Cyberbezpieczeństwo

Skorzystaj z dofinansowania NFZ i zabezpiecz swoją instytucję medyczną przed cyberatakami!

Do przeczytania w 4 min.
Placeholder for Adobe Stock 178073396Adobe Stock 178073396

Share

W obliczu rosnącej liczby ataków cybernetycznych na sektor ochrony zdrowia priorytetem stało się, aby placówki medyczne stawiały na odpowiednie zabezpieczenia. W naszym wpisie przedstawimy, jakie są kluczowe obszary warte uwagi oraz jak Nomios może pomóc w dobraniu najlepszego dla placówki rozwiązania oraz zabezpieczenia infrastruktury cyfrowej.

Możliwość pozyskania dodatkowych środków na cyberochronę

Obecnie placówki medyczne mają możliwość pozyskać dodatkowe środki na bezpieczeństwo cyfrowe, na podstawie rozporządzenia Prezesa NFZ. Do 24 października 2023 roku również podmioty medyczne, które już skorzystały z finansowania na cyberbezpieczeństwo, mogą starać się o dodatkowe środki na ten cel.

Jakie czynności mogą zostać objęte dofinansowaniem zgodnie z treścią zarządzenia nr 108/2023/DI?

  • wykonanie audytu bezpieczeństwa,
  • zakup lub rozwój systemu kopii zapasowych,
  • zakup lub rozwój systemów typu Firewall,
  • zakup lub rozwój systemu poczty elektronicznej wraz z systemem bezpieczeństwa,
  • zakup lub rozwój systemów opartych na rozwiązaniach co najmniej klasy Endpoint Detection and Response (EDR) w architekturze serwera,
  • szkolenie lub szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Powyższe działania są absolutnie konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego we wszystkich placówkach medycznych. Właściwe zabezpieczenie tych obszarów znacząco zredukuje ryzyko ataków cybernetycznych i utraty cennych danych pacjentów, pracowników oraz wszystkich powiązanych kontrahentów.

Placeholder for 2121

Dlaczego tak ważne są odpowiednie zabezpieczenia w służbie ochrony zdrowia?

Przede wszystkim ochrona danych pacjentów:

Placówki medyczne gromadzą ogromne ilości wrażliwych danych, które niestety coraz częściej stają się atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Odpowiednie zabezpieczenie tych danych jest nie tylko kwestią zgodności z prawem, ale przede wszystkim etyczną odpowiedzialnością wobec pacjentów.

Zapewnienie ciągłości działania:

Ataki cybernetyczne mogą prowadzić do paraliżu działalności placówek medycznych, co zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu pacjentów. Inwestycja w cyberbezpieczeństwo to inwestycja w ciągłość i stabilność działania, która w placówkach medycznych jest najważniejsza.

Uniknięcie kar finansowych:

W przypadku jakiegokolwiek wycieku danych, placówki mogą zostać obciążone dotkliwymi karami finansowymi. Dodatkowo, pacjenci, których dane zostały naruszone, mogą składać pozwy sądowe.

Rozwiązania jakie proponujemy

W obecnych czasach bezpieczeństwo teleinformatyczne w instytucjach medycznych jest ważne jak nigdy wcześniej. Dlatego firma Nomios Poland, posiadająca bogate doświadczenie w projektowaniu i implementacji zaawansowanych systemów, które zapewniają niezawodną ochronę danych pacjentów i infrastruktury medycznej, przygotowała specjalną ofertę dedykowaną Państwa jednostce.

Jako integrator rozwiązań informatycznych mamy dostęp do najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Dodatkowo w swoich szeregach posiadamy wykwalifikowanych i doświadczonych inżynierów, dzięki czemu możemy zagwarantować, że nasz zespół jest gotowy, by dostarczyć rozwiązania, które nie tylko spełnią dzisiejsze wymagania, ale również zapewnią długoterminową ochronę przed przyszłymi zagrożeniami. Serdecznie zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami, aby poznać szczegółowe potrzeby i oczekiwania Państwa jednostki medycznej.

Przedstawiamy Państwu nasze najnowsze i zaawansowane propozycje rozwiązań, dostosowane do potrzeb jednostek medycznych. Te innowacyjne propozycje są skonstruowane w taki sposób, aby w pełni spełniały wszystkie wymagania i były kwalifikowalne do dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zakup lub rozwój systemu kopii zapasowych (Veeam)

Rozwiązania Veeam to prosty i intuicyjny interfejs, który umożliwia łatwe zarządzanie kopiami zapasowymi. Gwarantują szybką i skuteczną ochronę danych, umożliwiając sprawnie przywrócenie systemu do stanu przed awarią lub atakiem ransomware.

Zakup lub rozwój systemów typu Firewall (Fortinet i Juniper Networks)

Nowoczesne rozwiązania firewall zapewniają zaawansowaną ochronę przed atakami sieciowymi i złośliwym oprogramowaniem dzięki wielu warstwom zabezpieczeń, takim jak filtrowanie treści, detekcja zagrożeń i systemy zapobiegające włamaniom. Są elastyczne i skalowalne, umożliwiając dostosowanie do potrzeb użytkownika, bez względu na wielkość sieci. Proste zarządzanie i monitorowanie pozwala na śledzenie aktywności sieciowej oraz identyfikowanie potencjalnych zagrożeń i słabych punktów w zabezpieczeniach.

Zakup lub rozwój systemu poczty elektronicznej wraz z systemem bezpieczeństwa (Fortinet i Proofpoint)

Zaawansowana ochrona przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem opiera się na różnych technologiach, takich jak filtrowanie treści, analiza zachowania i uczenie maszynowe. Dzięki centralnemu zarządzaniu politykami bezpieczeństwa łatwo kontrolować, jakie treści są akceptowane w skrzynkach pocztowych i reagować szybko w przypadku wykrycia zagrożeń.

Zakup lub rozwój systemów opartych na rozwiązaniach co najmniej klasy Endpoint Detection and Response w architekturze serwera (Cybereason, Trellix i Fortinet)

Skuteczna ochrona przed zaawansowanymi zagrożeniami i atakami opiera się na inteligentnych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Te zaawansowane technologie pozwalają na wykrywanie i reagowanie na zagrożenia w czasie rzeczywistym. Dzięki centralnemu zarządzaniu politykami bezpieczeństwa możliwe jest kontrolowanie, jakie aplikacje są uruchamiane na urządzeniach w sieci oraz szybkie reagowanie w przypadku wykrycia zagrożeń. Dodatkowo, automatyzacja procesów zabezpieczania urządzeń umożliwia łatwe wdrożenie systemu ochrony, co pozwala minimalizować koszty związane z utrzymaniem bezpieczeństwa w organizacji.

Trzy obszary, na które Twoja placówka medyczna musi zwrócić szczególną uwagę

Systemy kopii zapasowych:

W przypadku ataku ransomware, systemy kopii zapasowych mogą umożliwić szybkie przywrócenie danych bez konieczności płacenia okupu. Jest to kluczowy element strategii obrony przed ransomware.

Firewalle i systemy detekcji i reakcji:

Te systemy są pierwszą linią obrony przed atakami cybernetycznymi. Mogą one zablokować większość ataków i szybko zareagować na te, które udało się przeprowadzić.

Szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa i świadomej obecności w cyberprzestrzeni:

Ludzie są najczęściej wykorzystywanym wektorem ataku. Regularne szkolenia z cyberbezpieczeństwa mogą znacznie zredukować ryzyko ataku poprzez phishing, inżynierię społeczną i inne taktyki.

Zadbaj o swoich pacjentów i zaufaj ekspertom

Zabezpieczenie placówki medycznej przed atakami cybernetycznymi jest nie tylko kwestią zgodności z prawem, ale przede wszystkim odpowiedzialnością wobec pacjentów. Dzięki najnowszym dopłatom, mamy możliwość pomóc placówkom medycznym w zabezpieczeniu swojej infrastruktury wewnętrznej i zewnętrznej. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc.

Eksperci ds. chmur

Potrzebujesz konsultacji eksperta?

Zapraszamy na krótką rozmowę lub wideokonferencję. Skontaktuj się z nami – porozmawiamy o Twojej strategii chmurowej, przyjrzymy się bliżej dostawcom, omówimy też Twoje projekty IT. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc.

Placeholder for Portrait of black woman curly hairPortrait of black woman curly hair
Updates

Więcej aktualizacji