NGFW Firewall

3 najlepszych dostawców NGFW w 2024 roku

Do przeczytania w 9 min.
Placeholder for Text on a laptop screenText on a laptop screen
Fortinet
Juniper Networks
Cisco

Share

Zapory sieciowe nowej generacji (NGFW) są kluczowym elementem strategii cyberbezpieczeństwa każdej organizacji. W 2023 r. zaobserwowaliśmy kilka nowych rozwiązań na rynku NGFW, ponieważ dostawcy nadal wprowadzają innowacje, aby zaspokoić potrzeby organizacji w obliczu coraz bardziej wyrafinowanych cyberzagrożeń.

Trendy NGFW 2024

Jednym z najważniejszych trendów na rynku NGFW jest zwiększone wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe mogą być wykorzystywane do opracowywania bardziej zaawansowanych funkcji NGFW, takich jak zdolność do wykrywania i blokowania ataków typu zero-day, a także do automatyzacji zadań związanych z bezpieczeństwem. Na przykład niektóre NGFW wykorzystują obecnie sztuczną inteligencję do analizowania wzorców ruchu i identyfikowania anomalii, które mogą wskazywać na cyberatak.

Innym ważnym trendem jest wzmocniona ochrona przed zagrożeniami opartymi na chmurze. Ponieważ coraz więcej organizacji przenosi swoje dane i aplikacje do chmury, potrzebują one NGFW, które mogą chronić je przed atakami opartymi na chmurze. Wiele NGFW oferuje obecnie takie funkcje, jak zarządzanie stanem bezpieczeństwa w chmurze (CSPM) i bezpieczeństwo obciążeń w chmurze (CWS), aby pomóc organizacjom chronić ich środowiska chmurowe.

Ponadto NGFW stają się coraz bardziej elastyczne i skalowalne, aby sprostać potrzebom środowisk hybrydowych i wielochmurowych. Środowiska hybrydowe i wielochmurowe łączą zasoby lokalne i oparte na chmurze, co może sprawić, że będą one złożone i trudne do zabezpieczenia. NGFW mogą pomóc organizacjom zabezpieczyć ich środowiska hybrydowe i wielochmurowe, zapewniając pojedynczy punkt kontroli bezpieczeństwa sieci.

Wreszcie, NGFW zawierają obecnie funkcje analizy zachowań użytkowników (UBA), aby pomóc organizacjom wykrywać i reagować na zagrożenia wewnętrzne i inne podejrzane działania. UBA można wykorzystać do analizy wzorców zachowań użytkowników i identyfikacji anomalii, które mogą wskazywać na złośliwego aktora. Przykładowo, UBA może być wykorzystywana do identyfikacji użytkowników, którzy uzyskują dostęp do wrażliwych danych w nietypowych godzinach lub z nietypowych lokalizacji.

To tylko kilka z nowości, które zaobserwowaliśmy na rynku NGFW w minionym roku. Ponieważ cyberzagrożenia nadal ewoluują, możemy spodziewać się jeszcze większej liczby innowacji w przestrzeni NGFW w 2024 roku. Organizacje, które chcą poprawić stan bezpieczeństwa swojej sieci, powinny rozważyć NGFW z najnowszymi funkcjami i możliwościami.

Czym jest 'NGFW'?

Współcześnie z wieloma rodzajami złośliwego oprogramowania, takimi jak wirusy, malware, konie trojańskie, programy reklamowe czy ransomware, doskonale radzi sobie standardowa zapora sieciowa. Zapory sieciowe nowej generacji idą o krok dalej, oferując nie tylko możliwość identyfikacji, ale i całkowitej blokady szkodliwego oprogramowania jeszcze zanim dostanie się ono do sieci firmy. Zapory te wyjątkowo szybko wykrywają i zwalczają ataki w całej sieci. Cyberataki stają się coraz bardziej złożone, dlatego NGFW z pewnością staną się jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa organizacji, bez względu na to, czy jest to centrum danych, sieć czy chmura.

Ocena zapór nowej generacji oraz ich funkcji to jeden z obowiązkowych kroków na drodze do podniesienia poziomu ochrony organizacji. Cyberataki i zaawansowane metody wykorzystywane przez hakerów nie tylko skłaniają przedsiębiorstwa do poszukiwania zapór nowej generacji, ale zmuszają także dostawców takich rozwiązań do optymalizacji i modernizacji oferowanych produktów. Prognozuje się, że w roku 2023 wartość światowego rynku zapór nowej generacji wzrośnie do ok. 4,69 mld USD, co daje ok. 11,4% CAGR w latach 2018–2023. To największy rynek produktów informatycznych związanych z bezpieczeństwem, którego wartość wzrasta o około 8% rocznie.

Wykrywanie złośliwych wiadomości e-mail, ataków phishingowych i innych ukrytych zagrożeń to trudne zadanie. Na szczęście, wielu dostawców zapór nowej generacji oferuje funkcje zapobiegające zagrożeniom, które na pewno docenią pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zasobów informatycznych. Najlepsze zapory sieciowe uwzględniają świadomość aplikacji, scentralizowane funkcje i zarządzana, głęboką inspekcję pakietów, ochronę przed zagrożeniami 100 Gb/s oraz bezpieczeństwo chmury hybrydowej. Po to, aby pomagać w obronie przed rosnącym zagrożeniem ze strony złośliwego oprogramowania, próbami włamań omijającymi ochronę obwodową i innymi zaawansowanymi zagrożeniami.

„Wszystkie rozwiązania dostępne na rynku zapór sieciowych dla przedsiębiorstw oferują możliwości następnej generacji, jednak poszczególni dostawcy różnią się pod względem mocnych stron i możliwości oferowanych produktów. Zapora sieciowa nowej generacji powinna znaleźć się na liście zakupów każdego przedsiębiorstwa” - Mohamed El Haddouchi, CTO w firmie Nomios

Najbardziej pożądane funkcje zapór nowej generacji

Większość dostawców rozwiązań NGFW oferuje różne rodzaje firewalli; fizyczne, wirtualne i kontenerowe. Fizyczne zapory są dostępne dla wszystkich typów organizacji, od małych i średnich kampusów przedsiębiorstw do dużych korporacyjnych centrów danych i wszystkiego pomiędzy. Wirtualne zapory zapewniają ochronę w środowiskach Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, Google Cloud Platform, IBM Cloud i Oracle Cloud. Zapory kontenerowe oferują usługi bezpieczeństwa w celu poprawy widoczności i zabezpieczenia aplikacji działających w kontenerach i mikroserwisach. W zależności od sytuacji, zawsze znajdzie się NGFW, który będzie pasował do Twoich potrzeb. Następnie, mądrze jest przyjrzeć się różnym funkcjom, które oferują zapory sieciowe.

Funkcje oferowane przez najlepsze rozwiązania NGFW obejmują moduły IDS/IPS, obsługę zapór sieciowych dla całych firm i poszczególnych oddziałów, serwer pośredniczący i filtrowanie adresów URL, zaporę sieciową aplikacji internetowych i wersje wirtualne, które można wdrożyć w chmurze.

Aby porównać rozwiązania NGFW, ważne jest, aby szukać różnic w ich działaniu:

  • wydajności
  • możliwości integracji produktów zabezpieczających innych firm
  • łatwości instalacji i użytkowania
  • skuteczności w blokowaniu zagrożeń
  • dodatkowych funkcji, takich jak widoczność aplikacji i ochrona w chmurze
  • I oczywiście: modele cenowe i konsumpcyjne.
icon  Podium

Dostawcy rozwiązań zostali wymienieni w tym artykule w przypadkowej kolejności. Niniejszego artykułu nie należy traktować jako zachęty do wyboru wyłącznie sprzedawców, o których mowa w jego treści. Przytaczamy opinie naszych ekspertów, których nie powinno uznawać się za fakty. Jeśli chcesz ustalić, jakie rozwiązanie będzie najlepiej dostosowane do potrzeb twojej organizacji, zapraszamy do kontaktu ze spółką Nomios. Chętnie pomożemy państwu znaleźć właściwe rozwiązanie.

Poniżej znajduje się nasze zestawienie 3 najlepszych dostawców zapór sieciowych nowej generacji, na których warto zwrócić uwagę w 2024 roku.

Fortinet FortiGate

Po uznaniu po raz 13 w Gartner® Magic Quadrant™ for Network Firewalls i byciu liderem w Forrester Wave™ for Enterprise Firewalls w 4 kwartale 2022 roku, FortiGate są NGFW wartymi rozważenia. Firewalle sieciowe FortiGate, fizyczne, wirtualne lub dostarczane z chmury, oparte na pojedynczym systemie operacyjnym, są przeznaczone do ochrony dowolnego brzegu sieci w dowolnej skali, zapewniając jednocześnie bezproblemowe działanie użytkownikom i administratorom.

Linia produktów firewall FortiGate jest dostępna dla wszystkich przypadków użycia firewalli. Jest ona również dostępna dla platform chmury publicznej. Firma Fortinet to gwarancja ciągłej innowacji. Jej klienci mogą liczyć na najnowocześniejsze narzędzia zabezpieczające, dzięki którym sukces na cyfrowym rynku będzie na wyciągnięcie ręki. NGFW firmy FortiGate to niezwykle wydajne urządzenia łączące ochronę przed atakami, kontrolę nad aplikacjami oraz funkcje zwalczania złośliwego oprogramowania z klasyczną zaporą sieciową i rozwiązaniem VPN. Od teraz w każdym przedsiębiorstwie może działać zapora sieciowa nowej generacji – jedna platforma gwarantująca bezpieczeństwo w całym środowisku sieciowym.

W marcu 2023 r. firma Fortinet ogłosiła udoskonalone produkty i usługi dla środowisk technologii operacyjnych (OT) jako rozszerzenie Security Fabric dla OT. Wydali FortiGate 70F Rugged NGFW. Jest to najnowszy dodatek do ich portfolio przeznaczony do pracy w trudnych warunkach. Charakteryzuje się kompaktową konstrukcją działającą na jednym procesorze. Oprócz tego posiada stopień ochrony IP40 i certyfikat zgodności z wymaganiami branży energetycznej, użyteczności publicznej i kolejowej.

Placeholder for NGFW 2024NGFW 2024

Juniper Networks SRX Firewall series

Linia produktów firewall Juniper Networks to seria SRX NGFWs, która jest dostępna jako urządzenia sprzętowe (SRX), urządzenia wirtualne (vSRX) oraz kontenery (cSRX). vSRX może być hostowany na własnym hypervisorze klienta lub uruchomiony na AWS, Microsoft Azure, Google Cloud Platform oraz Oracle Cloud Infrastructure. Urządzenia NGFW serii SRX firmy Juniper Networks łączą w sobie wysoką wydajność bezpieczeństwa ze zintegrowanymi usługami w zakresie bezpieczeństwa aplikacji, ochrony przed włamaniami oraz zaawansowanego wykrywania zagrożeń dla organizacji każdej wielkości.

Urządzenie w zakładzie odbiera i analizuje dane z zapór stron trzecich lub źródeł danych dotyczących bezpieczeństwa. Umożliwia to organizacjom reagowanie na zagrożenia, wykrywanie złośliwego oprogramowania jednym dotknięciem. Jako otwarty ekosystem, platforma ATP firmy Juniper współpracuje ze wszystkimi zaporami sieciowymi i systemami SIEM. To sprawia, że jest wysoce kompatybilna i może być używana od razu w nowym środowisku. Wykrywanie i analiza, a także automatyzacja umożliwiają łagodzenie zagrożeń także za jednym dotknięciem. Wyjątkowe podejście do zaawansowanego złośliwego oprogramowania.aa

Juniper Networks wprowadził nowy projekt architektury, Juniper Connected Security Distributed Services Architecture, który obejmuje opartą na sztucznej inteligencji predykcyjną obsługę zagrożeń i nową rodzinę zapór sieciowych z serii SRX. Nowa architektura została włączona do podstawowego systemu operacyjnego Junos dostawcy (wersja 23.4) i umożliwia egzekwowanie zasad zerowego zaufania, wykrywanie włamań i zapobieganie im w rozproszonych sieciach centrów danych. Dzięki tej architekturze zapory sieciowe Juniper z serii SRX mogą teraz wykrywać złośliwe zagrożenia w zaszyfrowanym ruchu za pomocą analizy zachowań AI/ML bez odszyfrowywania.

Zapory SRX mogą również automatycznie generować niestandardowe sygnatury, które są unikalne dla środowiska klienta. Ponadto Juniper wprowadził na rynek cztery nowe firewalle SRX. SRX1600 i SRX2300 będą dostępne do końca 2023 r., a SRX4300 i SRX4700 pojawią się wkrótce potem. Obsługują one różne prędkości łącza i zawierają wbudowane układy Trusted Platform Module (TPM) 2.0 do bezpiecznego udostępniania.

icon  Firewall

Czy wiesz, że Nomios oferuje zarządzane usługi firewall? Nasze usługi managed firewall zajmują się codziennym zarządzaniem operacjami firewall, zapewniając lepszą dostępność i gwarantując ciągłość działania. Zarządzanie infrastrukturą bezpieczeństwa to nie tylko utrzymywanie firewalli na bieżąco z łatkami i poprawkami. Zapewniamy aktualność środków bezpieczeństwa poprzez aktywne monitorowanie dostępu do Internetu z sieci firmowej, reagowanie na krytyczne alarmy, sporządzanie raportów zarządczych i udzielanie wskazówek dotyczących optymalizacji konfiguracji zapory.

Cisco Secure Firewall

Cisco jest silnym graczem w świecie NGFW od wielu lat i oferuje wiele linii produktów firewall. Takich jak Cisco Secure Firewall (dawniej Firepower), Cisco Secure Workload (dawniej Tetration) i seria Meraki MX.

Zapory Cisco Secure są dostępne w wielu obudowach, począwszy od oddziałów, a skończywszy na centrach danych klasy operatorskiej. Zapory te są również dostępne jako zapory wirtualne, aby zapewnić bezpieczeństwo w środowiskach chmur prywatnych i/lub publicznych. W 2022 roku Cisco wprowadziło na rynek Secure Firewall 3100 Series. Seria ta została zaprojektowana do obsługi bardziej hybrydowych form pracy. Niezależnie od tego, czy pracują z domu, lotniska czy kawiarni, pracownicy zdalni mogą cieszyć się nawet 17-krotnie szybszą wydajnością VPN. Firewalle wykorzystują technologie uczenia maszynowego, aby pasywnie identyfikować aplikacje użytkownika i potencjalne zagrożenia w ruchu szyfrowanym, bez deszyfrowania, w celu wykrycia większej ilości złośliwego oprogramowania.

Podczas Cisco Live w czerwcu 2023 r. zaprezentowano serię Cisco Secure Firewall 4200 z nową wersją systemu operacyjnego 7.4. Oferuje ona oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym szyfrowane blokowanie zagrożeń bez odszyfrowywania. Posiada również funkcje ZTNA i uproszczony routing oddziałów. Został wydany we wrześniu 2023 roku, a system operacyjny 7.4 będzie dostępny dla pozostałych urządzeń Secure Firewall w grudniu 2023 roku.

Dostawcy NGFW, z którymi współpracuje Nomios

Ci dostawcy NGFW chronią Twój brzeg sieci, centrum danych i aplikacje w chmurze za pomocą fizycznych, wirtualnych i skonteneryzowanych zapór. Ale czy wiesz, że według Gartnera 99% naruszeń firewalli jest spowodowanych błędną konfiguracją, a nie wadami firewalli? Eksperci ds. bezpieczeństwa sieci Nomios mogą pomóc Ci w odpowiedniej konfiguracji Twojej obecnej zapory lub pomóc w poszukiwaniu nowego NGFW. Rozumiemy, że każda organizacja jest inna, dlatego pomożemy Ci w poszukiwaniu NGFW, który najlepiej pasuje do Twojej organizacji.

Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Zadzwoń teraz
Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man