtowny rozwój rozwiązań do pracy w domu. Te przełomowe wydarzenia powodują zmiany, które dzielimy na następujące etapy:

  1. Wdrażanie tego, co jest niezbędne, aby umożliwić kontynuowanie operacji, często poprzez skalowanie istniejących rozwiązań.
  2. Następnie testowanie i dostosowywanie ram bezpieczeństwa. Wymagania bezpieczeństwa dla okazjonalnej pracy z domu często nie były odpowiednie do pracy z domu w dużej skali.
  3. Dopracowanie rozwiązań w celu podniesienia wydajności do poziomu sprzed szczytu pandemii.
  4. Planowanie: jak będziemy postępować, gdy wszyscy zostaną zaszczepieni?

Na rynku widzimy, że większość firm wykonała dwa pierwsze kroki. Większość z nich dokonała tego poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych i dostosowanie konfiguracji do istniejących rozwiązań.

W kroku trzecim staje się jasne, że sieć domowa pracowników stała się częścią łańcucha. Mówimy tu o łańcuchu, który umożliwia ruch aplikacji i/lub danych do pracowników. W Europie większość połączeń internetowych jest dość stabilna, działa wystarczająco dobrze i stanowi stabilny fundament sieci. Duży problem często występuje w WiFi w domu pracownika.

Zalety i wady Wi-Fi

Współdzielone medium

Wi-Fi jest medium współdzielonym, co oznacza, że tylko jedno urządzenie w danym momencie może korzystać z częstotliwości, na której się znajduje. Bez zastosowania odpowiednich środków sieć Wi-Fi będzie działać coraz gorzej, gdy będzie do niej podłączanych coraz więcej urządzeń.

Ograniczony zasięg

Standardy Wi-Fi, które są odpowiednie dla użytkowników, mają różne, ale zawsze ograniczone zasięgi. Jeśli bieżąca lokalizacja jest poza zasięgiem, wiele punktów dostępowych zostanie zawieszonych. Również w tym przypadku pojawia się problem współdzielonego medium i punkty dostępowe mogą się wzajemnie zakłócać.

Ze względu na mniejszy zasięg, urządzenia znajdujące się dalej od punktu dostępowego komunikują się z mniejszą prędkością. Powoduje to, że współdzielone medium jest zajęte przez dłuższy czas, a za tym idzie niższa wydajność dla pozostałych urządzeń.

Ograniczona liczba częstotliwości

Rozwiązaniem umożliwiającym umieszczenie wielu punktów dostępowych, które muszą tworzyć połączoną sieć, jest zastosowanie różnych częstotliwości (lub kanałów). Dobierając kanały w taki sposób, aby punkty dostępowe nie zakłócały się wzajemnie, można zwiększyć zasięg.

Zgodność punktów końcowych

Wiele osób ma dostęp do (jednego z) najnowszych standardów na swoim nowym sprzęcie, ale czasami w domu są jeszcze urządzenia, które tego nie mają, takie jak tablet dzieci lub starszy termostat WiFi. Ponieważ działają one z mniejszą prędkością, będą dłużej korzystać z sieci wifi i zostawią mniej czasu dla urządzeń najważniejszych.

Wiele anten

Najbardziej nowoczesne punkty dostępu mają wbudowane wiele anten, umożliwiając ruch przez wiele anten lub umożliwiając różne urządzenia do łączenia się z różnymi antenami. Jest to pewien sposób, aby złagodzić problemy wspólnego medium i ograniczony zasięg.

Dostawcy Wi-Fi

Istnieją różni dostawcy, którzy dostarczają kompleksowe rozwiązania dla Wi-Fi. Oznacza to, że oprócz punktów dostępowych dostarczane jest również oprogramowanie do centralnego zarządzania. Ale który dostawca ma najlepsze rozwiązanie dla Twojej konkretnej sytuacji? To zależy od tego, jaki jest cel sieci Wi-Fi w Twojej sytuacji.

Poniżej można zobaczyć porównanie różnych produktów Juniper Mist, Cisco Meraki i Cisco.

Placeholder for Wifi comparisonWifi comparison

Rozwiązanie Juniper Mist AI

Sztuczna inteligencja Juniper Mist sprawia, że zarządzanie środowiskiem jest znacznie mniej pracochłonne poprzez wyświetlanie jedynie właściwych komunikatów z możliwymi rozwiązaniami. AI potrafi nawet wykrywać problemy i rozwiązywać je poprzez zmiany konfiguracyjne w środowisku.

Jak to często bywa w dzisiejszych czasach, jest to rozwiązanie oparte na chmurze. Jednak w tym rozwiązaniu zrobiono dodatkowy krok, wykorzystując mikroserwisy, dzięki czemu jest ono niezwykle skalowalne, a problemy łatwe do rozwiązania.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych partnerach Wi-Fi?

Zainteresowały Cię rozwiązania Wi-Fi, które oferujemy? Zadzwoń do nas lub zostaw wiadomość. Odezwiemy się do Ciebie wkrótce.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości na temat bezpieczeństwa, spostrzeżenia i trendy rynkowe do swojej skrzynki pocztowej.

Updates

Więcej aktualizacji