Load balancer ADC

Które load balancer warto znać w 2024 roku?

Do przeczytania w 7 min.
Placeholder for Load balancersLoad balancers
F5
NGINX

Share

Przedsiębiorstwa na całym świecie decydują się na korzystanie z rozwiązań chmurowych, w związku z czym hybrydowe rozwiązania stały się nową rzeczywistością. W efekcie nastąpiła konieczność wprowadzenia kompleksowych zmian w infrastrukturze sieciowej w celu połączenia centrów danych z chmurą. Kolejne firmy rozważają inwestycje sprzętowe i realizują migracje aplikacji do chmury.

Technologia równoważenia obciążenia (load balancing) umożliwia organizacjom efektywne kosztowo skalowanie rozwiązań, a także zapewnianie wysokiej dostępności usług i doświadczeń użytkowników na najwyższym poziomie. Dzięki temu mogą skutecznie budować fundamenty elastycznych sieci, które spełniają nieustannie zmieniające się wymagania użytkowników, jednocześnie zwiększając wydajność i poprawiając bezpieczeństwo dla wielu rodzajów ruchu i usług, w tym aplikacji.

Jakie funkcje mają load balancer?

  • Optymalna dystrybucja żądań klientów lub ruchu sieciowego do wielu serwerów.
  • Wysyłanie żądań wyłącznie do dostępnych serwerów, co zwiększa dostępność i niezawodność.
  • Zwiększanie elastyczności dzięki możliwości dodawania i wyłączania serwerów w zależności od zapotrzebowania.

Obecnie stosuje się kilka technik równoważenia obciążenia, począwszy od przekierowania DNS do najbliższego serwera, co pozwala na rozłożenie obciążenia na inne centra danych lub inne serwery zainstalowane w tym samym miejscu. Przekazywanie obciążeń oraz wspieranie zróżnicowanych scenariuszy przywracania działania aplikacji w przypadku awarii odbywa się dzięki technikom wykorzystywania najmniej obciążonych zasobów, zastosowania algorytmu karuzelowego bądź konkretnych parametrów stanu aplikacji

Współcześnie zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i operatorzy usług chmurowych i duże organizacje opierają swoją codzienną działalność o aplikacje o kluczowym znaczeniu dla ich przetrwania, wymagające odpowiedniego skalowania oraz pełnej dostępności. Coraz większe znaczenie zyskuje także ich bezpieczeństwo. Nie dziwi zatem, że load balancery coraz częściej wyposażane są w opcje bezpieczeństwa, takie jak zaporę sieciową aplikacji, a także wykrywanie i zapobieganie atakom DDoS.

Od load balancerów do kontrolerów dostarczania aplikacji (ADC)

Sprzętowe rozwiązania szybko przestały być wyłącznie load balancerami i zamieniły się w kontrolery dostarczania aplikacji (application delivery controller, ADC) dzięki dodatkowym zabezpieczeniom i funkcjom transferu obciążeń, a także zapewniania bezproblemowego dostępu do aplikacji. Mimo to podstawowym elementem ich działania pozostaje równoważenie obciążenia.

Przedsiębiorstwa i firmy hostingowe wykorzystują rozwiązania ADC w celu rozkładania ruchu oraz zapewniania najwyższej możliwej dostępności usług, a także realizacji scenariuszy przywracania prawidłowego działania aplikacji w przypadku awarii dzięki temu, że tego rodzaju urządzenia eliminują wąskie gardła oraz pojedyncze punkty awarii. Rozwiązania ADC dodatkowo są w stanie zapobiegać atakom typu denial-of-service i umożliwić zwykłym użytkownikom nieprzerwany dostęp do usług.

Kategorie rozwiązań ADC

Obecnie w centrach danych wykorzystuje się trzy główne kategorie rozwiązań ADC:

  • Rozwiązania sprzętowe
  • Rozwiązania wirtualne
  • Load balancery w chmurze

Ze względu na fakt, że przetwarzanie danych w coraz większym stopniu przenosi się do chmur, programowe rozwiązania ADC wykonują podobne usługi i zadania jak rozwiązania sprzętowe, jednocześnie oferując dodatkowe funkcje i większą elastyczność. Mowa tu o funkcjach takich jak odciążanie SSL/TLS, buforowanie, kompresję, wykrywanie włamań i zapory sieciowe aplikacji, które zapewniają krótsze czasy realizacji usługi oraz większą skalowalność.

Zmienia się także sposób zarządzania rozwiązaniami – obecnie centralne rozwiązania, które obsługują wiele gigabitów ruchu zastępują dziesiątki lub setki mniejszych rozwiązań programowych ADC. Centralizacja zarządzania wszystkich instancji jest kluczem do zapewnienia dostępności usług, gdyż pozwala na szybkie dostrzeganie wąskich gardeł.

Rozwiązania ADC oferują organizacjom możliwość szybkiego i bezpiecznego skalowania usług i aplikacji na bazie zapotrzebowania zarówno w chmurze, jak i na lokalnych serwerach. Odpowiednio zarządzane rozwiązania tego typu są wręcz nieodzowne dla każdego przedsiębiorstwa.

icon  Podium

Dostawcy rozwiązań zostali wymienieni w tym artykule w przypadkowej kolejności. Niniejszego artykułu nie należy traktować jako zachęty do wyboru wyłącznie sprzedawców, o których mowa w jego treści. Przytaczamy opinie naszych ekspertów, których nie powinno uznawać się za fakty. Jeśli chcesz ustalić, jakie rozwiązanie będzie najlepiej dostosowane do potrzeb twojej organizacji, zapraszamy do kontaktu ze spółką Nomios. Chętnie pomożemy państwu znaleźć właściwe rozwiązanie.

Wybraliśmy dwa z najlepszych load balancerów, na które warto zwrócić uwagę w 2024 roku

F5 BIG-IP Local Traffic Manager

Rozwiązanie F5 BIG-IP Local Traffic Manager (LTM) stanowi część pakietu produktów BIG IP. BIG-IP LMT optymalizuje szybkość i niezawodność aplikacji zarówno w warstwie sieciowej, jak i aplikacyjnej, czyli 3. i 7. warstwie modelu OSI. Zwiększa także responsywność aplikacji oraz infrastruktury dzięki zastosowaniu protokołów oraz decyzji dotyczących zarządzania ruchem w czasie rzeczywistym w oparciu o stan aplikacji oraz serwerów, zaawansowane zarządzanie połączeniami TCP oraz przekazywanie treści.

Pełna architektura proxy rozwiązania LTM pozwala użytkownikom na kontrolowanie ruchu najważniejszych aplikacji na podstawie protokołów. Umożliwia także dynamiczne kontrolowanie wydajności i działania serwerów, dzięki czemu aplikacje nie tylko są zawsze dostępne, ale także łatwo skalowalne i zarządzalne. Rozwiązanie BIG-IP LTM zapewnia także lepszą wydajność i widoczność szyfrowanego ruchu przychodzącego i wychodzącego, dbając o lepsze doświadczenia użytkowników oraz bezpieczeństwo, szyfrując wszystkie transmisje między klientem i serwerem.

Rozwiązanie oferowane przez spółkę F5 stanowi jedno z najpopularniejszych rozwiązań i wyznacznik dla wielu innych rozwiązań tego rodzaju. Wiele spośród największych działów IT na świecie decyduje się na wdrożenie rozwiązań F5. Seria produktów BIG-IP obejmuje load balancery spełniające zróżnicowane wymagania w zakresie ceny oraz zastosowań. Dzięki temu potencjalni klienci mogą łatwiej porównać koszty wszystkich rozwiązań oferowanych przez F5, a także zestawić możliwości z innymi dostawcami.

NGINX Plus

Rozwiązanie NGINX Plus oferowane przez F5 zapewnia zintegrowane możliwości równoważenia obciążenia, dzięki którym użytkownicy serwera internetowego NGINX mają dostęp do programowej platformy dostarczania aplikacji pozwalającej na sprawne zarządzanie i skalowania aplikacji internetowych i mobilnych.

Dzięki wysokiej wydajności rozwiązania NGINX Plus, użytkownicy mogą zadbać o doskonałe skalowanie oraz zapewnianie redundancji, równoważenie obciążenia serwerów na całym świecie oraz zapewnianie trwałości sesji. Co więcej, rozwiązanie pozwala także na aktywną kontrolę stanu serwerów i dynamiczną konfigurację infrastruktury bez potrzeby restartu. Rozwiązanie NGINX Plus pozwala nie tylko na równoważenie ruchu HTTP, ale także TCP i UDP.

Rozwiązanie daje również możliwość prostego wdrożenia na lokalnych serwerach oraz w chmurze. Zapewnia dostęp do kontroli stanu aplikacji i monitoringu, a także automatycznego wykrywania i rozwiązywania wielu problemów, co pozwala na znaczące usprawnienie dostępu do aplikacji internetowych i mobilnych.

Placeholder for Security experts for MDR servicesSecurity experts for MDR services

Load balancery chmurowe

W ostatnich latach migracja infrastruktury i aplikacji do chmury stała się jednym z najpopularniejszych zagadnień, w miarę jak kolejne firmy decydowały się na przenoszenie swoich rozwiązań do chmur, by czerpać korzyści z oferowanych przez nie możliwości. Obecnie większość firm działających na rynku znajduje się na różnych etapach tej migracji. Coraz częściej dostrzegamy, że dostawcy usług chmurowych oferują funkcje równoważenia obciążenia.

Na jakie rozwiązanie warto zatem postawić? Które z nich jest najbardziej przyszłościowe?

To zależy wyłącznie od kierunku, w którym zmierza przedsiębiorstwo oraz wymagań dotyczących load balancera.

Wymagania

W przypadku, gdy wymagane jest wyłącznie równoważenie obciążenia, a dodatkowe funkcje bezpieczeństwa i zaawansowane funkcjonalności są w najlepszym razie drugorzędne, wszystko sprowadza się do wydajności i ceny. Z drugiej strony, jeśli celem jest konsolidacja różnych zabezpieczeń lub kompleksowa wymiana dotychczasowych rozwiązań, warto porównać bardziej zaawansowane rozwiązania przedstawione w poprzedniej części. Kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę, to między innymi strategia chmurowa realizowana przez przedsiębiorstwo oraz wpływ wybranego rozwiązania na aplikacje dostarczane z zewnątrz. Jeśli dane przedsiębiorstwo zajmuje się rozwojem własnego oprogramowania, warto zwrócić uwagę, w jaki sposób różne rozwiązania mogą wspierać CI/CD oraz automatyczne wdrożenia.

Większość rozwiązań zaspokaja najbardziej ogólne wymagania, warto pamiętać jednak o tym, że każde przedsiębiorstwo jest wyjątkowe – czasem diabeł tkwi w szczegółach. Z tego powodu oferujemy wsparcie w zakresie znajdywania rozwiązania spełniającego konkretne potrzeby.

Rozwiązanie chmurowe, na lokalnych serwerach czy hybrydowe?

Podobnie jak wybór samego rozwiązania, dobór odpowiedniego rodzaju jest w dużym stopniu zależny od strategii na najbliższe lata i tempa transformacji. Obecnie niemal każda organizacja dysponuje mniej lub bardziej szczegółową strategią transformacji chmurowej, a większość różnic dotyczy głównie zakresu elementów i rozwiązań przenoszonych do chmury. Dla większości firm wygodnym rozwiązaniem jest przejście na rozwiązania takie jak Office 365 lub Google Workspace. Przenoszenie kluczowych zasobów – wewnętrznych aplikacji, na których opierają się kluczowe procesy, stanowi jednak większe wyzwanie dla wielu organizacji.

Warto z góry stwierdzić, w jaki sposób dana strategia wpływa na wymagania dotyczące równoważenia obciążenia, a następnie na tej podstawie podjąć decyzję, w których miejscach będzie wymagane równoważenie obciążenia i jakie rozwiązanie wybrać – lokalne, chmurowe lub hybrydowe. To pozwoli skupić się na realizacji konkretnych celów. Warto także wziąć pod uwagę rozwój biznesu w okresie przejściowym – na przykład w czasie transformacji chmurowej normalnym jest ograniczenie inwestycji w rozwiązania instalowane na serwerach lokalnych. Nagły rozwój przedsiębiorstwa może jednak mocno skomplikować sytuację. Z tego powodu niezwykle ważne jest, by wybrane rozwiązanie zaspokajało wszystkie wymagania w zakresie wydajności oraz umożliwiało odpowiednie aktualizacje, by wspierać działalność przedsiębiorstwa w całym okresie eksploatacji.

Niektóre rozwiązania pozwalają na obsługę środowisk lokalnych – fizycznych i wirtualnych, a także chmur w ramach jednego pulpitu, co umożliwia łatwiejszą realizację celów w zakresie rozwoju architektury poprzez płynne przenoszenie usług pomiędzy różnymi środowiskami. Oczywiście, elastyczność ma swoją cenę.

W praktyce przewidywanie potrzeb może być niezwykle trudne, w związku z czym wybór najlepszego rozwiązania może nastręczyć wielu trudności. Warto skontaktować się z naszymi ekspertami, którzy pomogą w podjęciu najlepszej decyzji w oparciu o dostarczone dane i informacje.

Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Zadzwoń teraz
Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man