Czym jest cyber defense?

Wyjaśniamy zagadnienie cyber defense

Cyber defense obejmuje działania, które pozwalają na zapobieganie naruszeniom w sieci, systemach komputerowych lub urządzeń w wyniku cyberataków. Wymaga podejmowania aktywnych kroków w celu przewidywania działań przestępców i reagowania na włamania, a także zapobiegania ich występowaniu w jak największym stopniu.

Strategie obronne pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa dzięki przewidywaniu problemów, zanim wystąpią, dzięki czemu można przygotować swoje środowisko na chwilę próby – na przykład sytuację, w której cyberprzestępcom uda się zaatakować sieć organizacji bez pozostawienia widocznych śladów, co może grozić zakłóceniem działalności całej firmy.

Jaki jest zatem cel cyber defense? Jej podstawowym założeniem jest zapewnienie organizacjom możliwości zapobiegania cyberatakom przy pomocy różnych rozwiązań technicznych oraz technologicznych, a także połączenie procesów i praktyk mających na celu ochronę sieci, urządzeń oraz znajdujących się na nich danych przed nieuprawnionym dostępem i manipulacją.

Kluczowe techniki cyber defense

Znając podstawowe założenia cyber defense, łatwo dojść do wniosku, że nie może opierać się wyłącznie na jednej technice albo jednym rodzaju działań. Tak jest zresztą w praktyce – to zestaw technik i działań, takich jak instalowanie i utrzymywanie oprogramowania oraz urządzeń, które skutecznie utrudniają działania hakerów. Obejmuje on także identyfikowanie, analizowanie i łatanie podatności w systemach, a także wdrażanie w czasie rzeczywistym rozwiązań mających na celu powstrzymywanie ataków wykorzystujących zupełnie nowe luki. Ważnym elementem cyber defense jest także przywracanie normalnego działania infrastruktury po skutecznych atakach.

Istnieje kilka technologii, których można użyć w celu zapobiegania cyberatakom na sieci organizacji. Oto kilka z nich:

SIEM

Rozwiązania typu SIEM, czyli Security Information and Event Management, zapewniają dostęp do inteligentnych analiz bezpieczeństwa dotyczących najważniejszych zagrożeń. Rozwiązania tej klasy pozwalają na gromadzenie danych z różnych systemów lub wykorzystanie osobnej platformy do zarządzania logami, zapewniając pełny wgląd w działanie infrastruktury w ramach pojedynczego rozwiązania. Takie rozwiązania usprawniają współpracę między zespołami oraz ciągłe monitorowanie bezpieczeństwa organizacji i sieci przedsiębiorstwa w czasie rzeczywistym, a także zestawianie zróżnicowanych danych. Oprogramowanie SIEM pozwala także na bieżące raportowanie zgodności.

XDR

Większość podejść, w tym rozwiązania SIEM, opiera się na wielu warstwach ochrony. Tego rodzaju rozwiązania pozwalają na skuteczne wykrywanie oraz reagowanie na cyberzagrożenia, ale same w sobie mają pewne ograniczenia.

Rozwiązania typu XDR (Extended Detection and Response) opierają się na nieco innym podejściu, oferując proaktywną ochronę przed cyberzagrożeniami poprzez zapewnienie pełnej widoczności wielu wektorów ataku i zastępując czysto reaktywne rozwiązania.

SOAR

Wykrywanie zagrożeń to dopiero połowa sukcesu w zapewnieniu bezpieczeństwa. Zapewnienie pełnej ochrony wymaga inteligentnego reagowania na rosnącą liczbę alarmów, sprawnej obsługi wielu narzędzi i radzenia sobie z brakiem odpowiednich pracowników na rynku pracy. Rozwiązania typu SOAR (Security Orchestration, Automation and Response) pozwalają na przyspieszenie reagowania na incydenty dzięki automatyzacji, standaryzacji procesów i integracji z istniejącymi narzędziami zapewniającymi bezpieczeństwo.

Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw stawia na pojedynczą platformę SOAR, a także na współpracę z dostawcami usług zarządzanych i konsultingowych, by usprawnić działanie swoich centrów bezpieczeństwa. Tego rodzaju proaktywne podejście do zagrożeń pozwala na wdrożenie w praktyce kluczowych zasad, na których opiera się strategia zerowego zaufania.

Kompleksowe podejście – zarządzane usługi bezpieczeństwa

Zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa jest trudne w realizacji, jednak na szczęście nikt nie musi samodzielnie szukać odpowiedzi na wszystkie pytania. Zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa, najwyższej jakości cyber defense oraz dbanie o to, by rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa były aktualne, wymaga ogromnej wiedzy oraz dużej liczby pracowników. Dzięki współpracy z zewnętrznymi ekspertami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem oszczędzasz mnóstwo czasu i jednocześnie zdobywasz cenną wiedzę.

Wystarczy skorzystać z zarządzanych usług bezpieczeństwa, dzięki którym możesz zadbać o bezpieczeństwo swojej infrastruktury dzięki współpracy z doświadczonym partnerem wspomagającym Twój zespół IT.

Na przykład korzystając z usługi MDR – Managed Detection and Response, zyskujesz dostęp do monitorowania zagrożeń oraz ochrony dostępnej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Co więcej, Twoja organizacja jest pod opieką zespołu ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy nieustannie dbają o zwiększanie ochrony, pracują nad bieżącymi zagadnieniami oraz wdrażają nowoczesne rozwiązania opisane wyżej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zwiększyć zwrot z inwestycji i zaoszczędzić czas – nie musisz zatrudniać własnych pracowników zajmujących się bezpieczeństwem ani dokonywać kosztownych inwestycji w najnowszą technologię.

Zarządzane usługi SOC w modelu SOC as a Service pozwalają przedsiębiorstwom na korzystanie ze wsparcia zewnętrznych ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, odpowiedzialnych za monitorowanie infrastruktury w chmurze, urządzeń, logów oraz sieci w poszukiwaniu zagrożeń. Dowiedz się więcej

Specjaliści ds. bezpieczeństwa – czerwone i niebieskie zespoły

Aby sprawdzić, czy infrastruktura przedsiębiorstwa jest dobrze zabezpieczona przed potencjalnymi atakami, możesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia czerwonych i niebieskich zespołów. W skład pierwszych z nich wchodzą etyczni hakerzy i eksperci zajmujący się testami penetracyjnymi, których specjalnością jest atakowanie systemów i łamanie ich zabezpieczeń. W skład drugich wchodzą z kolei eksperci zajmujący się obroną infrastruktury, odpowiedzialni za utrzymywanie wewnętrznych zabezpieczeń sieci przed cyberzagrożeniami i atakami.

Weryfikując stan cyber defense, czerwony zespół wykorzysta wszystkie dostępne techniki i metody pozwalające na wykorzystanie słabości pracowników, procesów i technologii, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do zasobów organizacji. Celem drugiego zespołu jest ochrona najważniejszych zasobów przedsiębiorstwa przed wszelkimi zagrożeniami – w tym wypadku przed drugim zespołem.

Dostosowane do Twoich potrzeb

Powiązane rozwiązania i usługi

Zapoznaj się z naszymi rozwiązaniami i usługami w zakresie cyberbezpieczeństwa. Nasza siła tkwi w elastyczności i nastawieniu na opracowywanie rozwiązań dostosowanych do potrzeb naszych klientów.

Skontaktuj się z nami

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zostaw wiadomość lub swój numer telefonu, a my oddzwonimy. Chętnie pomożemy Ci dalej.

Updates

Więcej aktualizacji