SOC

Trendy w obszarze SOC w 2023 r.

Allan van Leeuwen
Placeholder for Allan van LeeuwenAllan van Leeuwen

Allan van Leeuwen, Teamlead Security Operations Center

Do przeczytania w 4 min.
Placeholder for Looking at SOC security trendsLooking at SOC security trends

Share

Trendy w obszarze SOC w 2023 r.

Każda organizacja chce mieć najnowocześniejszą ochronę przed cyberatakami, zwłaszcza że te są coraz bardziej złożone i coraz częściej się zdarzają. Pozostawanie w tyle w dziale bezpieczeństwa może kosztować organizację miliony euro i może potencjalnie doprowadzić do poważnego uszczerbku na reputacji.

Dobrze zarządzane centrum operacji bezpieczeństwa (SOC) oferuje narzędzia i wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, które są potrzebne do utrzymania bezpiecznego i odpornego środowiska IT. SOC może być postrzegane jako fizyczna lokalizacja zespołu ds. bezpieczeństwa informacji. Zespół ten jest odpowiedzialny za bieżące monitorowanie i analizowanie stanu bezpieczeństwa organizacji.

Aby wykonywać swoje zadania związane z bezpieczeństwem, SOC wykorzystuje połączenie technologii i zestawu procesów związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym. Ponieważ dziedzina monitorowania bezpieczeństwa stale się rozwija, trendy i najlepsze praktyki SOC podlegają zmianom. W tym artykule zbadamy najważniejsze trendy w zakresie bezpieczeństwa SOC w 2023 roku.

Ważne trendy w zakresie SOC w 2023 r.

Najnowsze trendy w zakresie cyberbezpieczeństwa i SOC odzwierciedlają zmianę w kierunku bardziej zaawansowanych i proaktywnych podejść do wykrywania i reagowania na zagrożenia. Przyjrzyjmy się trendom bezpieczeństwa SOC, które naprawdę mają znaczenie w 2023 roku.

Managed detection and response (MDR)

Tradycyjnie organizacje polegały głównie na wewnętrznych zespołach ds. bezpieczeństwa, które monitorowały swoje sieci i systemy pod kątem potencjalnych zagrożeń. Jednak rosnąca złożoność środowisk IT i rozprzestrzenianie się zaawansowanych cyberzagrożeń sprawiły, że nadążanie za najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa stało się dla tych zespołów większym wyzwaniem. Usługi MDR zapewniają organizacjom dostęp do specjalistycznej wiedzy i zaawansowanych narzędzi, które mogą pomóc im skuteczniej monitorować swoje systemy i wykrywać potencjalne problemy z bezpieczeństwem.

Security orchestration, automation and response (SOAR)

Kolejnym kluczowym trendem SOC jest rosnąca popularność security orchestration, automation and response (SOAR). Narzędzia SOAR mają za zadanie pomóc organizacjom w automatyzacji i usprawnieniu procesów reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa. Korzystając z narzędzi SOAR, organizacje mogą szybko i skutecznie reagować na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa, takie jak ataki złośliwego oprogramowania lub naruszenia danych.

Jednym z kluczowych sposobów, w jaki narzędzia SOAR mogą zautomatyzować działania związane z reagowaniem na zagrożenia bezpieczeństwa, jest zapewnienie scentralizowanej platformy do koordynowania i zarządzania różnymi krokami związanymi z reagowaniem na incydenty bezpieczeństwa. Na przykład, narzędzia SOAR mogą automatycznie gromadzić i analizować dane z wielu źródeł. Przykładem takich źródeł są urządzenia sieciowe, serwery i aplikacje. Dane z tych źródeł są gromadzone i wykorzystywane do identyfikacji potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa i określenia odpowiedniej reakcji na konkretne zagrożenie lub incydent bezpieczeństwa.

Po zidentyfikowaniu potencjalnego zagrożenia, narzędzia SOAR mogą zautomatyzować wykonanie czynności związanych z reakcją, takich jak izolacja hostów lub ustawienie blokad na zaporze. Wynik? Organizacje mogą szybko opanować i złagodzić wpływ incydentu bezpieczeństwa oraz zapobiec jego rozprzestrzenieniu się na inne części środowiska IT. Narzędzia SOAR zapewniają więc organizacjom możliwość automatyzacji i przyspieszenia procesów reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa, umożliwiając zespołom skuteczniejsze wykrywanie i reagowanie na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa.

SOAR może być stosowany w połączeniu z zarządzaniem informacjami i zdarzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa (SIEM). Te dwa podejścia nie są ze sobą sprzeczne, ale uzupełniają swoje mocne strony. SIEM odgrywa ważną rolę na froncie bezpieczeństwa SOC, filtrując i wykrywając incydenty. SOAR przenosi bezpieczeństwo SOC na wyższy poziom, oferując odpowiednie remediacje dla rzeczywistych zagrożeń.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Innym kluczowym trendem w monitorowaniu bezpieczeństwa jest wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (specyficzny podzbiór AI) do wykrywania nieznanych zagrożeń. Podczas gdy tradycyjne monitorowanie bezpieczeństwa ma tendencję do skupiania się na wykrywaniu znanych zagrożeń, narzędzia zasilane przez AI mogą pomóc organizacjom w identyfikowaniu i reagowaniu na nowe i pojawiające się zagrożenia, które mogły nie zostać wcześniej zidentyfikowane.

Na przykład algorytmy uczenia maszynowego mogą analizować duże ilości danych dotyczących bezpieczeństwa w celu zidentyfikowania wzorców i anomalii, które mogą wskazywać na obecność potencjalnego zagrożenia. Może to umożliwić organizacjom proaktywne wykrywanie i reagowanie na incydenty bezpieczeństwa na długo przed tym, jak zagrożenia te spowodują znaczne szkody finansowe, operacyjne lub związane z reputacją.

Wzrost popularności zarządzanych usług SOC

Zatrudnienie zaangażowanego i profesjonalnego SOC jest ogromnym wyzwaniem w naszych obecnych czasach. Rynek pracy dla specjalistów IT jest niewiarygodnie napięty. Wykwalifikowani, wyspecjalizowani i utalentowani specjaliści IT są bardzo poszukiwani, ale trudno ich znaleźć. Wolne stanowiska pracy w obszarze bezpieczeństwa IT są obfite, podczas gdy dostępnych ekspertów ds. bezpieczeństwa IT jest tak mało.

Ze względu na niedopasowanie popytu i podaży, coraz więcej organizacji zwraca uwagę na rozwiązania typu managed SOC. Zarządzany SOC, nazywany również SOC jako usługa, pozwala na korzystanie z usług i doświadczenia zewnętrznych ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, którzy monitorują środowisko chmury, urządzenia, logi i sieć pod kątem zagrożeń. Managed SOC jest oparty na modelu subskrypcyjnym. Płacisz miesięczną lub roczną opłatę, aby zapewnić, że zagrożenia są wykrywane i odpowiednio reagowane.

Dzięki zarządzanemu SOC czerpiesz korzyści z całodobowego monitorowania infrastruktury IT, bez konieczności dokonywania znacznych inwestycji w oprogramowanie zabezpieczające, sprzęt, ekspertów ds. bezpieczeństwa i szkolenia.

Wnioski

Ogólnie rzecz biorąc, najnowsze trendy w monitorowaniu bezpieczeństwa mają jeden wspólny mianownik: odzwierciedlają przesunięcie w kierunku bardziej proaktywnych i zaawansowanych podejść do wykrywania i reagowania na zagrożenia. Wykorzystując wiedzę i zaawansowane narzędzia dostarczane przez usługi MDR w połączeniu z SOAR oraz stosując sztuczną inteligencję do wykrywania nieznanych zagrożeń, organizacje są w stanie lepiej chronić się przed niebezpieczeństwami, które kryje stale ewoluujący krajobraz zagrożeń.

Jak Nomios może Ci pomóc

Szukasz dedykowanego SOC, który łączy wykrywanie zagrożeń i reagowanie na incydenty? Oto czego możesz oczekiwać od Nomios:

  • Pełny monitoring bezpieczeństwa 24/7. SOC monitoruje zaawansowane zagrożenia cybernetyczne w sieciach, środowiskach on-premises, chmurach publicznych, aplikacjach SaaS oraz punktach końcowych.

  • Analitycy Nomios SOC identyfikują i walidują zagrożenia, współpracując z zespołem reagowania na incydenty, aby kierować i automatyzować zarówno reakcję, jak i remediację.

  • SOC wykrywa pojawiające się i ewoluujące zagrożenia dzięki stale aktualizowanej informacji o zagrożeniach.

Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej o usłudze SOC24 w Nomios? W takim razie nie wahaj się skontaktować z nami.

Skontaktuj się z namiChcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Nasi eksperci i opiekunowie handlowi są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane, a my wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Placeholder for Portrait of french manPortrait of french man

Więcej aktualizacji