Cyberbezpieczeństwo Cyberataki

Jak zmniejszyć ryzyko ataku cybernetycznego

Artur Sadownik
Placeholder for NOMIOS 27 02 2023 9206kNOMIOS 27 02 2023 9206k

Artur Sadownik , CTO , Nomios Poland sp. z o.o.

Do przeczytania w 2 min.
Placeholder for Red teamingRed teaming

Share

W świetle wydarzeń, które miały miejsce w jednej z firm diagnostycznych w ostatnich dniach, warto zadać sobie pytanie: co my, jako osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, możemy zrobić, aby uniknąć podobnej sytuacji?

Skutki ataku cybernetycznego

Nikt z nas nie chciałby wpaść w podobne kłopoty. Sytuacja, której wynikiem jest utrata reputacji, czy grożące kary finansowe, ma niebagatelny wpływ na przyszłość funkcjonowania w biznesie. Wszystkim poszkodowanym w takich przypadkach bardzo współczujemy, bo z doświadczenia wiemy, że nie jest łatwo poradzić sobie z niwelowaniem skutków tego rodzaju incydentów. Niestety będą się one zdarzały, bo tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, tam znajdzie się chętny do ich pozyskania.

Jak zazwyczaj dochodzi do ataku?

Problemy, takie jak te, zaczynają się zwykle od prozaicznych maili, braku dbania o aktualizację wystawianych na świat usług, czy bagatelizowanie tematu uwierzytelniania i ochrony kanałów zdalnego dostępu. Wojna prowadzona w cyfrowym świecie trwa w najlepsze i aby móc się skutecznie bronić musimy pamiętać o tym, że nie jest możliwe zabezpieczenie się raz na zawsze – wykorzystywane narzędzia i metody muszą nadążać za tym, czym raczy nas przeciwnik. Najlepiej oczywiście byłoby wroga zaskakiwać i wyprzedzać jego poczynania, ale to nie zawsze jest zadaniem trywialnym.

Placeholder for AlabAlab

Jak zmniejszyć ryzyko ataku cybernetycznego?

Nomios, jako firma działająca obszarze cyberbezpieczeństwa, oferuje szereg rozwiązań, których zadaniem jest istotne zmniejszenie ryzyka przeprowadzenia udanego ataku, a w konsekwencji spowodowania wycieku danych. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • narzędzia do przeprowadzania stałych szkoleń personelu, zapewniające ciągłe zwiększanie świadomości dotyczącej ryzyk pochodzących ze świata cyfrowego;
  • systemy do ochrony poczty – kanału, który obecnie najczęściej jest wykorzystywany na początku ataku;
  • rozwiązania do ochrony stacji roboczych i serwerów, zapewniające wykrywanie i blokowanie zachowań, które mogą sugerować, że dany system jest celem ataku;
  • rozwiązania do ochrony przed wyciekiem danych na poziomie stacji końcowych i sieci – wyciekiem intencjonalnym, jak i przypadkowym, wynikającym z nieuwagi;
  • rozwiązania do monitorowania i zarządzania sesjami zdalnymi, którymi wpuszczamy do swoich firm osoby z zewnątrz;
  • systemy zapewniające wieloskładnikowe uwierzytelnianie, dzięki którym przełamanie samego hasła użytkownika nie jest tożsame z zapewnieniem dostępu do chronionych tym hasłem zasobów.

Skontaktuj się z nami w celu rozmowy ze specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa

Nasi eksperci są do Państwa dyspozycji. Wdrażamy i utrzymujemy systemy bezpieczeństwa w największych polskich organizacjach, zdobywając doświadczenie i rozwijając się, podążając za ewolucyjnymi zmianami zagrożeń – zapraszamy do kontaktu. Spróbujemy odpowiedzieć na każde trudne pytanie i zaproponować odpowiednie rozwiązania, aby Państwo mogli czuć się spokojniej.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości na temat bezpieczeństwa, spostrzeżenia i trendy rynkowe do swojej skrzynki pocztowej.

Updates

Więcej aktualizacji