Placeholder for Skyhigh Security Partner / ResellerSkyhigh Security Partner / Reseller
Platinum Partner

Cloud Access Security Broker

Bezpieczne udostępnianie usług w chmurze użytkownikom i przedsiębiorstwom.

Placeholder for Aerial view city streetsAerial view city streets

Co to jest CASB?

Broker bezpieczeństwa dostępu do chmury (ang. Cloud Access Security Broker, CASB /wym. Kas-bi/) to oprogramowanie lub sprzęt w chmurze, które pośredniczy między użytkownikami a dostawcami usług w chmurze. Zdolność CASB do eliminowania luk w zabezpieczeniach rozciąga się na środowiska typu software-as-a-service (SaaS), platforma-as-a-service (PaaS) oraz infrastructure-as-a-service (IaaS). Oprócz zapewnienia widoczności, CASB pozwala również organizacjom rozszerzyć zasięg polityk bezpieczeństwa z istniejącej infrastruktury lokalnej na chmurę i tworzyć nowe polityki w kontekście chmury. CASB stały się istotną częścią bezpieczeństwa przedsiębiorstwa, umożliwiając firmom bezpieczne korzystanie z chmury przy jednoczesnej ochronie wrażliwych danych firmowych.

CASB służy jako centrum egzekwowania polityk, konsolidując wiele rodzajów polityk bezpieczeństwa i stosując je do wszystkiego, co firma wykorzystuje w chmurze - niezależnie od rodzaju urządzenia, które próbuje uzyskać do niego dostęp, w tym niezarządzanych smartfonów, urządzeń IoT czy osobistych laptopów.

Wraz ze wzrostem mobilności pracowników, wzrostem BYOD (Bring-Your-Own-Device) i obecnością nieusankcjonowanego korzystania z chmury przez pracowników, czyli tzw. Shadow IT, możliwość monitorowania i zarządzania korzystaniem z aplikacji w chmurze, takich jak Office 365, stała się niezbędna do osiągnięcia celu, jakim jest bezpieczeństwo przedsiębiorstwa. Zamiast całkowicie zakazywać usług w chmurze i potencjalnie wpływać na produktywność pracowników, CASB umożliwia firmom szczegółowe podejście do ochrony danych i egzekwowania zasad, umożliwiając bezpieczne korzystanie z oszczędzających czas, zwiększających produktywność i opłacalnych usług w chmurze.

Placeholder for Network engineer datacenterNetwork engineer datacenter

Co oferuje CASB?

Wiele zabezpieczeń oferowanych przez CASB jest unikalnych w porównaniu z zabezpieczeniami oferowanymi przez inne środki kontroli bezpieczeństwa, takie jak zapory sieciowe i bezpieczne bramy internetowe:

 • Zarządzanie chmurą i ocena ryzyka
 • Zapobieganie utracie danych
 • Kontrola nad podstawowymi funkcjami usług w chmurze, takimi jak współpraca
  i udostępnianie
 • Zapobieganie zagrożeniom, często analiza zachowań użytkowników i podmiotów (UEBA)
 • Audyt konfiguracji
 • Wykrywanie złośliwego oprogramowania
 • Szyfrowanie danych i zarządzanie kluczami
 • Integracja SSO i IAM
 • Kontekstowa kontrola dostępu
CASB

Cztery filary

Od początków istnienia CASB jako odpowiedzi na Shadow IT, CASB rozrósł się do funkcjonalności, którą można opisać w kategoriach czterech filarów.

CASB może dać wgląd w to, jakie dane opuszczają sieć firmową i gdzie są przesyłane. Raporty zawierają informacje o tym, kto przesyła dane (użytkownik), jakie są to dane (typ zawartości, format, słowa kluczowe) i gdzie są przesyłane. W połączeniu z politykami, można również uniemożliwiać opuszczenie sieci wewnętrznej przez dane lub zezwalać na przesyłanie ich do określonych miejsc docelowych i do określonych formatów (szyfrowanie, tokeny).

Chociaż firmy mogą zlecać przechowywanie wszystkich swoich systemów i danych w chmurze, zachowują odpowiedzialność za zgodność z przepisami regulującymi prywatność i bezpieczeństwo danych przedsiębiorstwa. Brokerzy bezpieczeństwa dostępu do chmury mogą pomóc w zachowaniu zgodności
z przepisami w chmurze poprzez uwzględnienie szerokiego zakresu regulacji dotyczących zgodności, takich jak HIPAA, a także wymogów regulacyjnych, takich jak ISO 27001, PCI DSS i innych. Rozwiązanie CASB może określić obszary najwyższego ryzyka pod względem zgodności z przepisami i wskazać, na czym zespół
ds. bezpieczeństwa powinien się skupić, aby je rozwiązać.

Zastosowanie chmury usunęło wiele barier uniemożliwiających efektywną współpracę na odległość. Jednak bezproblemowy przepływ danych może przynosić korzyści, ale może również wiązać się z ogromnymi kosztami dla firm, które są zainteresowane ochroną informacji wrażliwych i poufnych. Podczas gdy rozwiązania DLP w siedzibie firmy są zaprojektowane do ochrony danych, ich możliwości w tym zakresie często nie obejmują usług w chmurze i brakuje kontekstu chmury. Połączenie CASB z zaawansowanym DLP daje działowi IT możliwość sprawdzenia, kiedy wrażliwe treści są przesyłane do lub z chmury, w obrębie chmury oraz z chmury do chmury. Wdrażając funkcje bezpieczeństwa, takie jak zapobieganie utracie danych, kontrola współpracy, kontrola dostępu, zarządzanie prawami do informacji, szyfrowanie i tokenizacja, można zminimalizować wycieki danych w przedsiębiorstwie.

Czy to przez zaniedbanie, czy w złych zamiarach, pracownicy i osoby trzecie ze skradzionymi danymi uwierzytelniającymi mogą wyciekać lub kraść poufne dane z usług w chmurze. Aby pomóc w zidentyfikowaniu anomalnych zachowań użytkowników, CASB mogą kompilować kompleksowy obraz regularnych wzorców użytkowania i wykorzystywać go jako podstawę do porównań. Dzięki technologii analizy zachowań użytkowników i podmiotów (UEBA) opartej na uczeniu maszynowym, CASB mogą wykrywać i naprawiać zagrożenia, gdy tylko ktoś podejmie próbę kradzieży danych lub niewłaściwego uzyskania dostępu. Aby chronić przed zagrożeniami pochodzącymi z usług w chmurze, CASB może wykorzystywać takie funkcje, jak adaptacyjna kontrola dostępu, statyczna i dynamiczna analiza złośliwego oprogramowania, analiza priorytetowa oraz inteligencja zagrożeń w celu blokowania złośliwego oprogramowania.

Duże firmy mogą mieć dowolną liczbę pracowników mających dostęp do wielu aplikacji w wielu różnych środowiskach chmury. Gdy korzystanie z chmury odbywa się poza zasięgiem wzroku działu IT, dane przedsiębiorstwa nie są już związane z firmowymi zasadami zarządzania, ryzykiem lub zgodnością. Aby chronić użytkowników, poufne dane i własność intelektualną, rozwiązanie CASB zapewnia kompleksowy wgląd w korzystanie z aplikacji w chmurze, w tym w informacje o użytkownikach, takie jak informacje o urządzeniu i lokalizacji. Analiza cloud discovery zapewnia ocenę ryzyka dla każdej wykorzystywanej usługi w chmurze, dzięki czemu specjaliści ds. bezpieczeństwa przedsiębiorstwa mogą zdecydować, czy nadal zezwalać na dostęp, czy też zablokować aplikację. Informacje te są również przydatne w kształtowaniu bardziej szczegółowych kontroli, takich jak przyznawanie różnych poziomów dostępu do aplikacji i danych na podstawie urządzenia, lokalizacji i funkcji danej osoby.

Dlaczego warto wybrać CASB?

W miarę migracji do chmury usług, które wcześniej były oferowane w obiektach, utrzymanie widoczności i kontroli w tych środowiskach jest niezbędne do spełnienia wymogów zgodności, zabezpieczenia przedsiębiorstwa przed atakami i umożliwienia pracownikom bezpiecznego korzystania z usług w chmurze bez wprowadzania dodatkowego wysokiego ryzyka dla przedsiębiorstwa.

Ale chociaż korzystanie z CASB jest kluczowe dla firm chcących zabezpieczyć korzystanie z chmury w swoich przedsiębiorstwach, jest to tylko część ogólnej strategii bezpieczeństwa, którą firmy powinny stosować
w celu zapewnienia ochrony od urządzenia do chmury. Aby uzyskać kompleksowy plan ochrony, firmy powinny również rozważyć rozszerzenie możliwości CASB poprzez wdrożenie bezpiecznej bramy internetowej (SWG), aby pomóc w zabezpieczeniu korzystania z Internetu, oraz rozwiązania do zapobiegania utracie danych z urządzeń (DLP), aby pomóc w ochronie własności intelektualnej i zabezpieczeniu wrażliwych danych firmowych w całej sieci.

Trzy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze CASB

Czy jest dobrze dopasowany? Przed wyborem brokera bezpieczeństwa dostępu do chmury przedsiębiorstwa powinny określić swoje indywidualne przypadki użycia CASB i poszukać rozwiązania, które najlepiej odpowiada ich celom. Aby zapewnić najlepsze dopasowanie, firmy powinny przeprowadzić szczegółowe testy POC, zebrać informacje od analityków zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym lub przeprowadzić dogłębne rozmowy referencyjne z innymi firmami o podobnej wielkości i podobnych potrzebach.

Czy będzie się rozwijać i zmieniać, aby dostosować się do potrzeb? Wraz z rosnącym wykorzystaniem chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwach, będzie rosło również środowisko zagrożeń. Dzięki współpracy z odpowiednim dostawcą CASB można zachować aktualność zasad zgodności i bezpieczeństwa w chmurze,
a także szybciej uzyskać dostęp do nowych możliwości.

Czy chroni IaaS? Ochrona SaaS jest oczywiście ważna, ale aby zapewnić kompleksowe bezpieczeństwo przedsiębiorstwa, środowiska IaaS również muszą być chronione. W przypadku przedsiębiorstw wymagających takiej możliwości, CASB powinno nie tylko zabezpieczać aktywność i konfiguracje w IaaS, ale także chronić swoich klientów poprzez ochronę przed zagrożeniami, monitorowanie aktywności i kontrole DLP.

Skontaktuj się z nami

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zostaw wiadomość lub swój numer telefonu, a my oddzwonimy. Chętnie pomożemy Ci dalej.

Updates

Więcej aktualizacji