NGFW Firewall

3 najlepszych dostawców zapór sieciowych nowej generacji (NGFW) roku 2022

Do przeczytania w 6 min.
Placeholder for Facade modern buildingFacade modern building

Share

Dostawcy zapór Next-Generation Firewalls (NGFW), których powinien znać każdy specjalista ds. sieci i bezpieczeństwa

W 2021 roku świat nadal był zakładnikiem COVID-19. Przez jakiś czas mogliśmy wrócić do biura, ale wielu z nas znów pracuje w domu. Na szczęście mamy już większe doświadczenie jeśli chodzi o pracę zdalną i nadal możemy pozostawać w kontakcie, choć wirtualnie. Nadal istnieje zapotrzebowanie na rozwiązania, które pozwalają użytkownikom pracować w domu, takie jak rozwiązania zdalnego dostępu, wideokonferencje i narzędzia do współpracy.

Większość firm jest obecnie wyposażona w zasoby umożliwiające pracownikom zdalny dostęp do sieci korporacyjnej. Skokowy wzrost popytu na rozwiązania zdalnego dostępu, który zaobserwowaliśmy w zeszłym roku, już minął. Wciąż jednak dostrzegamy wyzwania związane z bezpieczeństwem.

Jak wyjaśniono na stronie poświęconej SASE, zapora sieciowa odgrywa wprawdzie rolę w zabezpieczaniu organizacji, ale kompleksowe bezpieczeństwo wymaga, aby dostawca zapór nowej generacji oferował również rozwiązania w zakresie CASB, DLP i wsparcia ZTNA. Trzech najlepszych dostawców wymienionych poniżej wybrano z uwzględnieniem tych nowych wymagań.

Czym jest 'NGFW'?

Współcześnie z wieloma rodzajami złośliwego oprogramowania, takimi jak wirusy, malware, konie trojańskie, programy reklamowe czy ransomware, doskonale radzi sobie standardowa zapora sieciowa. Zapory sieciowe nowej generacji idą o krok dalej, oferując nie tylko możliwość identyfikacji, ale i całkowitej blokady szkodliwego oprogramowania jeszcze zanim dostanie się ono do sieci firmy. Zapory te wyjątkowo szybko wykrywają i zwalczają ataki w całej sieci. Cyberataki stają się coraz bardziej złożone, dlatego NGFW z pewnością staną się jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa organizacji, bez względu na to, czy jest to centrum danych, sieć czy chmura.

Ocena zapór nowej generacji oraz ich funkcji to jeden z obowiązkowych kroków na drodze do podniesienia poziomu ochrony organizacji. Cyberataki i zaawansowane metody wykorzystywane przez hakerów nie tylko skłaniają przedsiębiorstwa do poszukiwania zapór nowej generacji, ale zmuszają także dostawców takich rozwiązań do optymalizacji i modernizacji oferowanych produktów. Prognozuje się, że w roku 2023 wartość światowego rynku zapór nowej generacji wzrośnie do ok. 4,69 mld USD, co daje ok. 11,4% CAGR w latach 2018–2023. To największy rynek produktów informatycznych związanych z bezpieczeństwem, którego wartość wzrasta o około 8% rocznie.

Wykrywanie złośliwych wiadomości e-mail, ataków phishingowych i innych ukrytych zagrożeń to trudne zadanie. Na szczęście, wielu dostawców zapór nowej generacji oferuje funkcje zapobiegające zagrożeniom, które na pewno docenią pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zasobów informatycznych. Najlepsze zapory sieciowe uwzględniają świadomość aplikacji, scentralizowane funkcje izarządzana, głęboką inspekcję pakietów, ochronę przed zagrożeniami 100 Gb/s oraz bezpieczeństwo chmury hybrydowej. Po to, aby pomagać w obronie przed rosnącym zagrożeniem ze strony złośliwego oprogramowania, próbami włamań omijającymi ochronę obwodową i innymi zaawansowanymi zagrożeniami.

„Wszystkie rozwiązania dostępne na rynku zapór sieciowych dla przedsiębiorstw oferują możliwości następnej generacji, jednak poszczególni dostawcy różnią się pod względem mocnych stron i możliwości oferowanych produktów” - Mohamed El Haddouchi, CTO w firmie Nomios

Najbardziej pożądane funkcje zapór nowej generacji

Jak już wspomnieliśmy, funkcje oferowane przez najlepsze NGFW obejmują moduły IDS/IPS, obsługę zapór sieciowych dla całych firm i poszczególnych oddziałów, serwer pośredniczący i filtrowanie adresów URL, zaporę sieciową aplikacji internetowych i wersje wirtualne, które można wdrożyć w chmurze. Są to dodatkowe elementy obok funkcji SASE opisanej na początku tego artykułu.

Aby porównać zapory nowej generacji, kluczowe jest znalezienie między nimi różnic w zakresie:

  • wydajności
  • możliwości integracji produktów zabezpieczających innych firm
  • łatwości instalacji i użytkowania
  • skuteczności w blokowaniu zagrożeń
  • dodatkowych funkcji, takich jak widoczność aplikacji i ochrona w chmurze
  • ceny.
„Zapora sieciowa nowej generacji powinna znaleźć się na liście zakupów każdego przedsiębiorstwa”. – Mohamed El Haddouchi, CTO w firmie Nomios

Poniżej znajduje się nasze zestawienie 3 najlepszych dostawców zapór sieciowych nowej generacji, na których warto zwrócić uwagę w 2022 roku.

Fortinet FortiGate

FortiGate, po raz dwunasty wyróżniony w magicznym kwadrancie Gartner® Magic Quadrant™ dla sieciowych zapór ogniowych, to urządzenia NGFW, które warto wziąć pod uwagę. Firewalle sieciowe FortiGate, fizyczne, wirtualne lub dostarczane z chmury, oparte na pojedynczym systemie operacyjnym, są przeznaczone do ochrony dowolnego brzegu sieci w dowolnej skali, zapewniając jednocześnie bezproblemowe działanie użytkownikom i administratorom.

Linia produktów firewall FortiGate jest dostępna dla wszystkich przypadków użycia firewalli. Jest ona również dostępna dla platform chmury publicznej. Po przejęciu OPAQ, Fortinet wypuścił FortiSASE, z SD-WAN i FWaaS, w 2021 roku. Oferuje również samodzielny produkt do segmentacji opartej na tożsamości w wyniku przejęcia ShieldX Networks.

Firma Fortinet to gwarancja ciągłej innowacji. Jej klienci mogą liczyć na najnowocześniejsze narzędzia zabezpieczające, dzięki którym sukces na cyfrowym rynku będzie na wyciągnięcie ręki. NGFW firmy FortiGate to niezwykle wydajne urządzenia łączące ochronę przed atakami, kontrolę nad aplikacjami oraz funkcje zwalczania złośliwego oprogramowania z klasyczną zaporą sieciową i rozwiązaniem VPN. Od teraz w każdym przedsiębiorstwie może działać zapora sieciowa nowej generacji – jedna platforma gwarantująca bezpieczeństwo w całym środowisku sieciowym.

Placeholder for NGFWNGFW

Juniper Networks SRX Firewall series

Linia produktów firewall Juniper Networks to seria SRX NGFWs, która jest dostępna jako urządzenia sprzętowe, urządzenia wirtualne (vSRX) oraz kontenery (cSRX). vSRX może być hostowany na własnym hypervisorze klienta lub uruchomiony na AWS, Microsoft Azure, Google Cloud Platform oraz Oracle Cloud Infrastructure. Urządzenia NGFW serii SRX firmy Juniper Networks łączą w sobie wysoką wydajność bezpieczeństwa ze zintegrowanymi usługami w zakresie bezpieczeństwa aplikacji, ochrony przed włamaniami oraz zaawansowanego wykrywania zagrożeń dla organizacji każdej wielkości.

W 2021 roku aktualizacje Juniper obejmowały rozszerzenia możliwości zaawansowanego wykrywania zagrożeń, bezpieczeństwa IoT oraz partnerstwa dla środowisk systemów kontroli przemysłowej (ICS) oraz kontroli nadzorczej i akwizycji danych (SCADA).

Urządzenie w zakładzie odbiera i analizuje dane z zapór stron trzecich lub źródeł danych dotyczących bezpieczeństwa. Umożliwia to organizacjom reagowanie na zagrożenia, wykrywanie złośliwego oprogramowania jednym dotknięciem. Jako otwarty ekosystem, platforma ATP firmy Juniper współpracuje ze wszystkimi zaporami sieciowymi i systemami SIEM. To sprawia, że jest wysoce kompatybilna i może być używana od razu w nowym środowisku. Wykrywanie i analiza, a także automatyzacja umożliwiają łagodzenie zagrożeń także za jednym dotknięciem. Wyjątkowe podejście do zaawansowanego złośliwego oprogramowania.aa

Zapory sieciowe nowej generacji z serii SRX firmy Juniper wykorzystują informacje pochodzące z usługi w chmurze Sky Advanced Threat Protection, a także dane GeoIP w celu blokowania złośliwych działań już na etapie próby dostania się do sieci lub po uzyskaniu dostępu. Zapewniają one również widoczność i kontrolę nad aplikacjami, systemy ochrony przed włamaniami, zasady bezpieczeństwa aplikacji przypisywane do użytkownika, a także ujednolicone zarządzanie zagrożeniami, dzięki którym można chronić i zabezpieczać zasoby firmy.

Cisco Firepower

Cisco jest silnym graczem w świecie NGFW od wielu lat i oferuje wiele linii produktów firewall. Takich jak Cisco Secure Firewall (dawniej Firepower), Cisco Secure Workload (dawniej Tetration) i seria Meraki MX.

Zapory Cisco Secure są dostępne w wielu obudowach, począwszy od oddziałów, a skończywszy na centrach danych klasy operatorskiej. Zapory te są również dostępne jako zapory wirtualne, aby zapewnić bezpieczeństwo w środowiskach chmur prywatnych i/lub publicznych. W 2021 r. firma Cisco udostępniła sześć wirtualnych urządzeń Firepower Threat Defense (FTD), zaporę kontenerową oraz Cisco Secure Managed Remote Access, zarządzane rozwiązanie VPN. Stale aktualizuje i udoskonala swoje urządzenia NGFW.

Kamieniem węgielnym SASE jest SD-WAN. Rozwiązanie Cisco SD-WAN zapewnia ochronę przed zagrożeniami i widoczność, aby zabezpieczyć się przed głównymi atakami internetowymi. Rozwiązanie to, dostarczane za pomocą zabezpieczeń w chmurze z Cisco Umbrella lub wbudowanych możliwości routera, stanowi podstawę architektury opartej na bezpiecznym dostępie do usług brzegowych (SASE) dla przedsiębiorstw.

Rozwiązanie Cisco Umbrella zapewnia bezpieczny dostęp niezależnie od tego, gdzie znajduje się użytkownik zasobów. Gwarantuje taki sam poziom bezpieczeństwa we wszystkich sytuacjach, czy to w biurze, w domu czy w podróży. Cisco Umbrella łączy w sobie zabezpieczenia warstwy DNS z bezpieczną bramką internetową do komunikacji między klientem a serwerem. CASB i zapora w chmurze zapewniają bezpieczeństwo po stronie serwera.

Skontaktuj się z namiChcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man