Czym jest SOAR?

SOAR (Security Orchestration, Automation and Response) umożliwia organizacjom usprawnienie operacji bezpieczeństwa w trzech kluczowych obszarach:

  1. Zarządzanie zagrożeniami i podatnościami;
  2. Reakcja na incydenty; oraz
  3. Automatyzacja operacji bezpieczeństwa

Zbiór rozwiązań i narzędzi programowych umożliwia organizacjom automatyczne gromadzenie danych wejściowych - monitorowanych przez zespół ds. operacji bezpieczeństwa (SOC) - i definiowanie standardowych odpowiedzi.

Orkiestracja zabezpieczeń, automatyzacja i reagowanie w szczegółach

Rozłóżmy to na czynniki pierwsze, aby lepiej zrozumieć, na czym polega SOAR:

Automatyzacja zabezpieczeń

Jest to automatyczne wykonywanie zadań związanych z operacjami bezpieczeństwa - takich jak skanowanie w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach lub przeszukiwanie dzienników - bez interwencji człowieka. Informacje są automatycznie pobierane z zaawansowanych systemów wykrywania i zarządzania informacjami i zdarzeniami bezpieczeństwa (SIEM).

Orkiestracja zabezpieczeń

Odnosi się to do sposobu, w jaki wszystkie narzędzia bezpieczeństwa są połączone. Nawet odmienne systemy bezpieczeństwa są zintegrowane. W tej warstwie SOAR usprawnia wszystkie procesy bezpieczeństwa.

Reakcja na incydenty bezpieczeństwa

Oznacza to, że automatyzacja pomaga definiować, ustalać priorytety i wykonywać domyślne działania reagowania na incydenty w oparciu o wstępnie zdefiniowane reguły polityki. Na przykład: izolowanie urządzeń i przywracanie punktów końcowych w celu wyeliminowania zagrożeń. Reakcje te stanowią precyzyjną równowagę między mocą człowieka i maszyny. Maszyna reaguje automatycznie na pewne standardowe incydenty, ale pozwala na ingerencję człowieka lub podejmowanie decyzji w sytuacjach krytycznych.

Dlaczego organizacje potrzebują zabezpieczeń SOAR?

Wiele organizacji zmaga się z zagrożeniami bezpieczeństwa. Ich SOC są nieustannie bombardowane ostrzeżeniami o zagrożeniach z różnych źródeł. Wszyscy w organizacji zdają sobie sprawę z poważnego ryzyka biznesowego związanego z niewystarczającym poziomem bezpieczeństwa, ale trudno jest znaleźć utalentowanych ekspertów ds. bezpieczeństwa.

W większości firm architektura cyberbezpieczeństwa rozwija się stopniowo za każdym razem, gdy dodawany jest nowy serwer, narzędzie lub oprogramowanie. W rezultacie działają dziesiątki produktów zabezpieczających różnych dostawców i technologii, a wszystkie z nich tworzą własną domenę bezpieczeństwa. W tej sytuacji specjaliści ds. bezpieczeństwa często muszą ręcznie zwalczać ataki, ponieważ narzędzia nie są zintegrowane, a zatem nie są zautomatyzowane.

Te powtarzające się i czasochłonne procesy są dość uciążliwe dla specjalistów ds. bezpieczeństwa. Jeśli zatrudniłeś dobrych ekspertów ds. bezpieczeństwa, nie chcesz ryzykować ich utraty z powodu tych żmudnych procedur. Dzięki SOAR możesz rzucić im wyzwanie, aby zebrali i przeanalizowali odpowiednie dane oraz zdefiniowali dokładne automatyczne reakcje. Po zainstalowaniu SOAR można osiągnąć więcej w krótszym czasie.

Rozwój SOAR

Ze względu na zagrożenia bezpieczeństwa, ryzyko biznesowe i niedobór wykwalifikowanych ekspertów ds. bezpieczeństwa, SOAR przeszedł w ostatnich latach od wczesnego stadium wdrożenia do modelu mainstreamowego. Według przewodnika rynkowego SOAR firmy Gartner, "do końca 2022 r. 30% organizacji z zespołem bezpieczeństwa większym niż pięć osób będzie wykorzystywać narzędzia SOAR w swoich operacjach bezpieczeństwa (w porównaniu do mniej niż 5% w 2019 r.)".

Aby nadążyć za dzisiejszym ewoluującym krajobrazem zagrożeń na rynku, na którym brakuje wystarczającej liczby ekspertów ds. bezpieczeństwa, rozwiązaniem jest SOAR Security.

Zalety orkiestracji, automatyzacji i reagowania w zakresie bezpieczeństwa

Ponieważ cyberzagrożenia stają się coraz bardziej wyrafinowane, a wyszkoleni specjaliści ds. bezpieczeństwa są coraz trudniejsi do znalezienia, organizacje chcą zbadać sposoby nie tylko poprawy, ale także uproszczenia bezpieczeństwa. SOAR Security oferuje odpowiednie zabezpieczenia w odpowiedniej skali i za odpowiednią cenę.

SOAR:

  • Zmniejsza zakłócenia aktywności dzięki zautomatyzowanej i błyskawicznej reakcji na incydenty bezpieczeństwa;
  • Zmniejsza ogólne koszty incydentów;
  • Poprawia wydajność zespołu ds. bezpieczeństwa; i
  • Oszczędność czasu i pieniędzy dzięki automatyzacji procesów bezpieczeństwa.

Od czego zacząć SOAR?

Jeśli Twoja organizacja potrzebuje pomocy w konfiguracji zabezpieczeń SOAR, Nomios ma ekspertów, którzy pomogą Ci skonfigurować i zdefiniować automatyzację zabezpieczeń. Zachęcamy do kontaktu i omówienia możliwości dla Twojej organizacji

Ekosystem technologiczny

Partnerzy SOAR

Skontaktuj się z nami

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zostaw wiadomość lub swój numer telefonu, a my oddzwonimy. Chętnie pomożemy Ci dalej.

Updates

Więcej aktualizacji