Interoperacyjność protokołów

Interoperacyjność różnych technologii.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wprowadzono w sieciach komórkowych ogromną liczbę różnych protokołów sygnalizacyjnych i interfejsów zapewniających obsługę łączności, funkcji i usług w licznych produktach różnych producentów. Choć obecnie branża przechodzi na łączność opartą na protokole Diameter, integracja z istniejącymi systemami w sieciach operatorów zwykle wymaga interoperacyjności również z innymi protokołami — RADIUS, HTTP, SOAP, LDAP, ENUM, SS7 itd.

Dla większości dostawców, operatorów i integratorów dodawanie takich interfejsów do produktów zwykle wiąże się z kosztownymi, pracochłonnymi i długotrwałymi pracami rozwojowymi.

Wady tradycyjnego podejścia do modernizacji

Zapewnienie interoperacyjności poprzez modernizowanie systemów lub integrowanie nowych stosów protokołów często wymaga poważnych zmian w produktach oraz angażowania doświadczonych fachowców, którzy w większości organizacji dysponują ograniczonym czasem. Co ważniejsze, adaptowanie interfejsów odrywa specjalistów od ich głównych zadań. A to jeszcze nie koniec. Nowo opracowany interfejs zwykle ma bardzo ograniczone możliwości obsługi różnych aplikacji, wersji i wariantów stosowanych przez poszczególnych dostawców, co wymaga dodatkowych prac rozwojowych i konfiguracyjnych.

Interoperacyjność wielu protokołów

Rozwiązanie Nomios BFX oferuje użytkownikom elastyczny zestaw zintegrowanych funkcji definiowania zasad routingu i usług w sieciach 3GPP (2G, 3G, LTE, IMS) i innych (Wi-Fi, kablowe, DSL, FTTH, stacjonarne) bez konieczności tworzenia własnych skryptów ani oprogramowania. Wbudowana w kontroler BFX funkcja interoperacyjności umożliwia nawiązywanie połączeń między niemal dowolnymi interfejsami sieciowymi i informatycznymi. Rozwiązanie BFX obejmuje bogaty zestaw funkcji translacji, konwersji i logiki usług do szerokiej gamy protokołów, w tym Diameter, RADIUS, HTTP, SOAP, REST, XML, JSON, LDAP, SS7 (MAP/CAP/INAP), ENUM, TCP/IP, UDP i SCTP. Modułowa architektura kontrolera BFX zapewnia wyjątkową elastyczność, umożliwiając szybkie dodawanie kolejnych interfejsów.

Przykładowe zastosowania

Dostępność i elastyczność wbudowanych protokołów i funkcji pozwala uniknąć kosztownego dostosowywania lub modernizowania systemów starszego typu dla potrzeb używania ich w docelowych architekturach LTE/Diameter.

 • Oto kilka przykładów wdrożeń interoperacyjności z wykorzystaniem rozwiązań Nomios:
 • SS7-Diameter: interoperacyjność sieci 3G-4G dla potrzeb uwierzytelniania w roamingu.
 • RADIUS-Diameter: integracja łączności Wi-Fi i stacjonarnej z podstawową architekturą mobilną dla potrzeb egzekwowania zasad i rozliczeń (połączenie AAA/WAG/BRAS z OCS i PCRF).
 • RADIUS-SS7: integracja łączności Wi-Fi i komórkowej dla potrzeb uwierzytelniania (połączenie AAA/WAG/BRAS z HLR/HSS).
 • Integracja protokołów sieciowych i informatycznych: interakcje baz danych, wyszukiwanie abonentów, sterowanie roamingiem, integracja starszych systemów billingowych itd. (LDAP, SOAP, XML/HTTP, REST itp.).
 • INAP-ENUM: wyszukiwanie dla potrzeb przenoszenia numerów, routing, negocjowanie połączeń, buforowanie.

Korzyści

Wykorzystanie rozwiązania BFX do zapewnienia interoperacyjności protokołów ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami modernizacji i rozwoju:

 • Szybsze wprowadzanie na rynek nowych, innowacyjnych usług. Budowanie zaawansowanych rozwiązań obejmujących produkty różnych dostawców i różnorodne technologie.
 • Minimalne lub zerowe nakłady prac programistycznych — czas uruchomienia łączności jest liczony w godzinach lub dniach, a nie w tygodniach czy wręcz miesiącach.
 • Niższe koszty dzięki wyeliminowaniu kosztownych zleceń modyfikacji interfejsów istniejących produktów.
 • Dodanie potrzebnych funkcji łączności z rozwiązaniem BFX pozwala wydłużać okres eksploatacji istniejących systemów.
 • Rozwiązanie niezależne pozwala ograniczyć uzależnienie od produktów i inicjatyw badawczo-rozwojowych pojedynczych dostawców.
 • Elastyczne opcje konfiguracyjne pozwalają szybko dopasowywać interfejsy do potrzeb konkretnych środowisk klientów oraz dodawać logikę usług, mechanizmy negocjacji oraz inne interfejsy i funkcje.
Połącz się z nami

Eksperci w dziedzinie 5G i rozwiązań mobilnych

Nasz zespół jest dostępny na szybką rozmowę telefoniczną lub spotkanie wideo. Połączmy się i porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem, przeanalizujmy raporty porównawcze dostawców lub porozmawiajmy o nadchodzących projektach IT. Jesteśmy tutaj, aby pomóc

Placeholder for Portrait of engineer beard wearing poloPortrait of engineer beard wearing polo
Updates

Aktualności i artykuły na blogu