Cloud security Endpoint security

Jak ważne są Secure Web Gateway (SWG)?

Do przeczytania w 3 min.
Placeholder for Two men looking at a laptopTwo men looking at a laptop

Share

Secure Web Gateway (SWG) jest kluczowym rozwiązaniem bezpieczeństwa dla organizacji, służącym jako bariera między użytkownikami a Internetem. Analizuje cały ruch internetowy, zapewniając przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i chroniąc przed zagrożeniami, takimi jak złośliwe oprogramowanie, phishing, a także inne cyberataki.

SWG vs. Proxy: Porównanie

Podczas gdy zarówno SWG, jak i serwery proxy działają jako pośrednicy między użytkownikami a Internetem, różnią się one znacznie celem i możliwościami. Serwery proxy koncentrują się głównie na zarządzaniu ruchem internetowym i zwiększaniu wydajności sieci, oferując podstawowe filtrowanie stron internetowych i kontrolę dostępu. Ich funkcje bezpieczeństwa są jednak nieco ograniczone.

Z kolei SWG koncentrują się na bezpieczeństwie. Zapewniają one kompleksowe filtrowanie stron internetowych, skanowanie antywirusowe, zapobieganie utracie danych (DLP), inspekcję SSL/TLS i zaawansowaną ochronę przed zagrożeniami (ATP), taką jak sandboxing. Możliwości te sprawiają, że SWG oferują skuteczniejszą ochronę przed cyberzagrożeniami niż serwery proxy, co czyni je niezbędnymi dla organizacji, które priorytetowo traktują bezpieczeństwo, zwłaszcza tych, które muszą spełniać wymogi regulacyjne, takie jak NIS2.

Placeholder for SWG2SWG2
A visualisation of Secure Web Gateway, ensuring safe web access for enterprises

Kluczowe cechy SWG

  • Filtrowanie adresów URL: Blokuje dostęp do złośliwych lub nieodpowiednich stron internetowych. Ta funkcja jest niezbędna do egzekwowania zasad korzystania z Internetu i ochrony użytkowników przed szkodliwymi treściami online.
  • Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem: Wykrywa i neutralizuje złośliwe oprogramowanie za pomocą sygnatur i analizy behawioralnej. Proaktywnie identyfikuje znane i pojawiające się zagrożenia, zapewniając ochronę przed złośliwym oprogramowaniem w czasie rzeczywistym.
  • Zapobieganie utracie danych (DLP): Monitoruje ruch sieciowy, aby zapobiec nieautoryzowanemu transferowi danych. DLP ma kluczowe znaczenie dla ochrony wrażliwych informacji i zapewnienia zgodności z przepisami o ochronie danych.
  • Kontrola aplikacji: Zarządza korzystaniem z aplikacji internetowych zgodnie z zasadami korporacyjnymi. Pozwala to organizacjom kontrolować dostęp do aplikacji niezwiązanych z działalnością biznesową, zwiększając produktywność i bezpieczeństwo.
  • Inspekcja SSL/TLS: Odszyfrowuje zaszyfrowany ruch internetowy w celu wykrycia ukrytych zagrożeń. Ma to kluczowe znaczenie dla kompleksowego bezpieczeństwa, ponieważ znaczna część ruchu internetowego jest szyfrowana i może ukrywać złośliwe oprogramowanie lub inne zagrożenia.
  • Zaawansowana ochrona przed zagrożeniami (Advanced Threat Protection): Wykorzystuje techniki takie jak sandboxing do zwalczania zaawansowanych ataków. ATP pozwala na analizę podejrzanych plików i adresów URL w bezpiecznym środowisku, zapobiegając w ten sposób exploitom zero-day i zaawansowanym trwałym zagrożeniom.

Obsługa zaszyfrowanego ruchu

Bezpieczne bramy internetowe (Secure Web Gateway) skutecznie zarządzają zaszyfrowanym ruchem SSL/TLS poprzez deszyfrowanie, skanowanie i ponowne szyfrowanie. Zapewnia to identyfikację i blokowanie zagrożeń ukrytych w szyfrowanych połączeniach, co ma kluczowe znaczenie, ponieważ znaczna część ruchu internetowego jest szyfrowana, a atakujący często używają szyfrowania do ukrywania złośliwej zawartości.

Opcje wdrażania

SWG mogą być wdrażane jako urządzenia sprzętowe, urządzenia wirtualne lub usługi w chmurze. Każda z tych opcji ma swoje zalety i jest odpowiednia dla konkretnych potrzeb organizacyjnych. Wybór odpowiedniej opcji zależy od czynników takich jak istniejąca infrastruktura, wymagania bezpieczeństwa, budżet i potrzeby w zakresie skalowalności.

Znaczenie skalowalności

Skalowalne rozwiązanie SWG jest niezbędne, aby dostosować się do rozwoju organizacji, rosnących wymagań dotyczących przepustowości, ewoluujących zagrożeń i postępu technologicznego. Zapewnia ono nieprzerwaną ochronę i optymalną wydajność, nawet w miarę wzrostu ruchu sieciowego i liczby użytkowników.

Korzyści dla różnych organizacji

SWG jest korzystne dla przedsiębiorstw z rozproszoną siłą roboczą, firm w branżach regulowanych, organizacji korzystających z usług w chmurze, MŚP, sektorów wysokiego ryzyka i firm zajmujących się handlem elektronicznym. Zapewnia spójny poziom bezpieczeństwa w różnych lokalizacjach i dla różnych typów użytkowników.

Integracja z innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa

Integracja SWG z innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa, takimi jak endpoint security, IPS lub systemy SIEM, poprawia wykrywanie zagrożeń, usprawnia zarządzanie zasadami i ustanawia solidną, ujednoliconą strategię bezpieczeństwa.

Jak Nomios może Ci pomóc

Nomios zapewnia kompleksowe usługi doradcze i kompleksowe wsparcie zarządzanej sieci, umożliwiając organizacjom dostosowanie wyborów technologicznych do celów biznesowych, rozwiązywanie kwestii bezpieczeństwa i zgodności oraz wdrażanie skutecznych procesów zarządzania zmianami.

Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Zadzwoń teraz
Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man
Updates

Więcej aktualizacji