SIEM EDR

Jak SIEM, EDR i NDR uzupełniają się nawzajem

Do przeczytania w 3 min.
Placeholder for Cloud architect high level designCloud architect high level design

Share

Wiele organizacji polega na zarządzaniu informacjami i zdarzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa (lepiej znanym jako SIEM), aby pomóc w wykrywaniu i zwalczaniu podejrzanej aktywności w ich sieciach. Chociaż technologia SIEM jest zdecydowanie wartościowa, rozwiązanie to ma pewne ograniczenia, zwłaszcza gdy sieci stają się większe i bardziej złożone.

Aby zbudować kompletne i w pełni operacyjne rozwiązanie cyberbezpieczeństwa, które będzie w stanie zaadresować i odpowiednio poradzić sobie z rosnącym stosem cyberzagrożeń, dobrze byłoby zagłębić się w możliwości, jakie oferują uzupełniające narzędzia i strategie bezpieczeństwa, takie jak NDR i EDR. W tym artykule przyjrzymy się bliżej SIEM, EDR i NDR oraz pokażemy, jak te trzy rozwiązania mają potencjał, aby skutecznie się uzupełniać.

Najpierw jednak krótko wyjaśnimy te trzy pojęcia.

Co to jest SIEM?

SIEM jest wspólnym mianownikiem dla usług programowych, które agregują i analizują (podejrzaną) aktywność z wielu różnych źródeł w całej infrastrukturze cyfrowej. Główna rola SIEM? Zbieranie danych dotyczących bezpieczeństwa z aplikacji, urządzeń sieciowych, serwerów, kontrolerów domeny i baz danych. Zastosowanie analityki do tych danych pozwala na wykrywanie zagrożeń, odkrywanie trendów oraz badanie alertów i podatności sieci.

Proces SIEM składa się z następujących etapów:

  1. Gromadzenie danych z różnych źródeł.
  2. Normalizacja i agregowanie zebranych danych.
  3. Analizowanie danych w celu wykrycia zagrożeń.
  4. Identyfikowanie naruszenia bezpieczeństwa i umożliwianie swoim ekspertom ds. cyberbezpieczeństwa badania alertów.

Co to jest EDR?

EDR (Endpoint Detection and Response) to termin odnoszący się do rozwiązań cyberbezpieczeństwa, które skupiają się na wykrywaniu złośliwych działań i oprogramowania, które jest zainstalowane na punktach końcowych (serwer, desktop, laptop). Rozwiązania EDR często wykorzystują agentów, którzy są zainstalowani na takim punkcie końcowym, aby zbierać dane z wielu różnego rodzaju źródeł danych bezpośrednio na punkcie końcowym. Następnie przechowują te informacje w centralnej bazie danych.

Narzędzia EDR stanowią uzupełnienie rozwiązań SIEM. SIEM widzi EDR jako inne, odrębne źródło logów, które może dostarczyć cennych dodatkowych informacji do SIEM.

Co to jest NDR?

NDR (Network Detection and Response) to rozwiązanie, które dodaje kontekst do zagrożeń bezpieczeństwa. Funkcje takie jak analiza ruchu sieciowego i inspekcja komunikacji sieciowej w czasie rzeczywistym pozwalają rozwiązaniom NDR wykrywać i badać zagrożenia, anomalne zachowania i ryzykowną aktywność we wszystkich zakątkach sieci. NDR działa jak wirtualny ekspert kryminalistyczny, który jest w stanie zrozumieć dokładny zakres i specyfikę incydentu bezpieczeństwa lub naruszenia.

Rozwiązania NDR wykorzystują mocne strony i praktycznie nieograniczone możliwości wysokiej klasy AI, uczenia maszynowego i deep learningu, aby zapewnić przewidywalną analizę ryzyka. Gdy mamy do czynienia z dużą ilością słabo skontekstualizowanych alarmów, NDR jest często lepszym rozwiązaniem niż SIEM.

Jak SIEM, EDR i NDR uzupełniają się nawzajem

Produkty SIEM mogą tworzyć szczegółowe raporty dotyczące incydentów i zdarzeń, w tym złośliwego oprogramowania i innych złośliwych działań. Jednak nie potrafią się one samoadaptować i często mają problemy z wyciągnięciem właściwych wniosków z ogromnego natłoku danych. Zaawansowany NDR może szybko rozszyfrować dziesiątki protokołów w celu zidentyfikowania ataków i podejrzanych wzorców zachowań z wystarczającym kontekstem i dowodami dla analityków, aby podjąć pewne działania.

NDR uzupełnia również EDR poprzez wypełnianie luk agentów EDR. Połączenie EDR i NDR powiększa i wzmacnia posiadany arsenał wykrywania punktów końcowych. Najważniejsze? SIEM, EDR i NDR mają swoje mocne i słabe strony. Połączenie tych trzech elementów pozwala każdemu z nich na wzmocnienie pozostałych, maksymalizując mocne strony i minimalizując słabe. SIEM z pewnością nie jest jeszcze wymarły, ale może znacznie skorzystać z dodatkowych funkcji, które EDR i NDR wnoszą do tego rozwiązania.

MDR łączy wszystko w całość

Firma Nomios oferuje usługi zarządzanego wykrywania i reagowania na zagrożenia (MDR - Managed Detection and Response), które pozwalają twojej firmie zadbać o cyberbezpieczeństwo. Usługa MDR może połączyć zarządzanie systemami, które posiadasz (np. SIEM, EDR i NDR), dzięki czemu minimalizuje ryzyko cybernetyczne, na które narażona jest Twoja organizacja. Nie trzeba też zatrudniać i utrzymywać dużego i kosztownego zespołu specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy będą przeczesywać tysiące podejrzanych zdarzeń tygodniowo, aby wyodrębnić stosunkowo niewielką liczbę prawdziwych zagrożeń.

MDR zapewnia następujące funkcje i korzyści:

  • Eksperci ds. bezpieczeństwa, którzy bacznie obserwują Twoją sieć poprzez ciągłą obserwację zdarzeń, logów i ruchu sieciowego.
  • Setki reguł wykrywania, które mogą wykryć podejrzaną aktywność w ciągu kilku sekund.
  • Zaawansowane technologie miedzy innymi SIEM, NDR i EDR, wzmocnione przez uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, pozwalają ekspertom ds. bezpieczeństwa na szybkie i skuteczne podejmowanie działań.
  • 17 lat doświadczenia w tworzeniu i zarządzaniu bezpieczeństwem informacji dla organizacji z różnych sektorów.
  • Doświadczenie pokazuje, że cyberprzestępcy często atakują poza godzinami pracy i w okresie świątecznym. Dlatego analizujemy, wykrywamy i reagujemy 24 godziny na dobę, każdego dnia w roku, aby chronić Twoją cyfrową organizację.
  • Dane osobowe są chronione w każdym systemie i procesie oraz zgodnie z RODO.
Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Zadzwoń teraz
Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man